agy

Agyfényesítő zene

Hogyan születik meg fejünkben a zene? Miként raktározzuk el a dallamokat? Miért hat érzelmeinkre? Valóban hat, vagy csak úgy hisszük? Sokan keressük a választ ilyen és hasonló kérdésekre az ember megismerő funkcióival foglalkozó tudományokban – a pszichológiában és az idegtudományban is.

Új módszer a STROKE rehabilitációjában

A napokban mutatták be Magyarországon az Élet a stroke után címmel azt a rendhagyó, Londonból elindult ARNI-módszert, amely egy speciális gyakorlati tréning a stroke-on átesett, illetve azon betegek számára, akinek bármilyen agyi sérülésük, történésük, vagy bármiféle neurológiai betegségük volt.

A stroke tünetei

Rengeteget hallunk róla, de mégsem tudjuk, hogy pontosan mit is takar az a rövid szó, hogy stroke (vagy szélütés). Sajnos napjainkban egyre több embert érint ez az súlyos agyi érprobléma, aminek ha nem ismerjük fel időben a jeleit, könnyen halálos kimenetelű is lehet.

A jó beszélgetések dicsérete

Kedves kis kávézóba szoktam meghívni a barátaimat, ha beszélgetni szeretnék velük. A kávézót egy építészmérnök hölgy, és rendkívül tehetséges képzőművész lánya, Tóth Ágnes alapították, rendezték be. Ők tervezték a világítást, a dekorációt, az étlapot, és minden mást, ami az apró étteremben látható.

A fiatalokat is érinti a gyengülő memória

A magyarok több mint 60%-a tapasztal időnként feledékenységet, közel ennyien rendszeresen küzdenek koncentrációs zavarral, az ingerlékenység, mentális kimerültség pedig tízből legalább hét embert érint. A Trend Inspiráció Műhely reprezentatív felméréséből az is kiderül: a 30-49 évesek nem tudnak arról, hogy az agyi kiserek vérkeringésének zavarai őket is érinthetik, valószínűleg ez az oka annak, hogy a felnőtt magyar lakosság mindössze 34%-a tesz csak lépéseket agyi egészségének megőrzése érdekében.

Növelhetjük fájdalomtűrő képességünket?

Jobban tűrik a betegek a fájdalmat, ha megváltoztatjuk agyuk szerkezetét, vagyis ha az ópiátreceptorokat működésre serkentjük. Mivel, hogyan lehet stimulálni ezeket a fájdalomérzésben kulcsszerepet játszó sejteket?

A káromkodás nem általános kísérő tünet

Furcsa rángások, hangadások, váratlan mozdulatok, krákogás, káromkodás – a tourette-szindrómának sokféle tünete lehet, de mindben közös, hogy a beteg és a külvilág számára egyaránt zavaróak. De miben is rejlik valójában e furcsa betegség lényege? Hajnal Gergellyel, a Magyar Tourette-Szindróma Egyesület vezetőjével beszélgettünk.

Okosabb lesz, aki sportol?

Egy új feltevés szerint a rendszeres testmozgás hozzájárul az agy fejlődéséhez, vagyis szellemileg is jobb teljesítőképességgel bírnak az aktív sportot űző fiatalok.

Ingerlékenyek és kimerültek a magyarok

A magyar felnőttek 86%-a észlel magán bizonyos időközönként olyan tüneteket – ingerlékenység, feledékenység, mentális kimerültség – amelyek hátterében a romló agyi vérkeringés is állhat- derül ki a Trend Inspiráció Műhely reprezentatív felméréséből. A megkérdezettek nagy többsége ugyan fontosnak tartja az agyi vérkeringés egészségének fenntartását, ám mindössze minden harmadik ember tesz csak erre irányuló lépéseket. Pedig ha teszünk érte, megőrizhetjük szellemi frissességünket.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!