A leggyakoribb fokozott pigmentációval járó betegségek a gyulladások utáni elszíneződések, melasma (májfolt, terhességi maszk), solaris lintiginosis (öregségi májfolt), ephelis (szeplő), nevusok (anyajegyek), café-au-lait (tejeskávé színű folt).
GYULLADÁSOK UTÁNI ELSZÍNEZŐDÉSEK
Sérülések, vagy gyulladásos folyamatok után marad sötétebben színezett a bőr. Pattanások, pikkelysömör, atopiás és kontak allergiás bőrgyulladások, gyógyszer reakciók és sérülések után alakulhat ki ilyen elváltozás. Számtalan lehetőség van ezek megszüntetésére, de legeredményesebb ezek kombinációja: hydroquinone, azelaic sav, retinoidok, kémiai hámlasztók és a lézerterápia.
MELAZMA (MÁJFOLT)
Halványbarna, barna, vagy szürkés elszíneződés döntően az arcon. Hátterében lehet terhesség, fogamzásgátló használata, phenytoin-tartalmú gyógyszer, vagy az ok sokszor ismeretlen. Kezelésében a napfény kerülése, napernyő állandó használata, hydroquinon-, retinoid-tartalmú kenőcsök, glycol savas hámlasztás és helyi kortikoszteroid eredményes lehet. Lézerterápia és az intenzív pulzus fényterápia szintén kedvező hatású.
SOLARIS LINTIGINOSIS (ÖREGSÉGI MÁJFOLT)
Az öregségi májfolt éles szélű, 1-3 mm-es, halvány, vagy középbarna színű folt, amely kissé ki is emelkedhet a bőr felszínéből. Alkaron, arcon, dekoltázson, mellkason, háton fordul leggyakrabban elő és a fokozott UV-sugárzás provokálja. Hydroquinon, retinoid, kémiai hámlasztók, lézer terápia és a cryotherapia (fagyasztásos terápia) használható jó eredménnyel.
EPHELIS (SZEPLŐ)
Mindenki számára jól ismert a vörös, barna, vagy halványbarna, éles szélű, kissé kiemelkedő elváltozás. Ezekre nem szükséges és nem is javasolt semmilyen kezelés, a téli hónapokban amúgy is sokat halványodnak.
CAFÉ-AU-LAIT (TEJESKÁVÉ SZÍNŰ FOLT)
Tejeskávé barna folt, amely a melanocytákban és a keratinocytakban nagyobb mennyiségben meglévő melanin (bőrfesték) okoz. Előfordul, hogy már újszülött korban látható, máskor csak később gyermekkorban lép fel. A gyermekek 10%-ban normálisan jelen lehet, ha azonban a tejeskávé-foltok száma 6 vagy ennél több, akkor felmerül a Recklinhausen-kór lehetősége. Ritkán az elváltozás széle egyenetlen. Lehet a tejeskávé-folt macula, lencsényi nagyságú, lehet több cm kiterjedésű. A folt önmagában veszélytelen, nem lesz belőle rosszindulatú daganat. Kezelésében lézerterápia és a sebészeti kimetszés lehet csak hatékony.
Forrás: www.gyogyaszati.hu