csontritkulás

Gyerekkorban előzhető meg az időskori csontritkulás

Bár sokan azt hiszik, hogy a csontritkulás időskori probléma, valójában a gyermekkorból eredeztethető. A kalcium bevitele szempontjából az első 25 év a meghatározó, mert a csontállomány ebben az időszakban fejlődik ki, utána már csak veszít ásványianyag-tartalmából.

Program a csontritkulás ellen

Csontritkulás vagy osteoporosis alatt a csontszövet mennyiségének, a csont tömegének olyan mértékű csökkenését értjük, mely a csont szilárdságának gyengülése révén fokozott törési hajlamot eredményez.

Amit a csontritkulásról tudni kell

A csont élő szövet, amely folyamatosan lebomlik és újraépül. Ha a lebomlás és az újraépülés közötti egyensúly felborul (például hormonális vagy táplálkozási okok miatt), a csont elveszítheti ásványianyag-tartalma egy részét. Az ásványi anyagok adják a csont sűrűségét és szilárdságát. A csontsűrűség enyhe fokú csökkenését osteopeniának nevezik.

Új módszereket fejlesztettek ki a csontritkulás ellen

Magyarországon már népbetegségnek számít a csontritkulás a szakemberek szerint - jelenleg csaknem 600 ezer nő és 300 ezer férfi beteget tartanak nyilván. Napjainkra új csontegyesítő anyagokat fejlesztettek ki.

A túlzott teafogyasztás csontkárosodást okozhat

A New England Journal of Medicine című orvostudományi szaklapban közölt tanulmányban egy 47 éves nő esetét ismertették, akinek teafüggősége következtében kihullottak a fogai, és csontproblémák alakultak ki nála.

Mikor és miért fontos a D-vitamin pótlása

A szervezet egészséges működéséhez számos vitaminra és nyomelemre van szükség. Az utóbbi években fokozott figyelmet kapott a D-vitamin szerepe, mivel felismerték, hogy a D-vitamin hatása nem korlátozódik a csontanyagcserére, hanem az immunrendszert befolyásolva a szervezet működésének egészét érinti.

Eredmények a csontritkulás elleni küzdelemben

A kiemelkedő figyelmet igénylő népbetegség elleni küzdelmet hazánkban a különböző szakterületek képviselőiből álló Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság koordinálja, mely nagy erővel dolgozik az 1995-ben elindított Nemzeti Osteoporosis Program megvalósításán.

Mit tegyünk, ha fáj a térdünk?

Miután a térde jó néhány éve viseli az ön súlyát, előfordulhat, hogy nem tűri tovább észrevétlenül a terheket – recseg, sajog, elmerevedik. Ennek sok esetben artrózis (porckopás) az oka, különösen idősebb vagy túlsúlyos egyéneknél. Emellett a szabadidős tevékenységek során a fizikai megerőltetések olyan bajokhoz vezethetnek, mint a tokszalagszakadás vagy az íngyulladás.

Kiemelkedő magyar eredmények az osteoporosis kezelésében

Az öregedő társadalom világméretű jelenség, és már nem csak a legfejlettebb gazdaságú országokban jelent kihívást az egészségügy és a társadalombiztosítás rendszerei számára. Az időskorúak egyre növekvő aránya következtében drámaian emelkedik számos betegség előfordulási gyakorisága. Ilyen az osteoporosis is, amely egyben komoly morbiditási és mortalitási problémákat jelent.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!