Alvásproblémák

Rémálmaink üzenetei

A rémálmok nem csak az éjszakai pihenést teszik tönkre, de a negatív élményekkel teli, zavart alvás következményeként jelentkezhet nappali nyugtalanság, depresszió is. Mindez azonban elkerülhető: rémálmok ellen is létezik gyógymód.

A jó alvás csökkenti a fájdalmat

Bár a krónikus fájdalmakkal nem könnyű megbirkózni, friss kutatások a megfelelő alvás jelentőségét hangsúlyozzák a fájdalomérzet csökkenésében. Dr. Pál Mónika, az Oxygen Medical reumatológus szakorvosa a fájdalomcsillapítás lehetőségeiről beszélt nekünk.

Új módszer a krónikus betegségek gyógyításában

Szinte minden betegség gyógyulásában jelentős szerepet játszik az, hogy megfelelő mennyiségű oxigén jusson el a sejtekhez. Sokkal könnyebben veszi fel ugyanis a harcot a kórokozókkal szemben egy olyan szervezet, amelynek megfelelő az oxigénellátása.

Az alvászavarok okai és gyógyítása

Az emberi szervezetnek a mindennapos megújuláshoz pihenésre, alvásra van szüksége. Ha nem tudjuk kialudni magunkat, csökken a koncentrálóképességünk, ami miatt egyszerű esetben csak elfelejtünk dolgokat, de pl. autóvezetés közben egy kiélezett forgalmi helyzetben akár halálos balesetet is okozhatunk. Az embernek élete különböző szakaszaiban változó az alvásigénye. De mennyi az elég, és mennyi a kevés? Érdemes kicsit közelebbről megismerkedni az alvással. A kérdéseket dr. Terray-Horváth Attilának, a Központi Honvédkórház Alvásdiagnosztikai és Terápiás Központ munkatársának tesszük fel.

Találtak egy mellékhatásmentes fájdalomcsillapítót

A hosszabb alvás hatásosabb lehet a fájdalomcsillapító gyógyszereknél. Teszteredmények szerint 10 óra alvás - azaz két órával több az általában ajánlott nyolcórásnál - eredményesebben csillapítja a fájdalmat, mint a kodein.

Minden nap egy kis időre meghalunk

Miért alszunk? A választ erre a látszólag egyszerű kérdésre ma sem ismerjük, csak hipotéziseink vannak, és jelenleg óriási a forrongás ezen a tudományterületen. Az adaptív inaktivitás elmélete szerint azért alszunk, hogy addig se legyünk ébren, míg a kognitív hipotézist vallók azt akarják bizonyítani, hogy alvás alatt tanulás: memória-konszolidáció történik.

Többet eszünk, ha kevesebbet alszunk

A svéd Uppsala Egyetem tudósainak vizsgálatai szerint az éhségérzet kialakulásáért felelős agyi régió érzékenyebben reagál az élelmiszerek képére alváshiány esetén. A Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism című szaklapban ismertetett kutatási eredmények alapján világosan látszik, hogy a rendszertelen alvási szokások hogyan járulhatnak hozzá a túlsúly kialakulásához.

Mitől vagyunk rosszkedvűek?

Az egyre rövidülő nappalok és a sokszor borús, esős időjárás rossz hatással lehet a közérzetünkre. Szakértőnk segítségével utána jártunk, hogyan védekezhetünk a téli időszakban sokakat érintő lehangoltság és álmosság tünetei ellen.

A horkolás a párkapcsolatot is veszélyezteti. Így tegyünk ellene...

A horkolásnak nemcsak az egészségromboló hatása ismert, de a párterápiában könnyen fény derülhet arra is, hogy akár a kapcsolatot is veszélyeztetheti. Gyimesi Andrea, az Oxygen Medical pszichológusa, szexuálterapeutája az okokról és a megoldási lehetőségekről beszélt.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!