Hormonok

Megoldások a változó korban

A menopauza idején jelentkező problémák sok hölgy életét megnehezítik. Pedig az életkorral jelentkező tünetek nem számítanak egyedi jelenségnek, és gyakran egyszerűen és problémamentesen orvosolhatóak. Prof. Dr. Ács Nándorral a Semmelweis Egyetem II. sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatójával változó kori panaszokról, és a kínálkozó megoldásokról beszélgettünk.

A férfiklimax tünetei

A férfiklimax az öregkort megelőző, viszonylag hosszabb időszak. Ilyenkor csökken a fizikai és a szellemi teljesítmény, alvászavarok jelentkeznek. A klimaxos férfi szorong, ideges, izzad, csökken a nemi vágya, potenciazavara alakulhat ki.

Betegség is okozhatja, ha folyton ideges

A stressz mindennapjaink szerves része, így sokaknak már szinte állandó állapot az idegesség és a rossz közérzet. Természetesen a nehéz helyzetek kikerülhetetlenek az életben, ám ha minden nap feszültségben telik, azt nem feltétlenül mentális betegség okozza.

A korai klimax tünetei

A természetes menopauza átlagosan 51 éves korban alakul ki, ám genetika, betegség vagy bizonyos orvosi eljárások hatására előfordulhat, hogy már 40 éves kor előtt bekövetkezik. Az ebben az életkorban bekövetkezett természetes vagy indukált menopauzát korai menopauzának nevezzük.

A pajzsmirigyre is hat a D-vitamin hiánya

Ahogy csökken a napsütéses órák száma, általában úgy nő a D-vitamin-hiányosok aránya. Ez leginkább fáradtság, immungyengeség formájában jelentkezik, ám ha hosszú időn keresztül fennáll, akkor a pajzsmirigy működésére is hatással lehet.

Mikor gyanakodhatunk hormonzavarra?

Hirtelen elhízás, fokozott szőrösödés vagy növekedési zavar esetén lehetséges, hogy gyermekünk hormonproblémákkal küzd. Ilyenkor érdemes gyermekünkkel endokrinológushoz fordulni.

Veszélyesek lehetnek a fogamzásgátlók?

Az angliai Nottinghami Egyetem kutatói megerősítették, egyes legújabb típusú fogamzásgátló tabletták szedése nagyobb vérrögképződési kockázattal jár, mint a régebbi progesztogén tartalmú szerek.

Mindenért a hormonok felelősek

Az éjszaka és a nappal váltakozása a hormonrendszer működésére is hatással van, ami így nem csak az anyagcserét, hanem a hangulatot és a teljesítményt is befolyásolja – hívja fel a figyelmet dr. Lakatos Péter. Az I. Sz. Belgyógyászati Klinika egyetemi tanára szerint annak, hogy a napi rutint nagyrészt a hormonok diurnális (napszaki) ritmusa alakítja, evolúciós magyarázata van: mindig is nappal voltunk aktívabbak.

Mik a korai menopauza tünetei és következményei?

A természetes menopauza átlagosan 51 éves korban alakul ki, ám genetika, betegség vagy bizonyos orvosi eljárások hatására előfordulhat, hogy már 40 éves kor előtt bekövetkezik. Az ebben az életkorban bekövetkezett természetes vagy indukált menopauzát korai menopauzának nevezzük.

Tipp: így győzzük le a tavaszi fáradtságot!

A tavasz közeledtével éreznünk kellene, amint az ébredő természet feltölt energiával, mégis ezekben a kora tavaszi napokban sokan bágyadtak, aluszékonyak, az emberek fejfájásról, szédülésről, ingerlékenységről panaszkodnak. A közeledő kikelet ellenére nyoma sincs a megújuló vállalkozó kedvnek, a végtagok ólomsúlyúak, a fej mintha vattával lenne kitömve.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!