A vakbélgyulladás vagy appendicitis a vakbél féregnyúlványának a gyulladását jelenti. Nagyon súlyos probléma, amely a megfelelő kezelés hiányában akár halálos következményekkel is járhat. Ezért amennyiben a vakbélgyulladás tüneteit tapasztalja magán, hívjon mentőt, mert fontos, hogy mihamarabb kórházi ellátásban részesülhessen! Jelen cikkben azonban nemcsak a tünetekről lesz szó, hanem alaposabban körüljárjuk a betegséget, illetve annak kezelését is.
A vakbélgyulladás vagy appendicitis a vakbél féregnyúlványának a gyulladását jelenti. Nagyon súlyos probléma, amely a megfelelő kezelés hiányában akár halálos következményekkel is járhat. Ezért amennyiben a vakbélgyulladás tüneteit tapasztalja magán, hívjon mentőt, mert fontos, hogy mihamarabb kórházi ellátásban részesülhessen! Jelen cikkben azonban nemcsak a tünetekről lesz szó, hanem alaposabban körüljárjuk a betegséget, illetve annak kezelését is.
A vakbél a vastagbél egyik szakasza. Részét képezi a féregnyúlvány (appendix vermiformis), amely lényegében egy, a vakbélről leágazó rövid „zsákutca”. A vakbélgyulladás során ez a féregnyúlvány gyullad be. A gyulladás a féregnyúlvány kilyukadásával járhat (perforáció), amely következtében a béltartalom a hasüregbe juthat, ami viszont a hashártya életveszélyes gyulladásához is vezethet. A vakbélgyulladás során ezért lehetőleg meg kell előzni a vakbél perforációját. A betegséget vakbélműtéttel szokták kezelni, bár néhány kutatás alapján a szimpla antibiotikumos kezelés is ígéretesnek tűnik.
Fontos megjegyezni, hogy a vakbélgyulladás egy pontatlan, köznyelvi kifejezés, mivel nem a vakbél egésze gyullad be, hanem csak a féregnyúlvány. A pontos orvosi szakkifejezés a heveny féregnyúlvány-gyulladás.
A vakbélgyulladás a 10-30 éves életkorban a leggyakoribb, és az emberek közel 10%-át érinti élete során. Így ez a leggyakoribb, sürgős műtétet igénylő betegség, amely Magyarországon évente körülbelül tízezer műtéti beavatkozást tesz szükségessé.
A vakbélgyulladás tünetei sajnos nem egyértelműek. Sok esetben átfednek más betegségek tüneteivel, így a diagnózis felállítása problémát tud okozni. A vakbélgyulladás jelei közül az alábbiak a leggyakoribbak:
A fájdalom általában a köldök, illetve a gyomorszáj tájékán jelentkezik, kezdetben nem állandó jelleggel. Ez a hasi fájdalom gyorsan súlyosbodik, néhány óra leforgása alatt a has jobb alsó részére vándorol, majd folyamatossá és erőssé válik, miközben a fájó terület nyomásra érzékeny. Az alhasi fájdalom a jobb oldali csípőlapát csúcsa felé sugárzik ki (McBurney pont). Fontos viszont megjegyezni, hogy várandósoknál a féregnyúlvány elmozdulása miatt máshol is jelentkezhet a fájdalom.
Mivel a vakbélgyulladás komoly következményekkel járhat, vakbélgyulladás gyanúja esetén minél hamarabb forduljunk orvoshoz!
A vakbélgyulladás gyerekeknél is előfordul. Sok esetben felső légúti, illetve emésztőrendszeri megbetegedések vezetnek vakbélgyulladáshoz. Gyakori tünetek a hányás, hányinger és a hasmenés. Emellett előfordul, hogy a gyulladt vakbél csupán nagyon enyhe, alig észrevehető tünetekkel jelentkezik. A fájdalom ilyenkor alig érezhető, és a gyulladás nem jár magas lázzal, csak hőemelkedéssel. Ha bizonytalanok vagyunk, hogy esetleg nemcsak sima gyomorrontás, hanem vakbélgyulladás állhat a tünetek mögött, egyeztessünk a gyermek háziorvosával!
