A pacemaker egy kisméretű elektromos szívritmus-szabályozó eszköz, amit szívritmuszavarok esetén szoktak beültetni. Képes folyamatosan nyomon követni, illetve korrigálni a szívizmok működését, így csökkenti a szövődmények kockázatát, enyhíti a tüneteket és sokkal aktívabb életet tesz lehetővé.
A pacemaker egy apró, nagyjából pénzérme méretű, elem által működtetett készülék, amely a szívritmuszavarok esetén segít a szívritmus szabályozásában, normalizálásában. Egy rövid műtét során a kulcscsont alá, a zsírréteg mögé szokták beültetni, jobbkezeseknél a bal oldalon, a balkezeseknél pedig a jobb oldalon. A kulcscsont alatt elhelyezkedő pacemaker elektródákkal kapcsolódik a szívhez, folyamatosan monitorozza a szívműködést, és szükség esetén elektromos impulzusok segítségével ellensúlyozza a szív ingerületvezetési hiányosságait. A pacemaker segítségével a szívbetegek sokkal aktívabb életet élhetnek, és jóval kevésbé kell tartaniuk a szívritmuszavarok okozta komplikációktól és szövődményektől. Emellett a pacemakerek a szívritmuszavarok kellemetlen tüneteit is enyhítik vagy megszüntetik, javítva a betegek életminőségét.
A pacemakereket a legtöbbször a lassú szívműködést okozó szívritmuszavarok esetén szokták beültetni, bár egyéb szívproblémák esetén is javasolt használatuk. Nézzünk is párat röviden!
Bradycardia (lassú szívverés)
A bradycardia során a szív túl lassan ver, ami gyakori fáradtságot, szédülést vagy ájulást okozhat a betegeknél. A lassú szívverés mögött számtalan ok állhat, kiválthatják például veleszületett szívbetegségek, de okozhatja Lyme-kór és pajzsmirigy-alulműködés is.
Szívblokk, atrioventrikuláris blokk
A szívblokk során sérül a szív elektromos ingerület-vezetése, ennek következtében lassú vagy nem megfelelő szívritmus alakulhat ki. Többféle fajtája van, ezen belül ki kell emelni az atrioventricularis vagy AV blokkot, amely során a pitvarok és a kamrák között akadályozott az ingerületvezetés, ez pedig bradycardiához és a szívritmus további rendellenességeihez vezethet.
Pitvarfibrilláció
A pitvarfibrilláció során a pitvar izomzatában károsodik az ingerképzés, így a szív szabálytalanul húzódik össze. Az esetek nagy részében felgyorsul a beteg pulzusa.
Tachy-brady szindróma
A tachy-brady szindróma során a szív hol túl gyorsan, hogy túl lassan ver.
A szinuszcsomó problémái
A szinuszcsomó a szívritmus legfontosabb természetes szabályozója. Amennyiben valamilyen betegség következtében nem működik megfelelően, pacemakerrel kell korrigálni és stabilizálni a szívritmust.
Szívinfarktus utáni komplikációk
A szívinfarktus során sérülhet a szív ingerületvezetése, így az infarktust követően szükség lehet pacemaker beültetésére.
A pacemaker beültetés menete a beteg alapos tájékoztatásával indul, amely során az orvos tájékoztatást ad a beavatkozás menetéről, a lehetséges kockázatokról, mellékhatásokról, illetve az előkészületekről. Az előkészületek fontos részét képezi a gyógyszereléssel kapcsolatos egyeztetés, ugyanis bizonyos gyógyszereket el kell hagyni vagy másképp kell szedni a műtét előtt (véralvadásgátlók, cukorbetegség-gyógyszerek).
A műtét maga legtöbbször helyi érzéstelenítésben történik, altatást csak ritkán alkalmaznak. A beteg antibiotikumot is kap, amivel meg lehet előzni a műtét közbeni fertőzéseket. A beavatkozás során az orvosok végig monitorozzák a beteg EKG-ját, így azonnal be lehet avatkozni, ha esetleg probléma merül fel.
