Az aneszteziológus szakorvos által végzett műtéti altatás azt a célt szolgálja, hogy a beteg ne érezzen fájdalmat a beavatkozás során. Ezzel egyfelől megkíméli a pácienst egy nagyon megterhelő érzelmi tapasztalattól, másfelől a műtét sikerességéhez is nagyban hozzájárul. Mit érdemes tudni a műtéti altatásról?
Az aneszteziológus vagy altatóorvos az a szakorvos, aki nemcsak a helyi és általános érzéstelenítés (anesztézia) területén jártas, hanem otthon van az intenzív terápia és az újjáélesztés területein is. Ő rendelkezik azzal a szaktudással, amely alapján ki lehet választani a beteg egészségi állapotához és a műtét típusához leginkább illeszkedő érzéstelenítési módszert. A beavatkozás során folyamatosan felügyeli a beteg életfunkcióit, ügyelve, hogy a szervezet egyensúlyban maradjon, konzultál a sebészekkel, az aneszteziológiai asszisztenssel, illetve a műtőben dolgozó csapat többi tagjával. Az aneszteziológus felel a beteg biztonságáért, ezért amennyiben probléma merül fel, ő hoz döntést a szükséges beavatkozásról, és ő dönt a műtét során alkalmazandó intenzív terápiás kezelésekről, például a vérátömlesztésről. Az ő dolga a beteg felébresztése, illetve a műtét utáni fájdalomcsillapítás is.
A köznyelv altatásnak hívja a műtét alatti általános érzéstelenítést, az aneszteziológust pedig altatóorvosnak. Pedig nem alvásról van szó. A beteg nem alszik, hanem az altatószerek hatására ideiglenesen eszméletlen állapotba kerül, amit orvosi nyelven narkózisnak neveznek. Nem álmodik, és nem is emlékszik a műtét alatt történtekre.
A műtéti altatásnak (általános érzéstelenítésnek) többféle típusa van. Az általános érzéstelenítés során vagy arcmaszkon, vagy intravénás infúzión keresztül adagolják a narkózist kiváltó gyógyszert. A műtétek egy részénél az izomzat gyógyszeres ellazítására és a mesterséges lélegeztetésre szintén szükség van.
Az első lépés az aneszteziológiai konzultáció, amely során az altatóorvos pontosan felméri a beteg állapotát:
Ezen túl további vizsgálatokat végez (laborvizsgálatok, légzőszervi vizsgálatok, szívultrahang, EKG, mellkasröntgen stb.)
Ezek után a kockázatok ismeretében dönt a műtét során alkalmazandó anesztézia típusáról.
Az aneszteziológus az, aki a beteget felkészíti a műtétre: elmondja neki, hogy mit ehet és ihat, hogy hogyan szedje a gyógyszereit stb. A műtét előtt 12 órával nem javasolt a dohányzás, de a fertőzések kockázatának csökkentése érdekében fontos a műtét előtti tisztálkodás, az életfunkciók monitorozása miatt pedig fontos a smink és az egyéb kozmetikumok kerülése.
Miután a beteget felvették az osztályra, az altatóorvos újra konzultál vele, és segít a műtét előkészítésében, szükség esetén altatót és nyugtatókat adva a betegnek. A beteg pszichológiai felkészítéséért szintén ő felel, ő válaszol a kérdések nagy részére, emellett ő az, aki a műtőben tájékoztatja a beteget az altatás lépéseiről, felteszi az életfunkciókat monitorozó felszerelést, majd végrehajtja az altatást.
Miután megtörtént az altatás, az aneszteziológus folyamatosan monitorozza a beteg állapotát, azaz az altatás mélységét és az életfunkciókat. Amennyiben szükséges, módosít a narkotikum adagolásán, illetve az ő dolga az intenzív terápiás beavatkozások elvégzése is.
A beteg a műtét után sincs magára hagyva. Az aneszteziológus az, aki a műtét után ismét felveszi vele a kapcsolatot, illetve dönt a beavatkozás utáni fájdalomcsillapítás módjáról.
Tekintse meg a Szimpatika kínálatában kapható fájdalomcsillapítókat!