Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Rostos vagy rosttal dúsított? Az élelmiszeripar árnyoldalai

Módosítva: 10/9/2024 2 perc RákÉletmódBetegségekFogyókúraTáplálkozásÖsszes cikk
Ha a rostok kerülnek szóba, legtöbbünk rögtön a bélmozgásokra, glikémiás indexre és hasonlókra gondol, pedig a boltok polcain sok ízletes és egyben rostban gazdag élelmiszert találhatunk. De rost és rost között is nagy a különbség.

A 2009-es HealthFocus USA Trend Report felmérése szerint a vásárlók közel fele próbál meg rostdúsabb diétát tartani, és 43%-uk keresi a boltok polcain a rostban kifejezetten gazdag ételeket. Ez elég jól hangzik, főleg ha figyelembe vesszük az új rosttal dúsított termékek százait, - ha nem ezreit -, köztük tejtermékeket, joghurtokat és gyümölcsleveket.

De csak kevesen ismerik ezeknek a készítményeknek az árnyoldalait. A gond, amire a dietetikusok újonnan felhívták a figyelmet, az az, hogy nem minden rost ugyanolyan hatású. A természetes rostokban gazdag élelmiszerek (pl. gyümölcsök, zöldségek és teljes kiőrlésű gabonák) jótékony hatásai közel sem megegyezőek a rosttal dúsított ételekével.

A rostadalékokként használt anyagok, mint az inulin, maltodextróz és polidextróz sem azokat a hatásokat nyújtják, mint a természetes rostok.

A rostbevitel ajánlott mennyisége 14 gramm 1000 kalóriánként, de legtöbbünk egész nap sem fogyaszt ennyit, de még az ajánlott mennyiség felét sem. Pedig a rostok több szempontból is fontosak számunkra.

Nézzünk néhányat ezek közül:

Elősegíti az emésztést: több mint száz tanulmány mutatta ki, hogy a rostdús étkezés jótékonyan hat az emésztőrendszer egészségére

Véd a szívbetegségek ellen: a zsírban és telített zsírsavakban szegény, ám oldódó rostokban gazdag étrend segít csökkenteni a vér koleszterinszintjét ezzel mérsékelve a szív – és érrendszeri betegségek kockázatát. Több tanulmány kimutatta, hogy a rostdús diétát tartók közül sokkal ritkábban fordultak elő ilyen panaszok.

Rákmegelőző hatású: a rostok segítenek néhány rákfajta megelőzésében. Néhány tanulmány összefüggést mutatott ki a rostgazdag diéta és a mellrák előfordulása között, de ezt a feltétezés még nem nyert hivatalos igazolást.

Vércukorszint karbantartó: néhány tanulmány az is kimutatta, hogy a rostok csökkentik a szénhidrát – tartalmú ételek felszívódásának idejét az emésztés ütemének lelassításával.

Testsúly – kontroll: több kutatásban bizonyosságot nyert, hogy azoknak, akik magas rosttartalmú ételeket fogyasztanak alacsonyabb a testzsír – százalékuk, mint azoké akik kevesebb ilyen ételt esznek. Ráadásul a Tufts Egyetem Kutatói egy kísérlet alapján kimutatták, hogy azok a nők, akik a napi menüjükhöz 14 gramm rostot kaptak kiegészítésként, majd két kilogrammot fogytak egy hét alatt.

Természetes rostban gazdag ételek

Danielle LaFata dietetikus azt tanácsolja a klienseinek, hogy „mindig nézzenek a címke mögé, és bizonyosodjanak meg abban, hogy az étel, amit fogyasztanak nem tartalmaz túl sok finomított cukrot, mesterséges ízfokozót és tartósítószert. Sokkal egészségesebb, ha egy gyümölcsöt vagy néhány szem mogyorót veszünk magunkhoz, hogy biztosítsuk a napi rostadagunkat, mintha egy olyan ételt fogyasztanánk, aminek az összetevőinek listája tíz sor hosszú."

Egy dolgot viszont senki sem vitat, azt, hogy egyetlen új, rosttal dúsított étel sem helyettesíthet egy gyümölcsökben és zöldségekben gazdag, kiegyensúlyozott diétát, amit kiegészíthetünk, néhány, az alább felsorolt, természetes rostokban gazdag finomsággal :

Mandula

Alma

Narancs

Banán

Brokkoli

Körte
Ha a rostok kerülnek szóba, legtöbbünk rögtön a bélmozgásokra, glikémiás indexre és hasonlókra gondol, pedig a boltok polcain sok ízletes és egyben rostban gazdag élelmiszert találhatunk. De rost és rost között is nagy a különbség.