A pacemakert a legtöbb esetben a kulcscsont alá helyezik be, az elektródákat pedig a legtöbbször egy nagy vénán keresztül vezetik be a szívbe, ahol rögzítik őket a szívizomzatba. A beültetés után az orvos teszteli a pacemaker működését, hogy az elektróda megfelelően kommunikál-e a berendezéssel.
A sebész aztán varratokkal lezárja a sebet, majd beköti a műtét helyét. A műtétet követően néhány napig az orvosok figyelemmel kísérik a beteg állapotát a kórházban.
A pacemaker beültetése után meg kell tanulnunk, hogy több mindenre folyamatosan oda kell figyelnünk.
Komoly kockázatot jelentenek például a mágneses terek. Ezért nagyon fontos, hogy:
A legfontosabb, hogy mindenben kövessük orvosunk utasításait. Ezen felül a pacemakerrel alapvetően teljes életet lehet élni: nyugodtan lehetünk aktívak, sportolhatunk, szaunázhatunk, egyedül az extrém fizikai megterhelést ajánlott kerülni. Tartsuk mindig magunknál a gyógyszereinket, és bármi gyanús tünetet tapasztalunk, azonnal forduljunk orvoshoz!
A pacemakerekben található elem általában 5-10 évig elegendő, így hosszú évekig nincs szükség újabb műtéti beavatkozásra. Az orvos azonban átlagosan félévente ellenőrizni fogja a pacemaker működését: ez csupán egy gyors vizsgálat, mégis létfontosságú, hogy megelőzzük az esetleges problémákat.
A pacemaker beültetés szövődményei nem jelentkeznek gyakran, azonban meg kell őket említeni. Előfordulhat vérzés a műtét helyén, kialakulhat vérrög (ami ritka esetekben stroke-hoz vezethet), sérülhetnek a beavatkozás helyének környékén lévő szervek, izmok, idegek, erek. Ritkább esetekben légmell, szívinfarktus és szívritmuszavar is előfordulhat, de ezek szerencsére azonnal hatékonyan kezelhetők. A beültetés után jelentkezhet fertőzés is, illetve előfordulhat, hogy a készülék elmozdul vagy meghibásodik, ami újabb műtétet tehet indokolttá.
A pacemaker beültetés a legtöbb esetben egy-két óra alatt lezajlik.
A pacemaker beültetés utáni lábadozás szerencsére relatíve gyors. Néhány napot benn kell tölteni a kórházban orvosi megfigyelés alatt. Utána hazamehetünk, és elkezdhetünk visszaállni a normál kerékvágásba. Néhány hétig ügyeljünk rá, hogy ne végezzünk erőteljes mozdulatokat a műtött oldali karral! Ha konkrét, például testmozgás újrakezdésével kapcsolatos kérdésünk van, mindenképp egyeztessünk orvosunkkal.
Nem, pacemakerrel sportolhatunk, egyedül az extrém igénybevételt kerüljük. A legjobb természetesen az, ha egyeztetünk orvosunkkal az életmóddal kapcsolatban felmerülő kérdések kapcsán.
Bár a pacemaker beültetés idős korban némileg kockázatosabb, mint a fiatal vagy középkorú betegek esetén, így sem számít veszélyes műtétnek. Épp ellenkezőleg, segít a hosszú távú kockázatok csökkentésében és az életminőség javításában!
Sokakat foglalkoztat, hogy pacemakerrel vajon meddig lehet élni. A jó hír az, hogy a pacemaker nem rövidíti, hanem inkább növeli a várható élettartamot, ugyanis csökkenti a szívritmuszavarok okozta szövődmények kockázatát.
Tekintse meg a Szimpatika kínálatában kapható antioxidánstartalmú készítményeket!