Abban az esetben, ha az orvos egyhavi adagnál nagyobb mennyiségű gyógyszert rendel krónikus állapotú betegének, akkor az új szabály szerint ezt például három hónapra három vényen írja fel, és a gyógyszerek csak az orvos által jelölt időpontban, havonta válthatók ki. A betegnek tehát nem kell havonta gyógyszerfelírás miatt felkeresnie az orvosát, de a gyógyszertárban nem válthat ki egyszerre nagyobb mennyiséget, csak egy hónapra elegendő adagot, az orvos által előírt ütemezés szerint. Ettől legfeljebb hét nappal hamarabbi gyógyszerkiváltás megengedhető – írta az államtitkárság.
Ezt a változtatást az indokolja, hogy ha a beteg kezelése közben a terápia átállítására lenne szükség (például mellékhatás miatt), akkor sem neki, sem a társadalombiztosításnak nem jelent pazarlást a feleslegessé vált, már kiváltott gyógyszer.
E rendelkezések március elsejétől lépnek életbe, hogy az orvosok vényíró szoftvereit is felkészítsék a kiválthatósági időpontok kötelező megjelenítésére.
A harmadik lényeges változás, hogy ha az orvos a szájon át szedhető gyógyszerből harminc napot meghaladó mennyiséget rendelt, de a vényen nem tüntette fel, hogy az mely időpontig (időtartamig) elegendő, a gyógyszerész az orvos által megadott adagolás figyelembevételével megállapított harminc napra elegendő mennyiséghez legközelebbi gyógyszermennyiséget tartalmazó csomagolási egységet adja ki. Vagyis, ha ötven darabos kiszerelésű tabletta szerepel a vényen és az orvos nem jelölte az alapesettől való eltérést, azaz a napi 1x1 adagolású gyógyszer ötven napra elegendő, akkor a gyógyszertárban, ha ebből a gyógyszerből húsz darabos a legkisebb kiszerelés, akkor azt adják ki.
Azonban, ha az orvos a vényen és a beteg dokumentációjában jelöli, hogy mely időtartamig látta el a beteget, akkor a harminc napot meghaladó mennyiség is kiadható. E szerint, ha az orvos – mint ahogy eddig is szükséges volt – jelöli, hogy a beteget ötven napra látta el, akkor kiadható az ötven darabos készítmény – írta az államtitkárság.
Mint kiemelték: a szabályozás továbbra is tartalmazza a "kivételes betegellátási érdek" esetét, amely szerint az orvos egy vényen akár egy évre (tizenkét hónapra) elegendő gyógyszermennyiséget is rendelhet.
"A gyógyszerrendelésre és kiváltásra vonatkozó szabályozásváltozások mind a betegek biztonságát javító, a kedvezőbb árú gyógyszerek használatát biztosító, valamint a takarékosságot elősegítő rendszer kiépítését célozzák" – fogalmazott közleményében az egészségügyi államtitkárság.
A Magyar Közlöny múlt keddi számában jelent meg Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter rendelete az egyes egészségügyi és gyógyszerészeti tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról.
Az egészségügyi államtitkárság másnap az MTI-nek a szabályváltozásokat úgy indokolta: a korábbi tapasztalatok azt mutatták, hogy a lakosságnál jelentős, sokszor lejárt gyógyszerkészletek halmozódtak fel. Ennek oka sokszor, hogy a betegség változása, vagy mellékhatások jelentkezése miatt időközben már más gyógyszerre, hatáserősségre állítja át az orvos a beteget. Ezekben az esetekben mind a beteg, mind pedig a biztosító fizetett a gyógyszerért, amit végül nem használnak fel, hanem kidobják, amely nagyságrendileg évente több milliárd forint.
forrás: mti