Hallás

Mi okozhat halláscsökkenést?

Ahhoz, hogy hallásunk tökéletes legyen, a külső-, közép- és belsőfül, illetve a hallóidegek összehangolt működésére van szükség. Hallásromlás több okból is bekövetkezhet, lehet átmeneti vagy tartós.

Ősszel gyakoribbak a fülbetegségek

Felső légúti hurutot, náthát követően gyakran alakul ki füldugulást, átmeneti halláscsökkenést okozó fülkürt hurut. Az esetek többségében nem súlyos, de gyakran hosszan tartó betegség - ha nem kezeljük megfelelően - akár középfülgyulladáshoz is vezethet.

Rossz hallást is okozhat a gyöngydaganat

A gyöngydaganat, vagy cholesteatoma olyan elváltozás a középfülben, amely a kutatások szerint leggyakrabban a fülkürt nem megfelelő szellőzése kapcsán alakul ki. A gyógyuláshoz mindenképp kétlépcsős fülműtét szükséges, ezért fontos az orr és a fülkürt szellőzési problémák idejében történő diagnosztizálása és kezelése.

Így tisztítsa gyermeke fülét, hogy megelőzze a fülfájást

Nem lehet elég korán elkezdeni a személyes higiéniára szoktatást, vannak azonban kritikusok pontok, amelyeket a gyerekek szeretnek elsumákolni. Ilyen többek között a fültisztítás, ami gyakran az utolsó, így könnyen elfelejthető mozzanata a tisztálkodásnak.

Áttörés: kezelhető lesz a süketség?

Génterápia segítségével adták vissza genetikai mutáció miatt süket egerek hallását amerikai kutatók. Harvardi és bostoni szakértők a Science Translational Medicine című szaklapban mutatták be eredményeiket, amelyek az első lépéseket jelenthetik a veleszületett halláskárosodásban szenvedő emberek génterápiája felé vezető úton.

Érzékeink ereje

Azt olvastam a napokban, hogy él egy vak férfi Kaliforniában. Kerékpárral közlekedik a városban, és hegyet mászik. Nyelvével csettintve jár-kel a világban, és a visszhangok alapján tájékozódik. A fülével „lát”, mint a denevérek. Szinte hihetetlen, de igaz. Érzékszerveink ugyanis sokkal többre használhatók, mint azt gondolnánk.

Magyarországon is javul a hallássérültek helyzete

Az anyanyelv nemzetközi világnapja alkalmából pénteken egynapos konferenciát tartottak Budapesten, amelynek központi témája a jelnyelv volt. A konferencián bejelentették, hogy 2017-ben vezetik be a jelnyelvi törvényt, amely a siketek és nagyothallók jogait szabályozza majd.

Kreatív oktatási módszerek nagyothallóknak

Hogyan tudnak a siket vagy nagyothalló gyerekek megtanulni olvasni vagy megérteni a zenét? Az Euronews oktatási műsorában, a Learning Worldben bemutatnak néhány innovatív oktatási technikát.

Vitaminnal a hallásunkért?

A zaj által okozott halláskárosodás oka, hogy a csigában károsodik az idegsejtek és a szőrsejtek kapcsolódása. Egy új állatkísérlet azt mutatja, hogy a halláskárosodás megelőzhető egy egyszerű vegyülettel, amely a csigát stimuláló idegsejteket védi.

A fül betegségei

A fülzsír, a dobhártya sérülése, vagy a fülgyulladás mind úgynevezett vezetéses hallászavart okozhat. A halláscsökkenés mértéke és a probléma kezelése nagyban függ a kiváltó októl.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!