pszichológia

A pszichoterápia biológiai hatásai traumán átesett betegeknél

Magyar kutatóknak a Biological Psychiatry c. folyóiratban megjelent új tanulmánya szerint pszichoterápiával nemcsak a poszttraumásstressz-zavar (PTSD) tünetei csökkenthetők, hanem az általa okozott biológiai változások is visszafordíthatók.

Ilyen vagyok, ilyen – A személyiségtípusokról

Azt a valamit, ami egy ember gondolatait, érzelmeit irányítja, az egyént cselekvésre ösztönzi, és az egész egyén jellemének minden megnyilvánulását meghatározza, személyiségnek nevezik a pszichológusok.

Hogyan hat gondolkodásunkra a pénz hiánya?

A pénztelenség gondolkodás szempontjából is ördögi körbe taszíthatja azt, aki szegény. A Science c. szaklapban megjelent kutatás szerint ugyanis az, akinek eluralkodik gondolatain a pénz hiánya, nagyobb eséllyel hoz rossz döntéseket, amelyek meggátolják, hogy kilábaljon kilátástalannak érzett helyzetéből.

Az LSD alkalmazása a halálfélelem elleni terápiában

Jelenleg is folynak az elmúlt évtizedben négy neves amerikai orvosegyetemen végzett klinikai kutatások azzal kapcsolatban, hogy hogyan lehet a közeli halállal szembenézők szorongását, depresszióját és fizikai, lelki fájdalmait hatékonyan csökkenteni. Az eredmények biztatóak: a haldoklás időszaka számos páciens számára értelemmel teli, minőségi életszakasszá válik.

Miről ismerhető fel a borderline személyiségzavar?

A borderline személyiségzavarról igen sokat lehet manapság hallani, ám a sokak által hibásan használt pszichiátriai fogalmak miatt a köztudatban ez a betegség összemosódik a skizofréniával, a depresszióval és más mentális betegségekkel. Dr. Unoka Zsolt pszichiáter, pszichoterapeuta válaszolt kérdéseinkre.

Mi az a lélekmasszázs?

A lélekmasszázs egy gyengéd, mégis intenzív, testorientált lazítási technika, amely a testben áramló energiák blokkjainak feloldására, a szervezet természetes védekező- és öngyógyító erejének aktivizálására összpontosít.

A személyiségünktől függ, hogy miben betegszünk meg

Érdemes a saját személyiségünket alaposan szemügyre venni, amikor az orvosnál ülünk a váróteremben. Egy elmélet szerint ugyanis személyiségjegyeink meghatározhatják betegségeinket. Az elmélet követői úgy vélik: a személyiségnek sokkal nagyobb szerepe van a betegségek kialakulásában, mint ahogy azt eddig az orvosok gondolták.

A változások üzenetei életünkben

Kevés félelmetesebb dolog van az életünkben, mint a változás, ha az akaratunk, vágyaink ellenére történik, s úgy érezzük, megfoszt valami számunkra értékes és fontos dologtól. Éppen ezért sokszor rettegünk a változástól, mindent megteszünk, hogy elkerüljük - ám ez általában nem sikerül, vagy ha mégis, akkor sokszor valami túlhaladottat igyekszünk őrizni, konzerválni, s végül ebből is csak szenvedés fakad.

Problémák az első osztályban – mikor van szükség pszichológusra?

Az iskolakezdés mindig kihívásokkal teli időszak a gyermekek és a szülők számára egyaránt. Idén ezt megtetézte a köznevelési törvény változása, amely miatt egy osztályba járhat az a gyerek, aki épphogy betöltötte a 6. évét, azzal, aki már 7 éves is elmúlt. A szülők ezért most még jobban aggódnak, keresik a módját, hogyan tudják gyermeküket segíteni és nem hátráltatni, illetve bizonytalanok abban, milyen jeleket kell figyelniük, ha a gyermek esetleg túl korán került az iskolapadba.

Lépj ki a komfortzónádból!

Mostanában egyre gyakrabban hallom: „Lépj ki a komfortzónádból!” Ez most olyan divatos dolog. De hogyan kell azt, tessék mondani? Egyáltalán, mi az a komfortzóna? És miért kell kilépni belőle? Ha ki kell lépni egyáltalán...

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!