Sírás

Az elfojtott érzelmek rákot okozhatnak

Régóta tudjuk, hogy a különböző egészségügyi problémáknak nem csupán fizikai, de érzelmi alapjuk is lehet. Ez a megfigyelés a daganatos betegségek esetében hatványozottan igaz. A bostoni Harvard Egyetem Közegészségügyi Kara (Harvard School of Public Health) és a Rochesteri Egyetem közös tanulmányának eredménye azonban még ennek ismeretében megdöbbentő. A kutatást ismertető cikk a Journal of Psychosomatic Research című szaklapban jelent meg.

Hangulatbetegségek kezelése

Az utóbbi években valamennyi fejlett országban egyértelművé vált, hogy a népegészségügy egyik legsúlyosabb problémáját a pszichiátriai betegségek jelentik, valamint az a tény, hogy ennek ellenére ez a leginkább elhanyagolt betegségcsoport.

Miért sírunk, és mikor nevetünk?

A sírás és a nevetés életünk része. Az emberek között vannak sírósabbak és vannak nevetősebbek – egyéniség kérdése is, hogy valakit melyik csoportba sorolhatunk. Sírunk és nevetünk gyermekként, pár hónapos korig szinte csak így adva környezetünk értésére, hogy mi tetszik és mi nem; és sírunk, nevetünk felnőttként is, ekkor azonban már mások az indítékok. De vajon mikor, miért, hogyan, és mi történik ilyenkor bennünk, a szervezetünkben?

Mosolyogni megéri

Míg egy mosolyhoz körülbelül 17 izmot használunk, addig egy rosszalló tekintethez akár 43-at. Utóbbi esetben tehát nem csak az a baj, hogy mogorvának tűnünk, de még az arcunk is jobban elfárad.

A szexfüggőség már nem betegség, a hiszti azonban igen

Változik a világ, változik a mentális zavarok megítélése. Az Amerikai Pszichiátriai Társaság nem sorolja többé a mentális rendellenességek közé pl. a transzneműséget, ellenben felkerült a listára többek között a kritikus gyerekhiszti, a falási roham, illetve a kóros gyűjtögetés is.

Karácsonyi konfliktusok – miért mások boldogok?

A karácsony minden szempontból a legnagyobb ünnep az évben. Mégis azt szoktuk a legtöbbször elrontani. Miértek és hogyanok a karácsonyi veszekedésekről. Írhatnék a karácsonyi áhítatról is, de pszichológusként inkább az a dolgom, hogy próbáljam megvédeni a családokat az ilyenkor sokkal inkább felszínre kerülő feszültségekről.

Nyakunkon a „sötét korszak”

Az évszakok változása jelentős befolyást gyakorol kedélyállapotunkra. Ez nemcsak az emberek esetében figyelhető meg, hanem az állatvilágban is épp úgy jelen van. Már több ezer évvel ezelőtt őseink is alkalmaztak téli hangulatjavítókat, közösségi rituálékat tartottak és különféle hangulatjavító gyógynövényeket fogyasztottak. Pánikra semmi ok, a téli depresszió legyőzhető!

Lelkiállapot és betegségek

Gyakran ismételt bölcsesség, hogy a betegségek jelentős része lelki eredetű. Ebben az összefüggésben a tudomány is megvizsgálta a betegségek kialakulását és lényegében igazolta azt, amit már népi bölcsességként mindenki tudott.

Gyógyítsd meg önmagad. Jó, de hogyan?

Ahhoz, hogy a beteg felépüljön, hinnie kell abban, hogy képes meggyógyulni, és küzdenie is kell ezért. A gyógyulás képessége ugyanis bennünk van. Nem véletlen, hogy azt mondjuk, küzdünk az életért, harcolunk egészségünkért, legyőzzük a betegséget. A csodálatos gyógyulások hátterében mindig a beteg együttműködése, és egy lelki folyamat is áll.

Szokott fájni szex közben?

Az embereknek közel olyan mértékben van szükségük a fizikai és érzelmi intimitásra, mint élelemre és hajlékra. A szexualitás segít ennek az alapvető szükségletünknek a kielégítésében.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!