Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

A szerelem 11 tudományosan bizonyított jele

Módosítva: 10/9/2024 2 perc NőkLélekszerelemPárkapcsolatFérfiakÖsszes cikk
A tudósok az agyi aktivitást vizsgálva pontosan meghatározták, mit is jelent szerelembe esni. A Helen Fisher antropológus által vezetett kutatás során, melyet a Rutgers Egyetemen végeztek, megvizsgálták a szerelem biológiai alapjait. A kísérletben résztvevők agyának tanulmányozása során sikerült meghatározni a szerelem csalhatatlan jeleit.

Különlegesnek tartjuk
Amikor szerelmesek vagyunk, úgy érezzük, a szerelmünk tárgya különlegesebb mindenki másnál. Ez segít megelőzni, hogy bárki más iránt is romantikus érzéseket tápláljunk. Ezt az érzetet az agy dopaminszintjének megemelkedése okozza. Ez a kémiai vegyület segíti a figyelem irányítását és a fókusz megtartását a mindennapokban is.

Csak a jót látjuk
Aki valóban szerelmes, a másik ember pozitív tulajdonságait erősebben érzékeli, figyelmen kívül hagyja a rosszakat. A hétköznapi eseményekre és tárgyakra fókuszálunk, álmodozva idézzük fel az értékes apró perceket és emlékeket. Ebben a dopaminon kívül a norepinefrin nevű vegyület játszik szerepet, mely az emlékek előhívásáért felelős.

Érzelmi hullámvasút
A szerelem nem puszta örömmámor, érzelmi és pszichológiai hullámzáshoz, instabilitáshoz is vezet. Eufória, energikusság váltakozik az álmatlansággal, étvágytalansággal és felgyorsult szívveréssel. Emellett szorongás, pánik is társulhat a felfokozott pozitív érzésekhez. Ez az érzelmi hullámzás az agy ugyanazon részéhez kapcsolódik, ahova a drogfüggőség. Nem véletlenül mondják azt a tudósok, hogy a szerelem egyfajta függőség.

Erősödő vonzódás

Ahogy egyre mélyül a kapcsolat, egyre jobban vonzódunk szerelmünk tárgyához. Ezért is agyunk dopamintermelése felel: mivel pozitív visszacsatolás érkezik az idegsejtekhez, ezért egyre többet és többet állítanak elő ebből a kémiai anyagból.


Tolakodó gondolatok
A kutatók szerint aki szerelmes, annak ébren töltött idejének 85 százalékát a szerelméről való gondolkodás, ábrándozás tölti ki. Ez az agy lecsökkent szerotoninszintjének köszönhető, melynek következménye a megszállott gondolkodás, ami a legtöbb esetben szerencsére nem kóros a szerelmesek esetében.


Érzelmi függés
Aki szerelmes, megtapasztalja az érzelmi függés jeleit: féltékenység, az elutasítástól való félelem, szeparációs szorongás és birtoklási vágy is jelentkezhet a heves érzelmi viharban. Ezek az érzések bizonyos szintig egészségesek, ám mivel az agynak ugyanazok a területei aktivizálódnak ilyenkor, mint a drogfüggőség esetén, átcsaphatnak olyan mértékűvé, ami már szakember segítségét igényli.

A jövő tervezgetése
Az érzelmi egység a szerelmünkkel természetesen magával hozza azt is, hogy óhatatlanul elkezdjük tervezgetni a közös jövőt. Az Albert Einstein Orvostudományi Intézet neurológusa, Lucy Brown szerint ennek evolúciós okai vannak: ez az érzés egyfajta túlélési ösztön, erőt ad ahhoz, hogy átküzdjük magunkat bármilyen nehézségen.

Összehangolt érdeklődés
Ha szerelembe esünk, könnyen azon kaphatjuk magunkat, hogy átszervezzük a mindennapjainkat, átrendeződik életünk fontossági sorrendje, megváltozik az öltözködésünk, szokásaink és érdeklődésünk. Ez a hormonok játéka az agyunkkal: a tesztoszteron-domináns személyek gyakrabban vonzódnak azokhoz, akiknek magasabb az ösztrogén és oxitocin szintje, ennek folyományaként pedig a testük hormonszintje elkezd összehangolódni, ami a személyiségjegyekben is változást idéz elő.

Birtoklási vágy
Aki szerelmes, biztosan megtapasztalja a szexuális kisajátítás érzését. Nem akarjuk, hogy a párunk másé is legyen, féltékenység jelentkezhet, ami bizonyos szintig normális jelenség, evolúciós okai vannak a kutatók szerint.


Érzelmi egység
Míg a szexualitás nagyon fontos a szerelmesek esetén, az érzelmi egység iránti vágy legalább ilyen lényeges ahhoz, hogy igaz szerelemről beszélhessünk. A kutatások szerint csupán az emberek 64 százaléka nyilatkozott úgy – mindkét nemből egyforma arányban -, hogy a szex a legfontosabb része a kapcsolatuknak.

Elveszik a szikra
Sajnos a szerelem nem tart örökké. Nem folytonos és fenntartható állapot. Viszont a kutatások szerint ha a pár valamilyen okból fizikailag nincs a másik közelében, például távkapcsolatban élnek, a lángoló szerelem fázisa tovább kitolható, mintha a felek együtt élnek.

 

Forrás: Marie Claire

Nem tudjuk kiverni a másik embert a fejünkből? Munka helyett is róla álmodozunk és elképzeljük a közös jövőnket? Ezek a rózsaszín ködbe vesző gondolatok akár a szerelem jelei is lehetnek, ám ha tudományosan nézzük, sokkal biztosabban megmondhatjuk, szerelmesek vagyunk-e vagy sem.