Hormonok

Viselkedésünket is hormonok irányítják

A modern agykutatás képes működése közben is vizsgálni agyunkat. A mai korszerű berendezésekkel szinte kinyomozhatók gondolataink, megállapíthatók „lelki betegségeink”.

Alvással az elhízás ellen

Megfelelő mennyiségű alvás hiányában nemcsak nehezebb másnap koncentrálni, de felborul az anyagcsere-háztartás, növekszik a ghrelin nevű, étvágyserkentő hormon termelődése, és nagyobb a cukorbetegség kialakulásának kockázata is.

A terhesség megszakítása tartós hormonváltozáshoz is vezethet

A családtervezés az ember életének egyik legfontosabb mozzanata, ám vannak nők, akik úgy esnek teherbe, hogy érzelmileg vagy anyagilag nem tudtak felkészülni a kis jövevény fogadására. Ilyenkor sokan élnek azzal a lehetőséggel, hogy elvetetik a magzatot, ám ez hosszú távon is komoly gondokat okozhat.

Áttörés a meddőség kezelésében

Az agyalapi mirigyből kivont anyag segítségével kezelt édesanya a múlt héten adott életet első gyermekének. Hogyan segíthet a csókpeptin a meddőség kezelésében?

Mi fog történni a testemmel a terhesség alatt?

A fogamzás pillanata után a női szervezetben összehangolt hormonális folyamatok sora kezdődik meg, hogy a megtermékenyített, majd osztódásnak indult petesejt célját elérve végül beágyazódhasson az anyaméhbe, és kezdetét vegye egy új élet. A terhességi hormonok – ösztrogén és progeszteron – finom összjátéka gondoskodik arról, hogy a női szervezet megfelelő környezetet biztosítson az embrió fejlődésének.

A tornasorban a legkisebb – az alacsonynövésről

Gyakran találkozni olyan szülőkkel, akik a gyermekük alacsony testmagassága miatt aggódnak. Ez leginkább akkor kezd aggasztó lenni a gyerek számára is, amikor a tornasorban a sor végére kell állnia. Pedig ezeknek a gyerekeknek a nagy része valójában nem is kórosan alacsony, annak ellenére, hogy az adott osztályban ő a legkisebb.

Anorexia és gyermekvállalás

Az anorexia nervosa (kóros soványság) egyike azoknak a kórképeknek, amelyek alattomosan állhatnak a gyermekvállalás útjába. Sokszor ugyanis a betegség tagadása jellemzi ezeket a pácienseket, akiknek teljesen eltér a testképük a valóságostól.

A szerelem biokémiája

A hormonkutatások legújabb eredményei szerint más területek aktivizálódnak agyunkban akkor, ha szerelmesek vagyunk, mint amikor csupán szeretjük partnerünket. A kutatások talán legmeglepőbb eredményei szerint a szerelemért felelős hormonok csupán harminc hónapig termelődnek szervezetünkben.

A trombózishajlam felismerése és kezelése

A külső okok vezérelte, ún. szerzett trombózis váratlanul érkezik, és nem kevésbé veszélyes, mint a családi kórtörténetből kikövetkeztethető, öröklött, fokozott vérrögképződési rendellenesség. Alapvető különbség, hogy ilyen esetekben nem „üzen a múlt”, ezért a beteg gyakran nem kivizsgálásra, megelőzésre, hanem már konkrét panaszokkal vagy súlyos állapotban kerül orvoshoz.

A pajzsmirigybetegségek diétája

A pajzsmirigybetegségek gyógyszeres kezelése mellett a beteg is sokat tehet állapotának javulásáért. Odafigyeléssel, étrendi változtatásokkal a terápia hatékonysága növelhető.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!