Mozgás

Trombózis után sem kell lemondani a sportolásról

Lehet-e sportolni mélyvénás trombózis után? Hiszen ez a betegség nem csak ijesztő, hanem komoly hatással lehet az ember mozgékonyságára is. Szerencsére azonban dr. Szélessy Zsuzsanna főorvostól, a Trombózisközpont hematológusától megtudtuk, hogy mindent lehet, csak a fokozatosságra kell odafigyelni.

Élet a mélyvénás trombózis után

Egy mélyvénás trombózis elszenvedése nem kis ijedséggel és veszéllyel jár, de itt még nem is érnek véget a gondok. Ahhoz ugyanis, hogy az újbóli kialakulás esélyét minimálisra csökkentsük, oda kell figyelnünk életmódbeli szokásainkra is.

A rendszeres testmozgás a gyógyulásban is segíthet

Egy egészséges életmódot folytató ember nem dohányzik, egészséges a testsúlya, egészségesen táplálkozik és rendszeres testmozgást végez, valamint elég időt fordít a pihenésre és a világhoz és önmagához fűződő pozitív viszony ápolására.

A legyőzhető távolság

Régóta ez a szlogenünk, s évről évre egyre többen érzik, tudják, hogy igaz, keményen készülni kell rá, de a félmaraton valóban legyőzhető. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint maguk a számok: 1996-ban mintegy 3000 futó állt rajthoz, négy évvel később már 4200-an voltak a félmaratonon.

Sportolhatnak-e az asztmás gyerekek?

Közkeletű vélekedés, hogy az asztmás betegeknek, főleg a gyerekeknek egyáltalán nem ajánlott sportolni, mivel a mozgással emelkedik a légzés erőssége, ez pedig kiválthatja az asztmát. Az igazság azonban az, hogy ma már biztonsággal állítható ennek az ellenkezője.

Az alvás aranyszabályai

Az alvást számos tényező befolyásolhatja. Ha bizonyos életmódbeli szabályokat sikerül betartanunk, akkor könnyen rátalálhatunk a nyugodt, pihentető alváshoz vezető útra.

Az agy optimalizálja az edzés hatékonyságát

Az izomaktiváció mértéke függ a motivációtól, az akaraterőtől, a fizikai erőnléttől, illetve az izomfáradtság mértékétől. A Zürichi Egyetem munkatársai a jelenség agyi hátterét térképezték fel. A Kai Lutz neuropszichológus és Urs Boutellier sportorvos vezetésével végzett kutatás elsőként bizonyítja, hogy az izomterhelő gyakorlatok során jelentkező aktivitáscsökkenést idegrendszeri folyamatok befolyásolják.

A legjobb megoldások a pattanások ellen

A pattanásokat súlyosságtól függően különböző szerekkel kezelik. A közönséges, vény nélkül kapható szerek hatóanyaga általában benzoil-peroxid, szalicilsav, illetve különböző antibakteriális hatóanyagok (pl. triclosan). Alkalmaznak ezeken kívül gyulladáscsökkentőket és súlyosabb esetekben retinoidokat, antibiotikumokat vagy hormonkezelést is.

Izmaink lassabban épülnek le, mint ahogy kialakulnak

Igaz ugyan, hogy egy rendszeres edzésesekkel teli, aktív periódus után izmaink leépüléséhez körülbelül kétszer annyi idő szükséges, mint amennyi idő alatt véres verejtékkel felépítettük őket, de mégsem érdemes kockáztatni. A hirtelen leállás ugyanis nemcsak elhízáshoz, hanem mentális ellustuláshoz is vezethet, ami után sokkal nehezebb az újrakezdés.

Látók és látássérültek tandemmel a Balaton körül

Augusztus 16-20. között immár harmadik alkalommal vág neki a Mozdulj! Közhasznú Egyesület a Balaton körüli biciklitúrának, amelynek központjában a mozgás áll, célja pedig, hogy egészséges és fogyatékossággal élő emberek fogják meg egymás kezét, és együtt fedezzék fel a világot.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!