fertőzések

Oltani vagy nem oltani?

Hazánkban jelenleg tíz kötelező védőoltás van. A fertőző betegségek ellen, mint a TBC, a diftéria, a pertussis, a tetanusz, a gyermekbénulás, a kanyaró, a rubeóla, a mumpsz, a bakteriális agyhártyagyulladás és a hepatitis B-fertőzés ellen életkorhoz kötötten oltják a gyermekeket. Jövőre a pneumococcus elleni védőoltás is kötelező, a HPV-elleni vakcina pedig kötelezően felajánlandó lesz.

Gyermekkori orrproblémák

A gyermekek különösen nehezen viselik a rendszeres orrfújást, orrcseppeket és az orrdugulással járó egyéb kellemetlenségeket. Dr. Hidvégi Edit, a Tüdőközpont gyermekgyógyászának segítségével sorra vesszük, hogy a sokszor banális eredet mellett mik lehetnek az orrdugulás súlyosabb kiváltó okai.

Elszabadult kórokozók

A szervezett közegészségügyi intézkedéseknek hála, a pár évszázaddal vagy akár csak pár évtizeddel ezelőtt még rettegett kórokozók neve manapság már nemigen bukkan fel a hírekben. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ezek az apró, mégis halálos kórt okozó, élőlényként csak nagy vonalakban definiálható nyavalyások végleg eltűntek volna.

Ma van a kézmosás világnapja

A mai nap a kézmosás világnapja, ami ráirányítja a figyelmet arra, hogy a napunk nagy részében nem tartózkodunk otthon, hiszen iskolában tanulunk, dolgozunk a munkahelyükön, tömegközlekedési eszközön utazunk, vagy boltban vásárolunk.

Pécsi Ildikó: Vacillálni nem lehet, nekem erre nincs már időm!

Okos ember megfogadja a jó tanácsokat. Kiváltképp örömmel vesszük, ha ezek szakemberektől jönnek. Ha pedig egyenesen egy Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművésznőtől, akkor aztán tényleg odafigyelünk rá. Beköszöntött a hűvös idő, vele együtt a náthaszezon, hazai hírességeink fül-orr-gégészeti szűrésre mentek, mi pedig csomagba szedtük a praktikákat.

Az őszi nátha gyakori szövődménye

Az orrmelléküregek szerves részei a felső légutaknak, ennélfogva a felső légúti gyulladásokat - nátha, garatgyulladás, torokgyulladás, mandulagyulladás - igen gyakran kísérik az orrmelléküregeket érintő problémák. Dr. Augusztinovicz Mónika fül-orr-gégész a szövődmények megelőzésének fontosságára hívja fel a figyelmet.

Fertőzések tünetei és kezelése a várandósság időszakában

A terhesség megállapítása után kiegészítő laborvizsgálatok elvégzésére is sor kerülhet az anya életkora, esetleges betegségei vagy a családban előforduló kórképek alapján. Dr. Kádár János immunológus, infektológus, az Immunközpont főorvosnának segítségével a speciális esetekben alkalmazott vizsgálatokat mutatjuk be.

Ha rohanni kell…

A nyári hónapokban különösen gyakoriak a hasmenéses kellemetlenségek, sokak külföldi nyaralását teszi pokollá a „hasmars”. Mit értünk hasmenés alatt, mik lehetnek az okai és hogyan kezelhető? A problémáról Szilágyi Noémi dietetikussal beszélgettünk.

Az atlétaláb és a zsoké viszketés

Gombás fertőzéseken egy vagy több gombafaj által okozott szöveti inváziót értünk. A fertőzések a felszíni, helyi bőrelváltozásoktól a mélyebb szöveti fertőzésekig, így például súlyos tüdő-, vér- (véráramfertőzés) vagy szisztémás betegségekig terjedhetnek.

Élelmiszer-biztonsági tanácsok árvíz idején

A nagy esőzések okozta árvizek, belvizek az óriási anyagi károkon túlmenően élelmiszer-biztonsági kérdéseket is felvetnek. Szennyezett víz lepheti el a kertekben és a földeken megtermelt, beérő zöldségeket, gyümölcsöket, veszélyeztetheti a kutak vízforrásait, az alacsonyabban fekvő területeken pedig szennyeződhetnek a háztartások élelmiszerkészletei is.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!