Alvás

Felébresszük-e az alvajárót?
2013. 09. 02.
Ijesztő érzés, ha az éjszaka közepén egy öntudatlan állapotban járkáló családtag motoszkálása ébreszt álmunkból. Alvajárás gyermek- és felnőttkorban egyaránt jelentkezhet; a népesség 5-10 százalékát érinti.

Az alvás aranyszabályai
2013. 08. 31.
Az alvást számos tényező befolyásolhatja. Ha bizonyos életmódbeli szabályokat sikerül betartanunk, akkor könnyen rátalálhatunk a nyugodt, pihentető alváshoz vezető útra.

Mennyi alvásra van szükségünk?
2013. 04. 14.
Alig van olyan ember, akinek számára időnként ne jelentene komoly kihívást reggelente felébredni. Alig bírjuk kinyitni a szemünket, nehezen térünk magunkhoz, serkentőkkel próbáljuk gyorsítani a folyamatot. Pedig a nehéz ébredésről jórészt mi magunk tehetünk.

A rossz alvás újabb súlyos következményeire derült fény
2013. 03. 08.
Nagyobb a szívelégtelenség kockázata azoknál az embereknél, akiknek problémájuk van az elalvással - mutatták ki norvég szakemberek több mint 50 ezer embert 11 éven át nyomon követő kutatásukban.

A krónikusfáradtság-szindróma
2013. 02. 18.
A krónikusfáradtság-szindróma (CFS – Chronic Fatigue Syndrome) legjellemzőbb tünete az állandó, súlyos kimerültség. A CFS-ben szenvedő beteg rosszul alszik és fáradtan ébred, gyakori nála a fejfájás, az izom- és ízületi fájdalmak és a torokfájás; nehezen tud koncentrálni és nehezen jegyez meg dolgokat. A tünetek súlyossága napról napra változhat. A „jobb” napokon a páciens szinte teljes mértékben képes ellátni a feladatait, míg a „rossz” napokon az ágyból sem tud felkelni.

Miért baj az, ha horkol a gyermek?
2013. 02. 11.
Ha egy gyermek horkol, az mindig szokatlan – erről a jelenségről inkább idős felnőttek jutnak eszünkbe. Az igazság azonban az, hogy meglepően sok kisgyermek, sőt csecsemő is horkol, és a nehezített orrlégzés zavarhatja a babát a szopásban, a táplálkozásban és az alvásban is.

Jobb alvással elkerülhető az időskori memóriaromlás?
2013. 01. 30.
Az alvás minőségének javításával talán lassítható az időskorban jelentkező memóriaromlás - adtak hangot reményüknek a szakemberek egy új tanulmányban.

Az alvászavarok okai és gyógyítása
2013. 01. 26.
Az emberi szervezetnek a mindennapos megújuláshoz pihenésre, alvásra van szüksége. Ha nem tudjuk kialudni magunkat, csökken a koncentrálóképességünk, ami miatt egyszerű esetben csak elfelejtünk dolgokat, de pl. autóvezetés közben egy kiélezett forgalmi helyzetben akár halálos balesetet is okozhatunk. Az embernek élete különböző szakaszaiban változó az alvásigénye. De mennyi az elég, és mennyi a kevés? Érdemes kicsit közelebbről megismerkedni az alvással. A kérdéseket dr. Terray-Horváth Attilának, a Központi Honvédkórház Alvásdiagnosztikai és Terápiás Központ munkatársának tesszük fel.

Néhány egyszerű tanács az egészséghez
2013. 01. 11.
A fűszerektől a sziesztáig minden kultúrának megvannak a maga módszerei az egészség és a megfelelő testsúly megőrzésére. Az egészséges életmód népszerűsítése jegyében az alábbiakban tíz olyan nemzetközi egészségügyi „titkot” veszünk sorra, amelyek segítenek fittnek és karcsúnak maradni.

A fiatalok egyharmada fáradtan ébred
2012. 07. 26.
A közel nyolc órányi alvás a megkérdezett fiatalok 36 százalékának kevés, ők rendszerint fáradtan ébrednek - derül ki egy felmérésből. A 15-25 év közöttiek hétköznaponként átlagosan hét és háromnegyed órát alszanak: a válaszadók 12 százaléka napi 6 órát, 22 százaléka 7 órát, 49 százaléka 8 órát, 15 százaléka 9-10 órát alszik - derül ki az Ipsos kutatóintézet felméréséből.
„Tájoló” kvíz
Ha januárban kitölti Tájoló kvízünket, megnyerheti az IBUSZ retro táskáját, amit kifejezetten azoknak ajánlunk, akik bíznak abban, hogy a korlátozások után idén kinyílhat a világ, és végre becsomagolhatja mindenki az útipoggyászát!
E havi Tájoló kvízünk kérdéseire a válaszokat korábbi cikkeinkben találhatják a szimpatika.hu oldalon. A kérdések megválaszolásában segítséget nyújt az oldal tetején található keresés funkció!
A nyitólapról ajánljuk
Januári akció
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!
* A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!
** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
* A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!
** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
Friss cikkeink
- Mi okozhatja a kiújuló arcüreggyulladást?
- Mit tehetünk, ha túlsúlyos a gyerek?
- Bőrbetegségtől szenvednek a delfinek a klímaváltozás miatt
- Növényvédők segíthetik az antibiotikum-rezisztencia elleni harcot
- A koronavírusos eseteknél tovább tart a tüdőgyulladás
- Vércukorszintmérő fülbevalót fejlesztettek ki
- Izrael előjogokat biztosít azoknak, akiket már beoltottak
- Több száz programmal várják a diákokat Semmelweis Egyetemen
- Egyre több helyen lesz nagy a szárazság
- Ausztriában felvilágosító kampány indul a védőoltásokról
- Ön is kávéfüggő?
- Kínában kutatják a vírus eredetét a WHO szakértői
Hírlevél feliratkozás
Aktuális magazinunk

Ingyenes magazinunkat kérje gyógyszerészétől a Szimpatika emblémával ellátott gyógyszertárakban! A korábbi számokat ide kattintva érheti el