Csökkentsük a lakás beltéri légszennyezését!
Bármennyire tisztának és védettnek hisszük is a lakásunkat, több száz fajta veszélyt jelentő szennyezőanyag, allergén vesz körül minket: penész, háziporatka, pollen, állati szőr, vegyi anyagok, a tisztítószerekből, a kárpitból, szőnyegből, bútorok lakkjából, festékekből stb. szállongó mikroszkopikus részecskék tömege.
Az ingerlő, maró, párolgó tisztítószerek, a vízkőoldó és a hypo összekeverése során felszabaduló klórgáz, a spray formájú kozmetikumok, háztartási szerek belégzésének kerülése javasolt. Az égéstermék elvezetés nélküli gáz fűtőkészülék és a gáztűzhely, sütő egyes vizsgálatok szerint hozzájárulhat gyermekkori légúti betegségek kialakulásához.
Ne tegyük ki a légútjainkat füstnek, kátránynak, rákkeltő égéstermékeknek!
A cigarettafüstben lévő égéstermékek agresszív, gyulladáskeltő és hosszú távon rákkeltő hatású vegyi anyagok, amelyek nemcsak magukat a dohányosokat, hanem a környezetükben élő, passzív dohányzásnak kitett hozzátartozóikat egyaránt sújtják! Főleg az aktív, de a passzív dohányzás is kerülendő!
Legyünk aktívabbak!
A fizikai tevékenység is sokat segít az egész szervezet, beleértve a légzőszerveket is. Legjobb, ha rendszeresen, naponta végezzük! A séta, gyaloglás, kocogás, kerékpározás, torna, vagy bármi más fizikai aktivitás, ami a pulzusszámot emeli, egyaránt hasznos, javítja az erőnlétet, a légzést és a keringést. A mozgás endorfin felszabadulás révén a közérzetet is javítja, és segít a túlsúly elkerülésében.
Figyeljünk a testtartásunkrs!
Ha görnyedten ülünk, beesett vállakkal, kisebb a tüdőnk térfogata, csökken a kapacitása. A pocak, túlsúly szintén összenyomhatja ülve a tüdőt. Az ülő testhelyzetből való időnkénti felállás, mozgás, gyaloglás fizikai aktivitás hasznos és jót tesz a légző- és a mozgásszerveinknek is.
Igyunk elegendő folyadékot!
A szervezet egészének, benne a tüdőnek is nagyon fontos a megfelelő folyadékbevitel. A nyálkahártyák egészséges tisztulását segíti, ha naponta legalább másfél – két liter folyadékot elfogyasztunk. Kóros állapotban, például hörgőgyulladásnál, asztmánál a fokozott folyadékbevitel az egyetlen bizonyított hatású váladékoldó, köptető „gyógyszer”.
Együnk okosan!
Bár nincsenek a tüdő egészségét bizonyítottan javító ételek, de a kiegyensúlyozott, könnyű, vitamindús táplálkozás az egész szervezetnek, így a tüdőnek is hasznára van.
Keressünk fel tüdőgyógyászt!
Nem szabad halogatni a kivizsgálást, ha az alábbi tünetek bármelyike jelentkezik: légszomj, mellkasi fájdalom, nehézlégzés, elhúzódó rekedtség, köhögés, nem szűnő hurutos tünetek, gyengeség. Ne feledjük azonban, hogy tünetek nélkül is ajánlatos – különösen negyvenéves koron túl – egy-két évente tüdőszűrésen megjelenni!
Forrás: Budai Egészségközpont