Klímaváltozás

Az atlétaláb és a zsoké viszketés

Gombás fertőzéseken egy vagy több gombafaj által okozott szöveti inváziót értünk. A fertőzések a felszíni, helyi bőrelváltozásoktól a mélyebb szöveti fertőzésekig, így például súlyos tüdő-, vér- (véráramfertőzés) vagy szisztémás betegségekig terjedhetnek.

Idén már egy tucatnyi iskola borulhat zöldbe

Ismét indul a népszerű iskolazöldítési pályázat: idén már egy tucatnyi iskola varázsolhat élettel teli, zöldellő ligetet a szürke, kietlen udvarok helyére. A Cetelem és a National Geographic április 15-ig várja a hazai általános iskolák zöldítési pályázatait. Az internetes közönségszavazással, illetve a szakmai zsűri által kiválasztott nyertesek egyenként 500 ezer forintos támogatásból teremthetnek élhetőbb, inspirálóbb környezetet diákjaik számára.

ÖKO-WORKSHOP a fenntartható háztartásokért

Egy átlagos magyar háztartásban éves szinten akár 40%-kal is csökkentheti kiadásait, aki birtokában van a megfelelő ismereteknek. A fenntartható háztartás olcsóbb, egészségesebb, környezettudatosabb, és nem jár lemondásokkal. A februárban induló ÖKO-WORKSHOP 8 alkalomból álló tanfolyamának keretén belül bárki elsajátíthatja a fenntartható életmód titkát.

A világ leghidegebb települése

A jakutföldi faluban, a regionális fővárostól, Jakutszktól mintegy kétnapi autóútra fekvő Ojmjakonban a januári átlaghőmérséklet -50 Celsius fok. A leghidegebb hőmérsékletet 1926. január 26-án mérték itt: ez -71,2 °C volt. Érdekesség, hogy a település neve jakut nyelven „be nem fagyott vizet" jelent, ami egy közeli természetes hőforrásnak köszönhető.

Módosítható az időjárás, de nem szabad kísérletezni vele

Az úgynevezett geo-engineering – műszaki beavatkozás az éghajlati rendszerbe – Európában és a világ más területein is fokozná az aszályok előfordulását. Erre a megállapításra jutott egy európai kutatócsoport a hamburgi Max Planck Meteorológiai Intézet irányítása alatt.

A klímaváltozás egészségügyi következményei szinte beláthatatlanok

A pollenek száma megkétszereződhet az elkövetkező 28 év során. Kutatók szerint 2040-re a mostaniaknál sokkal erősebb allergiaszezonra készülhetünk. A pollenszezon hazánkban február vége-márciustól október közepéig tart. Az időjárás függvényében lehetnek eltolódások, s a közelmúlt tapasztalatai is azt mutatják, hogy a pollennaptár adataiban egyre több elcsúszás tapasztalható.

A szemét útja

Személyenként 502 kilogramm kommunális hulladék képződik évente az Európai Unióban, és ebből egy főre számítva 486 kilogrammot sikerült a hulladékgazdálkodás keretében valamilyen módon kezelni. Magyarországon személyenként 413 kiló hulladék termelődött.

Megérkezett a havazás

Több mint egy hónappal a meteorológiai tél kezdete előtt, vasárnapra virradó éjszaka több helyen leesett az első hó. Fövényi Attila, az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa az MTI-nek elmondta: éjszaka a Soproni-hegységben havazott. A legtöbb havat a 435 méter magasan fekvő Brennbergbányán mérték, ott három centiméteres a hólepel.

Füvesített háztetőkkel a jó levegőért!

A háztetők füvesítése bizonyos mértékig javíthatná a városok levegőjének minőségét. Ezt egy kísérleti program bizonyítja, amelynek eredménye szerint abban az esetben, ha akár csak a városközpont tetőit a zöldteraszokon alkalmazott növényekkel borítanák, évente 210 kilogramm szálló port, azaz mikroszkopikus, 10 mikrométernél nem nagyobb részecskékből álló szennyezőanyagot lehetne megkötni.

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!