Étrendkiegészítők

A gyógytermékek forgalmazása 2013. április 1-jétől

A gyógyhatású készítmények nagy része gyógytermékként vagy gyógyszerként 2013. április 1-je után változatlanul elérhető lesz. Kivételt csak azok a gyógytermékek képeznek, amelyeknek forgalomba hozatali engedélye lejárt, és meghosszabbítását a forgalomba hozatali engedély jogosultja nem kérelmezte.

A gyógyhatásúnak hirdetett termékek lehetséges veszélyeiről

Napjaink reklámáradatában nagy arányban jelennek meg az olyan hirdetések, amelyek azért jelentenek veszélyt a fogyasztókra, mert betegségmegelőző, gyógyító hatást tulajdonítanak olyan, nem gyógyszerként engedélyezett termékeknek (táplálékkiegészítők, élelmiszerek, kozmetikumok és egyéb, e kategóriákba nem sorolható termékek), amely azoktól nem várható.

Mi okozza a B12-vitamin-hiányt és milyen tünetei vannak?

A B12 és a folsav egyaránt a B-vitaminok közé tartozik. Ezek a vitaminok feltétlenül szükségesek a vörösvérsejtek fejlődéséhez és a sebgyógyuláshoz, hiányuk következtében a csontvelői DNS szintézis károsodik, így kevesebb sejtosztódás történik.

Vigyázat! Egészségre veszélyes készítmények!

Magyarországon is forgalomba került néhány olyan, sportolóknak szánt étrend-kiegészítő, amelyek súlyosan veszélyeztethetik a fogyasztók egészségét. Az amerikai hatóságok ezekre riasztást adtak ki, és kiszűrésükre Magyarországon is ellenőrzési akciót indítottak, közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ).

Tényleg olyan egészségesek az algák?

Az étrend-kiegészítés egy nagyon ellentmondásos terület, amelyről sokféle tévhit terjed. A mikroalgák étrend-kiegészítőként történő fogyasztásáról is elmondható ez. Egyre többször olvashatunk a fiatalság megőrzésének és halálos betegségek legyőzésének ígéretével forgalmazott mikroalga-étrendkiegészítőkről, míg jóval kevesebbet tudhatunk meg tudományosan igazolt hatásaikról és fogyasztásuk veszélyeiről.

Vitaminpótlás a hideg hónapokban

A tél közeledtével sokszor hajlamosak vagyunk a szabadtéri programokat kihagyni. A hideg időszakban a leggyakoribbak a náthás és influenzás megbetegedések. Ezek megelőzéséhez szervezetünknek vitaminokra és ásványi anyagokra van szüksége. A nyomelemek pótlásának fontosságáról és lehetőségeiről Tarnai Irén, a Budai Egészségközpont dietetikai tanácsadója lát el bennünket 4+1 jó tanáccsal.

Alkalmazásra nem javasolt gyógynövények listája

Az étrend-kiegészítőkre vonatkozó rendelet életbe lépése óta közel 8000 termék került bejelentésre az Országos Élelmezéstudományi Intézetnél. A termékekben megtalálható növények, hatóanyagok száma rendkívül nagy és folyamatosan bővül.

Hogyan kell tárolni a vitaminokat?

A lakás nedves levegőjű helyiségeiben tárolt vitaminok és táplálék-kiegészítők rövid idő alatt tönkremehetnek, és akkor hiába szedjük őket: a remélt gyógyhatás nem érvényesül. A figyelmeztető tájékoztatást a Journal of Agricultural and Food Chemistry szakfolyóirat legújabb száma közölte.

A gyógyhatással hirdetett termékek veszélyeiről

Napjaink reklámáradatában nagy arányban jelennek meg az olyan hirdetések, amelyek azért jelentenek veszélyt a fogyasztókra, mert betegségmegelőző, gyógyító hatást tulajdonítanak olyan, nem gyógyszerként engedélyezett termékeknek (táplálékkiegészítők, élelmiszerek, kozmetikumok, e kategóriákba nem sorolt egyebek), amely azoktól nem várható el.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!