Az 55 év alattiak úgy vélik, hogy amikor majd ők mennek nyugdíjba, magasabb korhatárokkal kell szembesülniük. Azt gondolják, hogy (átlagosan) 70 évesen fognak majd nyugdíjba menni – derül ki a portál által hivatkozott, az UNION Biztosító megbízásából 2013 decemberében a Psyma Hungary által készített reprezentatív felmérésből.
Nézzük, hogy a jelenlegi szabályok szerint ki mikor mehet nyugdíjba:
- 1952. január 1-je előtt született: a betöltött 62. életév után.
- 1952-ben született: a 62. életév betöltését követő 183. napon.
- 1953-ban született: a betöltött 63. életév után.
- 1954-ben született: a 63. életév betöltését követő 183. napon.
- 1955-ben született: a betöltött 64. életév után.
- 1956-ban született: a 64. életév betöltését követő 183. napon.
- 1957-ben vagy azt követően született: a betöltött 65. életév után.
(Forrás: 1997. évi LXXXI. törvény a társadalombiztosítási nyugellátásról.)
A nyugdíjkorhatárhoz legközelebb eső, 45–55 éves korosztály tagjai azon a véleményen vannak, hogy átlagosan 68 éves korukban fognak majd nyugdíjba vonulni. A középkorosztály tagjai (35–44 évesek) a várt nyugdíjba vonulás időpontját ennél még feljebb tolják (átlagosan 70 év). Ugyanez a tendencia figyelhető meg a legfiatalabbak (25–34 évesek) körében: becslésük szerint az ő esetleges nyugdíjazásuk már csak 72 éves korukban lesz várható. A válaszok tehát azt mutatják, hogy 10 esztendő elteltével átlagosan 2 év nyugdíjkorhatár-emelkedést tartanak valószínűnek az emberek.
73-ig meg sem állunk?
A közelmúltban bekövetkezett korhatárváltoztatások az egységesítés irányába mutatnak: ma már a férfiaknál és a nőknél azonos a nyugdíjba vonulás korhatára. Az ebben korábban meglévő eltérések azonban még éreztetik a hatásukat a válaszokban: a férfiak általában azt jósolják, hogy ők 2 évvel később fognak nyugdíjba vonulni, mint a hasonló korú nők. Míg a felmérésben szereplő 25–34 éves férfiak átlagosan 73 éves korukra teszik nyugdíjba vonulásuk időpontját, addig a 25–34 éves nők 71 éves korukra.
A megkérdezettek úgy érzik, hogy a nyugdíjkorhatár az idő múlásával párhuzamosan fokozatosan emelkedni fog, de ha rajtuk múlna, nem változtatnának a jelenlegi korhatárokon. Összességében mindössze 10 százaléknyian gondolják, hogy a nyugdíjrendszer hatékony működéséhez jelentősebben meg kellene emelni a nyugdíjba vonulás korhatárát – a többiek nem értenek ezzel egyet.
A nyugdíjjal kapcsolatos bizonytalanságokat érzékelve a megkérdezettek túlnyomó többsége már gondolt arra, hogy jó volna jövőbeni nyugdíját kiegészíteni.
Forrás: www.biztosítoszemle.hu