A csecsemőhalandóság értéke nemzetközi viszonylatban is fontos jelzőszáma egy ország társadalmi-gazdasági fejlettségének, egészségvédelmi ellátórendszerének, a lakosság egészségi kultúrájának. És jóllehet a 4,9-es mutató még számottevően elmarad a 2010. évben mért 4,3 ezrelékes EU átlagtól, mégis a szakma és a Semmelweis Egyetem – mint az ország legnagyobb újszülöttellátó intézménye – büszke arra, hogy a gazdasági válság és a nagymérvű orvoselvándorlás ellenére erőfeszítései sikeresek voltak és javult a magyar csecsemők életkilátása.
A csecsemőhalálozás szempontjából a koraszülöttek a legesendőbbek, a szervek olykor nagyfokú éretlensége miatt. A legéretlenebb koraszülöttek külső beavatkozás nélkül egyáltalán nem, vagy csak súlyos maradandó károsodásokkal maradnának életben. A Semmelweis Egyetem (SE) I. számú Gyermekgyógyászati Klinikáján évente 550 beteg újszülött és koraszülött gyógyul.
A koraszülött intenzív osztály (PIC) nővérei ezeknek a kis súlyú babáknak szerettek volna segíteni, amikor vállalkozó szellemű édesanyákat, nagymamákat hívtak segítségül egy közösségi oldalon, és arra kérték őket, hogy készítsenek a kereskedelmi forgalomban egyáltalán nem hozzáférhető extrém kicsiny méretű ruhákat és sapkákat.
A kezdeményezés olyan jól sikerült, és annyi kisméretű ruhácska gyűlt össze, hogy a klinika most azt tervezi: az ország többi koraszülött centrumába is juttat a 2 kg alatti babáknak szánt ruhákból.