Dohányzás

Pánik a dohányboltokban

Kisebb pánik tört ki a dohányboltosok körében, ugyanis az a hír terjedt el, hogy bírságol a fogyasztóvédelmi hatóság, ha nem tüntetik fel, mennyibe kerül szálanként a cigaretta. A Nemzeti Dohányszakkereskedők Egyesülete felhívta tagjai figyelmét, hogy ne csak a teljes doboz árát írják ki. A fogyasztóvédők szóvivője szerint azonban nincs ok aggodalomra.

A kirakatbetegség milliókat érint

Napjaink egyik, tömegeket érintő problémája a kirakatbetegség. Érdekes, hogy a névvel viszonylag keveset találkozunk, ám maga a kór nem is annyira ismeretlen az emberek számára, sőt a környezetükben, akár a családjukban is találkozhattak már vele.

Boldogabbak, akik letették a cigit

A füstmentes élet egyáltalán nem nyomorúságos. Sőt, a Wisconsin Orvosi Egyetem kutatásai szerint a leszokás után egy-három évvel az exdohányosok sokkal jobb egészségi állapotnak örvendenek és elégedettebbek is az életükkel, mint a dohányosok.

Napirendre kerülhet a dohányzás teljes közterületi tiltása

Több egészségügyi vonatkozású határozatot is hozott keddi budapesti ülésén az Országos Választási Bizottság (OVB). A testület egyhangúan szavazott arról, hogy népszavazási kezdeményezés indulhat a dohányzás teljes közterületi tiltásáért. A magánszemély által kezdeményezett, az OVB szerint teljesen „egyértelmű” kérdés így szól: „Egyetért-e Ön azzal, hogy közterületen tilos legyen dohányozni?”

Gyógyszernek fog minősülni az e-cigaretta?

Az e-cigarettát és az egyéb, nikotint is tartalmazó elektromos eszközöket 2016-tól gyógyszernek tekintik az Egyesült Királyságban – már ami a szabályozást illeti. A szigorítás célja, hogy csak megfelelő minőségű és kellően biztonságos termékek kerülhessenek a fogyasztókhoz.

Tízből kilenc dohányosnál kialakul a tüdőrák

A tüdőben megjelenő daganatos elváltozásokért csak igen kis százalékban tehető felelőssé a környezet, az életmód viszont annál inkább: a sokszor végzetes kimenetelű kór megjelenésében a légszennyezettség mindössze tíz, míg a dohányzás kilencven százalékban játszik szerepet.

Leszokni megéri!

A dohányzás számos halálhoz vezető betegség okozója: évente több mint ötmillió ember hal meg világszerte a dohányzás következtében. Magyarországon minden évben harmincezer ember halálát okozzák a dohányzás miatt kialakuló betegségek.

A dohányzásról való leszokás támogatása

2013. február elejétől ajánlható a leszokni vágyó pácienseknek az Országos Dohányzás Leszokás Támogató Módszertani Központ által működtetett, a leszokásban segítő telefonos szolgáltatás, mely helyileg az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézetben található.

Sokat elárul lábujjunk körme

A legtöbb gyógyszerkimutatást nyálból vagy vizeletből vett mintából végzik, de a San Diego-i Kaliforniai és a cambridge-i Harvard Egyetem kutatói egy férfiakon végzett kutatás során megállapították, hogy a szervezet nikotintartalmát és egyben a tüdőrák kockázatát a legmegbízhatóbban a lábujjkörömből lehet kimutatni.

Dohányzás a fogyásért?

A magyar lakosság körében rendkívül elterjedt szokás a dohányzás. A friss adatok szerint a 18 és 64 év közötti korosztály 30%-a gyújt rá naponta legalább egyszer, ezen kívül további 6% az, aki alkalomszerűen dohányzik. További meghökkentő számadat, hogy a tizenévesek körében is hasonló arányt tapasztalunk. A fogyasztási szokások szerencsére mindkét nemben javuló tendenciát mutatnak az utóbbi időben. Érdekes tény, hogy a felsőoktatásban tanuló lányok között több a dohányos, mint fiú kortársaiknál.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!