A menstruáció elmaradásának számos oka közül az egyik leggyakoribb a terhesség, ezért elmaradt menstruációs vérzés esetén gondolni kell rá. A védekezés nélküli szexuális együttlét a nem tervezett teherbeesés és a nemi úton terjedő betegségek kockázatát is növeli. Ezért ha nem tervez gyermekvállalást, szükséges külön figyelmet fordítani a biztonságos szex és a fogamzásgátlás megfelelő módjainak megválasztására. Az alábbi tünetek esetén érdemes terhességre gyanakodni, és terhességi tesztet készíteni: menstruáció elmaradása; emlők szokatlan érzékenysége; reggeli hányinger; megváltozott íz- vagy szagérzékelés; szokatlan ételek megkívánása, viszketés.
A legtöbb terhességi teszt az első elmaradt menstruáció első napjától képes kimutatni a terhességet. Léteznek olyan érzékeny tesztek is, amelyek akár a menstruáció előtt is képesek megállapítani a terhességet, legkorábban fogantatást követő nyolcadik naptól. Minden terhességi teszt a humán korion-gonadotropin (hCG) nevű hormon kimutatásán alapszik. A hCG terhesség esetén kezd el termelődni a megtermékenyített petesejtben, majd később a méhlepényben, és a sárgatest fenntartásában játszik szerepet. A hCG nagyjából egy héttel a fogamzást követően már kimutatható a vérből vagy a vizeletből. A megtermékenyített petesejt ebben az időszakban ágyazódik be a méh nyálkahártyájába, és kezdi meg a hCG termelést. A hCG szintje először nagyon alacsony – ezt az alacsony szintet a kevésbé érzékeny tesztek még nem képesek kimutatni –, azonban a terhesség első néhány hetében nagyon gyorsan emelkedik.
A gyógyszertárakban vagy drogériákban megvásárolható terhességi tesztek vizeletből mutatják ki a hCG-t. Az eredményük néhány percen belül látható.
Az otthoni terhességi teszt elvégzése esetén az alábbiakra érdemes odafigyelni:
Kiszerelésük és használatuk:
A legtöbb terhességi teszt egy kontroll- és egy tesztcsíkkal rendelkezik. A kontrollcsík a teszt működőképességét mutatja. Amennyiben ez nem jelenik meg, a teszt eredménye nem értékelhető. Ha mindkét csík megjelenik, az eredmény pozitív. Az egyes tesztek értékelését mindig érdemes a teszt dobozán lévő utasításoknak megfelelően végezni, mert gyártónként kis mértékben eltérhet! Vannak egészen egyszerű tesztcsíkok, és léteznek modern digitális terhességi tesztek, amelyek még a terhesség korát is meg tudják állapítani. A kapható típusokról, márkákról és árakról bővebb információért kérjen tanácsot a gyógyszertárban!
Bizonytalan eredmény vagy negatív vizeletteszt mellett elmaradó menstruáció esetén vérvétellel is lehet vizsgálni az esetlegesen fennálló terhességet, melynek nagyobb az érzékenysége a hCG vérszintjére. A vérből végzett teszt szintén a hCG kimutatásán alapszik. Általában vénás vérből történik a meghatározása. A vért levétel után laboratóriumba küldik, az eredmény pedig pár órán belül megérkezik. A tesztek csomagolásán szerepelnie kell a teszt érzékenységét mutató értéknek. Minél érzékenyebb egy teszt, annál korábbi terhességet képes kimutatni.
A Magyarországon forgalmazott tesztek érzékenysége 10 IU/l és 25 IU/l közötti. A 10 IU/l azt jelenti, hogy a teszt képes kimutatni a terhességet már akkor, ha 1 liter vizelet 10 nemzetközi egység hCG-t tartalmaz. Ez nagyjából a fogantatást követő nyolcadik napra tehető. A 25 IU/l érzékenységű tesztek nagyjából a tizedik napon, míg az 50 IU/l tesztek a menstruáció kimaradásának első napján tudják kimutatni a terhességet. A terhességi tesztek eredményei csak abban az esetben értékelhetők, ha a dobozon szereplő utasításoknak megfelelően alkalmazták. A pozitív eredmény a teszt működési mechanizmusa miatt szinte biztosan pozitív, ritka az álpozitív eredmény. A negatív eredmény kevésbé megbízható. Amennyiben negatív teszt esetén úgy gondolja, hogy valószínűleg terhes, érdemes pár nap múlva egy újabb tesztet elvégezni. Ha a második negatív tesztet követően sem jön meg a menstruációja, keresse fel nőgyógyászát vagy konzultáljon nőgyógyásszal a területileg illetékes szakrendelésen!
Pozitív teszt esetén
Fennálló terhesség esetén érdemes minél hamarabb felkeresnie nőgyógyászát a további tudnivalókkal és a várandósgondozással kapcsolatban. Amennyiben a terhesség nem tervezett, bizonyos feltételek mellett lehetősége van terhességmegszakításra a 12. hétig.