A vakbélgyulladás általában a féregnyúlvány elzáródásával indul, ami mögött számos ok állhat:
De egyéb okok is előfordulnak:
Ezekben az esetekben általában a véráramon vagy a nyirokkeringésen keresztül jutnak a kórokozók a féregnyúlványba, majd ott okoznak további gyulladást.
A vakbélgyulladás azonosítása még rutinos orvosok számára sem könnyű. A tünetek mögött ugyanis más problémák is állhatnak. A diagnosztizáció során az orvos a kórelőzményekre, a tapintási eredményekre, illetve további vizsgálatok eredményeire hagyatkozik. Szükség lehet laborvizsgálatokra (vörösvértest süllyedés, vizelet laboratóriumi vizsgálatok), nőgyógyászati-, illetve végbélből történő vizsgálatokra, valamint képalkotó eljárások (hasi ultrahang) használatára is.
Ezzel együtt még a fenti eljárásokkal sem biztos, hogy lehetséges a pontos diagnózis felállítása. Mivel a vakbélgyulladás veszélyes, ezért ilyenkor a sebész a biztonság kedvéért a műtét mellett dönt.
A vakbélgyulladás kezelése általában antibiotikumos kezeléssel kiegészített vakbélműtéttel történik. A műtét során eltávolítják a vakbél féregnyúlványát, majd szükség esetén drénnel vezetik ki a gennyet.
A féregjárat eltávolítása mellett opció a csupán antibiotikumos kezelés is. Ezzel kapcsolatban 2010-ben készítettek egy metaanalízist. Dileep N. Lobo, a Nottinghami Egyetem sebészprofesszora munkatársaival az egyik legolvasottabb orvosi szakfolyóirat, a British Medical Journal (BMJ) legújabb számában közölte vizsgálatának eredményeit.
A kutatók négy kutatás adatait egyesítették és összesítve értékelték. Kilencszáz felnőtt beteg került a statisztikai elemzésbe, akiket szövődménymentes vakbélgyulladás miatt vettek fel kórházba. Véletlenszerű választás során 470 antibiotikus kezelésben részesült, míg 430-nak késlekedés nélkül, műtéti úton eltávolították a vakbelét.
Az antibiotikumot először intravénás injekció formájában adták, aztán a kezelést tabletta szedésével folytatták. Az angol orvosok azért javasolják az antibiotikumok adását, mert tapasztalatok szerint a vakbélgyulladás gyanúja miatt felvett betegeknek csak egy ötöde igényel tényleges operációt.
Az antibiotikus kezelés egy év során 63 százalékban sikeres volt és 31 százalékban észleltek szövődményeket. A sebészethez képest 39 százalékban ritkábban fordultak elő szövődmények. A kritikusok szerint viszont a baktériumok kiszámíthatatlanul rezisztensek a gyógyszerekre. A kétféle kezelés egyformán egy-három napos kórházi ellátást igényelt, de műtét után nem kell a folyamat kiújulásától tartani. (Forrás: MTI).
A műtét mellé antibiotikumot is felírnak a betegnek, hogy biztosan megszűnjön a gyulladás. Az antibiotikumok azonban a bélflóra „jó” baktériumait is kiirtják, amelyeket utólag pótolni kell probiotikumokkal. Ez pedig a különféle élelmiszerek (savanyúságok, joghurt) fogyasztása mellett különféle készítményekkel a legegyszerűbb.
Szeretném megtekinteni a Szimpatika kínálatában kapható probiotikumokat!
Az appendix (vermiformis) féregnyúlványt jelent.
Az appendicitis a féregnyúlvány gyulladását jelenti.
A has jobb oldalán található.
Tipikusan az alhas jobb oldalán, de lehet diffúz fájdalom is.
A vakbélgyulladás tünetei gyorsan, általában egy napon belül jelentkeznek. Megfelelő kezelés hiányában néhány napon belül is súlyos komplikációk léphetnek fel, ezért minél hamarabb fel kell keresni orvost!