Gyógyszer

Húsz tonna gyógyszer a Dunában

Gyógyszerfogyasztó nép vagyunk - tartják. Ennek egyik nemkívánatos következménye, hogy a szervezetünkben fel nem szívódott vagy be sem vett gyógyszerek nagy része a csatornahálózatban köt ki, onnan pedig az élővizekbe - és ha azokból nyerünk ivóvizet, végül a csapvízbe kerül. Hasonló sors vár a szervezetünkben történő gyógyszerlebomlás során keletkező anyagokra is. Budapesten évente 20 tonna gyógyszer kerül a Dunába.

Az idősek 30-40 százaléka a gyógyszerek miatt kerül kórházba

A 21. század közepére a születéskor várható élettartam eléri a 100 évet, és az emberiség 23 százaléka nyugdíjas lesz – idézi fel egy geriátriai konferencia kapcsán a zaol.hu. A várható élettartam-növekedés azt jelenti, hogy például Amerikában a jelenlegi 4 millió helyett 14 millió Alzheimer-kórosról kell majd gondoskodni.

Több pénz, nagyobb esély a gyógyulásra

A személyes orvoslás legfrissebb eredményeként egy adott páciens betegségét hordozó állatot személyre szabott kísérleti alanyként használhatják. Egyes kutatók a filmek és internetes játékok szereplőihez hasonlóan avatároknak nevezik őket.

Gyógyszerrel is csökkenthető a bűnözés

A svéd Karolinska Intézet kutatói 25 ezer figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarral élő (ADHD-s) svéd ember követéses vizsgálatában megállapították, hogy kisebb a visszaeső bűnelkövetés esélye azoknál, akik gyógyszeres kezelést kapnak állapotukra.

Melyik hatásosabb: a természetes, vagy a mesterséges hormon?

Pajzsmirigybetegségek esetén a kezelés gyakran a hiányzó hormon pótlásával történik. Honnan származnak valójában a terápiában használt hormonok? Hatásosabb-e a szintetikus készítmény? Prof. Balázs Csaba endokrinológust, a Budai Endokrinközpont orvosát kérdeztük.

Töltse ki Ön is!

Mostantól az interneten keresztül is jelenthetik a gyógyszerek mellékhatásait a szakemberek és a betegek - közölte a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet-Országos Gyógyszerészeti Intézet (GYEMSZI-OGYI) csütörtökön az MTI-vel.

Mi az a placebohatás? Tényleg létezik?

A placebo (a szó a latin placere jövő ideje: tetszeni fogok) elsősorban gyógyszerészeti készítmények, orvosi műveletek tudományos hatékonysági vizsgálatának része. A placebo az arra hajlamos páciens állapotának javulását tudja elérni valódi beavatkozás vagy hatóanyagok nélkül, akár pusztán a kezelésbe vetett hit által.

Gyógyszerrel kezelhető a kóros vásárlási szenvedély

Pszichiáterek arra a megfigyelésre jutottak, hogy az Alzheimer-kór kezelésére szolgáló gyógyszer segítségével a boltkórosokat is ki lehet gyógyítani szenvedélyükből. A boltkórossággal küzdők, azaz a mániákusan vásárlók közül ötből négyen nők, akik rengeteg dolgot vásárolnak össze, melyek többségére ráadásul semmi szükségük nincsen.

A gyógyhatással hirdetett termékek veszélyeiről

Napjaink reklámáradatában nagy arányban jelennek meg az olyan hirdetések, amelyek azért jelentenek veszélyt a fogyasztókra, mert betegségmegelőző, gyógyító hatást tulajdonítanak olyan, nem gyógyszerként engedélyezett termékeknek (táplálékkiegészítők, élelmiszerek, kozmetikumok, e kategóriákba nem sorolt egyebek), amely azoktól nem várható el.

Az interneten vásárolt gyógyszerek 60 százaléka hamisított

Míg gyógyszertár Magyarországon csak gyógyszer- nagykereskedelmi engedély jogosultjától vásárolhat gyógyszert, illetve gyógyszeranyagot, külföldön a gyógyszerforgalmazás liberalizációja miatt már felütötte a fejét a legális gyógyszerpiacon megjelenő hamis termékek problémája.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!