Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

A derékbántalmak átka

Módosítva: 12/10/2007 2 perc CsontjainkÍzületeink
Nemcsak Magyarországon számít népbetegségnek a derékfájás, illetve a vele együtt járó éles fájdalom és mozgáskorlátozottság. A legtöbb esetben ezek a kellemetlenségek a gerinc rendellenes állapotára vezethetők vissza.
A mindennapokban számtalan különféle gerinckárosító hatás érhető tetten: a rossz testtartással párosuló huzamosan végzett ülőmunka, amit vezetőknél még az állandó rázkódás is tetéz, de a megterhelő fizikai munka derékra gyakorolt hatásait sem kell különösebben ecsetelni. Előfordulhat, hogy a fájdalomért egy-egy rossz mozdulat a ludas, de a kényelmetlen testhelyzetben végzett házimunka vagy a stresszes lelki állapot is okolhatók a hátbántalmakért.

A gerincet alkotó csigolyák és porckorongok a fenti hatások eredőjeként kizökkenhetnek természetes helyzetükből, ilyenkor pedig nemcsak a gerincet megtartó izmok, hanem a kötőszalagok is megsérülhetnek: ilyenkor izomgörcs, gyulladás és ödéma alakul ki. Ha a csigolyák között kilépő idegrostok megnyomódnak, működésük rendellenessé válik. Az ideggyökök és idegrostok irritációja az általuk beidegzett mozgásszervek és belső szervek működését zavarja, gyengíti, sőt regenerációs és ellenálló képességüket is felborítja.

A derékfájdalmak bizonyos típusai is a fent leírtak szerint alakulnak ki, bár tüneteik különböző módon nyilvánulhatnak meg. Lehet, tompa, állandóan sajgó, netán minden rosszabb mozdulatra éles, nyilalló, elviselhetetlennek tűnő fájdalom. Ha a szakszerű kezelés elmarad, a probléma időlegesen megszűnhet ugyan, de a tapasztalatok szerint később súlyosabb formában tér vissza, és akkor már az eredményes kezelés is sokkal hosszabb ideig tart. A derékpanaszok egyik súlyos változatánál a fájdalom kisugárzik a beteg lábába, és egyidejűleg gyengeséggel, zsibbadással, bizsergéssel társul. Ennek leggyakoribb oka a csigolyák rendellenes elmozdulása, a porckorong kitüremkedése vagy súlyosabb esetben a porckorongsérv, mely a végtagba futó idegpályát nyomja.

Ezek a panaszok manuálisan végzett, körültekintően irányított és szabályozott mértékű, biztonságos mozdulatokkal a helyzet súlyosságától függően tünetmentessé tehetők, illetve gyógyíthatók. A csigolyák normál mozgása és helyzete visszaállítható, így az idegpályákra gyakorolt nyomás is megszűnik, a gerinc állapota javul, a fájdalom csökken, és megindulhat a szervezet öngyógyító folyamata. Végezzünk rendszeresen gyógytornát, és a fájdalmas izomgörcsöt próbáljuk masszázzsal oldani – lehetőleg felkészült, képzett masszőr segítségével.