Hallás

Hogyan előzhetjük meg a halláskárosodást?

A legtöbben tisztában vagyunk azzal, hogy egész nap a monitor vagy a televízió előtt ülni egészségtelen a szemünknek, vagy hogy az erős napsütésben gondoskodnunk kell bőrünk védelméről. Arra azonban már kevesebben gondolnak, hogy hallásunkat is nap mint nap káros külső hatások érik. Hallószervünk védelmével kapcsolatban dr. Kraxner Helga, a Budai Egészségközpont fül-orr-gégész szakorvosa osztja meg velünk tanácsait.

A hallás életet ad

„A hallás életet ad” jeligéjű kutatással szeretné a Hear the World felhívni a figyelmet arra, hogy a hallásunk minősége az életünk minőségét is meghatározza. A kutatás meglepő képet ad arról, hogy a hallás milyen egyedülálló módon hat a testre és a lélekre. A kutatás során 4300 embert kérdeztek meg világszerte, többek között Németországban, Franciaországban, Svájcban, Nagy-Britanniában és az USA-ban. Voltak közöttük hallókészüléket viselő emberek, de olyanok is, akik még nem kezelt halláscsökkenésben szenvednek, illetve halláskárosultak hozzátartozói, de laikusok is.

Csend a lelke mindennek

Folyamatos zajban élünk: a minket körülvevő hangok egy része fel sem tűnik a mindennapokban, más részük viszont zavaró hatást kelthet, sőt bizonyos esetekben káros is lehet az egészségünkre. Életünk jellemző környezeteihez tipikus zajok tartoznak, melyekkel szemben különbözőképpen védekezhetünk.

Előzze meg a halláskárosodást!

A nyári kikapcsolódást, strandolást, táborozást tönkre tudja tenni, ha gyermekünk füle érzékenyebb a környezeti hatásokkal szemben. Szerencsére van olyan megoldás, ami védelmet nyújt a víz, füldugulás és hangos zene ellen is.

Fesztiválok? Füldugóval? Miért ne!

Hegyalja, EFOTT, Volt, Sound, Bánkitó, Sziget, SZIN… A fesztiválszezon egyben a halláscsökkenés szezonja is, így érdemes beszélnünk a témáról. Foghatjuk a fűnyíróra, a metróra, a motorozásra, ami akár mind igaz is lehetne – csakhogy a halláskárosodás kialakulásának egyik leggyakoribb oka a túl hangos zenehallgatás. Kérdés, hogy mikor túl hangos? Fülhallgatón keresztül akkor, ha a környezetünkben levők is „élvezhetik” a zenét, szabadtéren pedig, ha a mellettünk lévővel kiabálni kell, hogy meghallja, amikor hozzá beszélünk.

Ha nem beszél a gyerek

A gyermekek fejlődése eltérő ütemben zajlik, sokszor még testvérek közt is jelentős különbségeket tapasztalunk. A mozgás mellett gyermekkorban a beszéd fejlődése sem mindig a szakkönyvekben felvázolt módon és időben történik. 2 és fél éves kor körül azonban már érdemes szakemberhez fordulni, ha még egyáltalán nem, vagy csak alig beszél a gyermek.

Meghökkentő jelenségek

Annak hiszünk, amit látunk, hallunk, aminek érezzük az illatát, az ízét vagy kitapogatjuk formáját, felületét. Rábízzuk magunkat érzékszerveinkre, pedig néha tréfát űznek velünk, észrevétlenül veszik át tetteink fölött az irányítást: fülünk csengeni kezd, szaglásunk „tanácsára" szerelemre lobbanunk, szemünk előtt mozdulni látszik egy állókép...

Nyereményjátékok

Megfejtő

Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!

Facebook játék

Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!