szénhidrát

A megdöbbentő igazság agyunk csendes gyilkosairól
2014. 02. 21.
Az Egyesült Államokban milliókhoz jutott el az a bestseller, amelynek neurológus és táplálkozási szakértő szerzője egy sor pszichiátriai népbetegségért egyedül a szénhidrátokat teszi felelőssé. Tényleg a cukor és a glutén tehet mindenről?

Az 5 legegészségesebb köret
2014. 01. 17.
A tészta, a krumpli és a rizs mellet számos más köret is létezik, amelyek nemcsak változatosabbá varázsolják étkezéseinket, hanem magas vitamin-, rost- és ásványianyag-tartalmuknak köszönhetően egészségünkre is jótékony hatással vannak – érdemes tehát ezeket is beiktatni az étrendünkbe.

A kenyér története
2013. 12. 28.
A kenyér őse az árpapempőből készített, hamuban sült pogácsa volt, amelyet a népmeséinkből ismerünk.

Tények a tésztáról
2013. 12. 14.
A tészta a rostok és az összetett szénhidrátok kiváló forrása. Most pedig ismertetünk néhány táplálkozástani tényt, amelyek segíthetnek, hogy továbbra is élvezettel fogyaszd ezt a közkedvelt ételt.

Egyik legértékesebb táplálékunk, a gabona
2013. 12. 10.
A növénytermesztő emberiség kiegyensúlyozott étrendjének hagyományosan világszerte alapvető részét képezik a teljes gabonaszemekből készülő táplálékok. A gabonaételek alaposan rágva könnyen emészthetők, mégis laktatók. Az egész gabonák közé soroljuk a barna rizst, az árpát, az egész zabot, a búzát, a tönkölybúzát, a rozst, valamint a kölest, a hajdinát és a csöves kukoricát.

Mit kell tudni a paleolit táplálkozásról?
2013. 11. 25.
Egyre többet hallunk a paleolit táplálkozásról, sokan hisznek benne, de legalább annyian vannak azok is, akik megkérdőjelezik a létjogosultságát. Erről beszélgettünk Virágh Barbarával, aki táplálkozási tanácsadóként elsősorban a paleolit életmódban hisz.

Milyen anyagcseretípus vagyok?
2013. 11. 06.
Az emberek anyagcsere alapján való kategóriákba osztását (metabolic typing) az amerikai William L. Wolcott fejlesztette ki. Módszere azon a felismerésen alapul, hogy a táplálkozás erős befolyást gyakorolhat anyagcserénk kontrollrendszerére, akárcsak az autonóm idegrendszer vagy a mirigyrendszer.

Mit tehet a szülő az egészséges táplálkozásért?
2013. 09. 30.
Egy iskoláskorú gyermek napi energiaszükséglete átlagosan 2200-2500 kcal, ami megegyezik egy közepes mennyiségű fizikai munkát végző felnőttével. A fiúknál 12-13 éves korban nagyjából 20 cm-es testmagasság-növekedésre és 20 kg testtömeg-gyarapodásra kell számítani. Ugyanez a lányoknál 10-11 éves korra tehető és kb. 16 cm-es növést, 16 kg-os testsúlynövekedést jelent.

A böjtökről röviden
2013. 08. 30.
A böjt jelentése hagyományos értelemben a lemondás. A böjt tartózkodás valamilyen ételtől, italtól, tevékenységtől, de igazi jelentése túlmutat ezen a meghatározáson. Míg az úgynevezett nyugati világban az egyházak lassan megfeledkeznek a böjtről, addig a különböző spirituális, meditációs mozgalmak és az alternatív gyógyászat egyre inkább a böjtkúrák felé fordulnak.

Miért fontos a rostdús táplálkozás?
2013. 04. 30.
Amikor 1995-ben először tanulmányoztam a mikrorostokat, csak az érdekelt, hogy ezek a rostok milyen sok vizet képesek megkötni. Igazából a rostok által megkötött víz érdekelt engem akkor. A rostok felszínéhez kötődő vízmolekulák biofizikailag teljesen máshogy viselkednek, mint az ún. „tömegvíz” (bulk water). Ezt a típusú vizet többféleképpen is nevezik: egy amerikai kollégám és régi ismerősöm, Gerald Pollack például legújabb könyvében a „negyedik halmazállapotú víz” elnevezést használja.
„Tájoló” kvíz
Ha januárban kitölti Tájoló kvízünket, megnyerheti az IBUSZ retro táskáját, amit kifejezetten azoknak ajánlunk, akik bíznak abban, hogy a korlátozások után idén kinyílhat a világ, és végre becsomagolhatja mindenki az útipoggyászát!
E havi Tájoló kvízünk kérdéseire a válaszokat korábbi cikkeinkben találhatják a szimpatika.hu oldalon. A kérdések megválaszolásában segítséget nyújt az oldal tetején található keresés funkció!
A nyitólapról ajánljuk
Januári akció
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!
* A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!
** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
* A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!
** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
Friss cikkeink
- Tájékoztató videosorozat indult az oltásról
- Az e-kereskedelem csökkenti a szén-dioxid kibocsátást
- Az Alzheimer-kór három altípusát azonosították
- Soha nem szabad megrázni egy kisbabát!
- Fúziós prosztatabiopszia mentheti meg a férfiak életét
- Napelemes autótöltőt helyeztek üzembe Budapesten
- Matematikai modell segítheti a természetvédők munkáját
- Sikerrel zárult egy koronavírusos kismama műtüdő-kezelése
- A szén-dioxid gázfürdő hatásos lehet az érbetegségek ellen
- Új gyógyszerforma segíthet a csontritkulás kezelésében
- Különleges bolygórendszerre bukkantak
- A kamaszok is nehezen élik meg a karanténidőszakot
Hírlevél feliratkozás
Aktuális magazinunk

Ingyenes magazinunkat kérje gyógyszerészétől a Szimpatika emblémával ellátott gyógyszertárakban! A korábbi számokat ide kattintva érheti el