Baba-mama

Fájdalmas szoptatás

Augusztus 1-jén kezdődik meg a szoptatás világhete. Ennek kapcsán ejtünk szót a kisbabák táplálása során felmerülő egyik komoly nehézségről, a mellbimbó kisebesedéséről, mely számos édesanya helyzetét nehezíti meg gyermeke táplálásakor.

Ha nincs elég anyatej...

Legfontosabb, hogy a baba igényei szerint szoptasson az anya, ebben az esetben magától szabályozódik az anyatej kereslet-kínálat viszonya. Ez a folyamat normálisan négy-nyolc hétig is eltarthat, amíg a gyermek éhsége és az anya tejtermelése összehangolódik. Ha fokozni akarjuk a tej mennyiségét, gyakrabban kell az újszülöttet mellre tenni.

Fitoterápia régen és ma

A gyógynövényeket évezredek óta használják a szülési fájdalom enyhítésére és a szülés utáni felépülés felgyorsítására. A szülészet hagyományos gyógykezelési eljárásai közé tartozik a gyógynövények használata. A bábák régen is ismerték a gyógynövények hatásait, de sajnos a hagyományból kevés adat vált ismertté írott formában.

Állandóan hozzáférhető, természetes táplálék az újszülöttnek

Az anyatej olyan „csodaszer”, amellyel az újszülött minden szükséges tápanyagához egyszerűen és élményt kapva-adva jut hozzá. Ezt egyetlen tápszer sem képes tökéletesen pótolni. A szoptatás emellett hozzájárul mind a csecsemő, mind az édesanya egészséges lelki fejlődéséhez és harmonikus viszonyuk kialakulásához. Ez a lelki kapcsolat már a magzati életben elkezdődik és a születés utáni közvetlen bőrkontaktus – amikor az újszülöttet édesanyja hasára helyezzük – egyértelműen tapasztalható pszichés kiegyensúlyozottságot eredményez a későbbiekben. A szoptatás során – egyebek mellett – ez az intim bőrkapcsolat folytatódik és megerősödik.

Hogyan váljunk szülővé?

A mai nő, attól a perctől fogva, hogy megtudja, gyermeket vár, hatalmas információáradat közepében találja magát orvosokról, vizsgálatokról, rendellenességekről, hagyományos és alternatív szülési formákról. Elvárások ébrednek benne a gyerek körüli fizikai környezet megteremtésére, a lakásfestésre, bútorvásárlásra. Mindezen teendők mellett dolgozik tovább, akár egészen a 9. hónapig, így sokszor nagyon csekély esélye van átélni azt a lelki elmélyülést, érést és felkészülést, amit az anyává válás kell(ene), hogy jelentsen.

A baba már megjött, de mikor fogok újra menstruálni?

A menstruáció a terhesség alatt eltűnik – ez közismert tény, az azonban kevésbé alaposan körbejárt téma, hogy mikor tér vissza a havi vérzés a szülést követően. Ennek egyik oka bizonyára az, hogy jóval kevésbé határozható meg pontosan.

Miért hullik a haj szülés után?

1-3 hónappal a szülést követően a nők jelentős hányadánál erőteljes hajhullás lép fel, aminek az oka az ösztrogénszint csökkenése. A terhesség alatt ez a hormon a szükségesnél nagyobb mennyiségben áll rendelkezésre, aminek köszönhetően éppen e 9 hónap alatt marad sokkal több haj a növekedési fázisban, így kevesebb is hullik ki. Szülés után azonban az ösztrogénszint beáll a normális nívóra, vagyis az addig védett hajszálak szinte egyszerre hullanak ki. Ez a jelenség mintegy 6-9 hónap alatt zajlik le, ha viszont ennél tovább tart, orvoshoz kell fordulni.

Egy ölelés többet ér a pániknál

Ha csecsemőnk sír, az esetek többségében semmi ok az aggodalomra, a baba csupán beszélgetni szeretne. Soha ne essünk pánikba, inkább gondoljunk bele, mit szeretne a kicsi: lehet, hogy éhes? Talán tele a pelenka? Álmos? Netán ölelésre vágyik? A babáknak gyakran szeretetre, simogatásra van szükségük.

Nátha és influenza a terhesség alatt

A nátha és az influenzafertőzés leggyakrabban a téli időszakban jelentkezik, melyek nagyon legyengítheti a várandós kismama szervezetét. Gyakran kellemetlen fejfájás, láz, köhögés és izomfájdalmak kísérik.

Hol szülessen a baba?

A legjobb és egyben legbiztosabb hely gyermeke világrahozatalára, ahol Ön a legkellemesebben és a legjobban gondozottnak érzi magát. Hogy ez a hely kórházban, klinikán, netán odahaza van, csakis Ön – és adott esetben partnere – tudja eldönteni. Kevés megszorítás akad, mely szabad választását korlátozná.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!