Mi az a tüszős mandulagyulladás?
A mandulák a szervezet immunrendszerének a részét képezik, fontos szerepet játszanak a különféle kórokozók elleni harcban. A mandulák a vírusos, bakteriális és gombás fertőzések hatására begyulladhatnak, ezt nevezik mandulagyulladásnak. A mandulagyulladás a legtöbb esetben vírusos eredetű, azonban sokszor előfordul a betegség bakteriális eredetű változata, a tüszős mandulagyulladás vagy tonsillitis follicularis is.
A tüszős mandulagyulladást az esetek nagy részében a Streptococcus pyogenes nevű baktérium okozza, de más fajok, például a Staphylococcus aureus is állhat a fertőzés mögött. Ezek a baktériumok cseppfertőzéssel, illetve érintkezéssel terjedhetnek. Mivel a tüszős mandulagyulladás fertőző, ezért érdemes betartani az alapvető higiéniai szabályokat.
A tüszős mandulagyulladás tünetei
A tüszős mandulagyulladás egy 2-6 napos lappangási időszak után jelentkezik tünetekkel. A beteg általában belázasodik; a láz aztán antibiotikumos kezelés esetén egy-két nap alatt elmúlik, amennyiben viszont nem kap a beteg antibiotikumot, több napig is elhúzódhat. A betegség alatt a betegnek fáj a torka, emiatt nehezére esik a nyelés és a beszéd.
Előfordul, hogy a fájdalom a fülbe is kisugárzik. Ezen túl jellemző, hogy a beteg gyenge, elesett, és jellegzetesek a duzzadt nyaki nyirokcsomók. Kisgyermekeknél előfordul, hogy a fent felsorolt tünetekhez hasfájás, hányinger és hányás is társul.
A tüszős mandulagyulladás során a mandulák gyulladtak, duzzadtak és vöröses színűek. Emellett tipikus a betegség nevét adó duzzadt, gennyes fehéres-sárgás dudorok, a tüszők jelenléte a mandula felszínén. Ezek fehéres-sárgás lepedéket képezhetnek a mandulán, adott esetben teljesen be is boríthatják azt. A mandulát megnyomva genny jelenhet meg. A gennyes lepedék a nyelvet is beboríthatja, leválása után pedig gyakran vöröses; ezt nevezik málnanyelvnek.
A tüszős mandulagyulladás szövődményei
A tüszős mandulagyulladást fontos időben kezelni, ugyanis kezelés hiányában súlyos szövődmények alakulhatnak ki:
Kiterjedt gyulladás: a gyulladás könnyen átterjedhet a felső légutakra, illetve az arcüregre is. Súlyos esetben szisztémás, az egész szervezetre kiterjedő fertőzés is létrejöhet, amely kiválthat toxikus sokkot vagy szepszist.
Reumás láz: ilyen szisztémás szövődmény továbbá a reumás láz, amely egy autoimmun betegség. A reumás láz során nemcsak az ízületek duzzadnak meg, hanem a szív és az agy is érintett lehet, amely hosszútávú egészségkárosodással járhat.
Mandula tályog: a mandula tályog akkor alakul ki, amikor a súlyossá váló fertőzés egy gennyes üreget hoz létre a mandulán belül, amely komoly fájdalommal, lázzal, illetve nyelési nehézséggel jár. A mandula környéki szövetekben szintén kialakulhat tályog (peritonsilláris tályog).
Vesegyulladás: a tüszős mandulagyulladás szövődményeképpen kialakulhat a glomerulonephritis nevű vesegyulladás, amely véres vizelettel, illetve vizeletürítési problémákkal járhat.
A tüszős mandulagyulladás kezelése
A kezelés a diagnózissal indul. Az orvos fizikális vizsgálat során megvizsgálja a mandulákat, majd szükség esetén laboratóriumi vizsgálatokat is végez. (Ez már nem a háziorvos, hanem a fül-orr-gégész feladata.) A különféle gyulladásos paraméterek (CRP, fehérvérsejtszám, fokozott vérsüllyedés) segítségével megállapítható a bakteriális eredetű gyulladás. Bizonyos esetekben szükség lehet a mintavételre is, így lehet ugyanis meghatározni, hogy pontosan milyen baktérium okozza a tüneteket.
A tüszős mandulagyulladás antibiotikum segítségével kezelhető. Legtöbbször penicillin-származékokat alkalmaznak, a kezelés pedig 7-10 napig tart. Amennyiben annyira súlyos a fertőzés, hogy tályog alakult ki, a tályogot sebészileg meg kell nyitni, hogy a genny ürülni tudjon.
Ezen felül pedig a felső légúti megbetegedéseknél már ismert tüneti kezelések javasoltak:
Ágynyugalom
Bőséges folyadékfogyasztás
Gyulladáscsökkentők és fájdalomcsillapítók szedése
Gyógynövényes oldattal vagy sóoldattal való öblögetés
Gyakori kérdések
Mikor indokolt a mandulaműtét?
Mivel az immunrendszer fontos részét képezik, a mandulák eltávolítása csak akkor indokolt, amikor újra és újra begyulladnak, vagy pedig folyamatosan gyulladtak (krónikus állapot). A krónikus mandulagyulladás esetén nemcsak károsodik, hegesedik a mandula, hanem megnő a súlyos szövődmények kockázata is.
Lehetséges a tüszős mandulagyulladás kezelése házilag?
Bár van, hogy a szervezet magától is megbirkózna a bakteriális fertőzéssel, a tüszős mandulagyulladás kezelése házilag nem ajánlott. A legjobb, ha mihamarabb orvoshoz megyünk, aki aztán dönt a szükséges kezelésről.
A tüszős mandulagyulladás fertőz?
A baktérium okozta tüszős mandulagyulladás a fertőző betegségek közé tartozik, így indokolt a higiéniai szabályok betartása.
Szeretném megtekinteni a Szimpatika torokfájás elleni készítményeit!