A kanadai Waterlooi Egyetem csapata olyan környezetbarát, teljesen automatizált rendszert fejlesztett ki, amely képes kimutatni a piretroidokat a mézben.
A méhek rendkívül fontos beporzók, pusztulásuk nemcsak a természetnek, hanem a mezőgazdaságnak is felfoghatatlan károkat okoz. A piretroid anyagok azon két nagy rovarirtócsoport egyikét alkotják, melyek miatt a dolgozó méhek eltűnnek, a királynő táplálék nélkül marad, a kolónia pedig összeomlik.
A szilárdfázisú mikroextrakció (SPME) nevű eljárással felmérhető, hogy a piretroidok szintje a mézben meghaladja-e az egészségügyi határértéket, a technikával pedig az is kideríthető, hogy hol és mekkora mértékben használják a rovarirtókat. A kutatók módszerükkel Kanadában árusított mézeket vizsgáltak be, a koncentráció minden esetben elfogadható volt.
Az anyagokat eddig kémiai tulajdonságaik miatt volt nehéz észlelni. Janusz Pawliszyn, a csapat tagja szerint a piretroidok a vízben nehezen oldódnak, és a mézben szuszpendálódnak. Az oldódás serkentéséhez az automatizált SPME rendszer használata előtt egy kevés alkoholt adnak a mintához.
A rovarirtókat a mezőgazdasági alkalmazáskor a növényekre permetezik. A piretroidok neurotoxinok, melyek az agy és az idegek működését befolyásolják, bénulást, illetve pusztulást okozva a rovaroknál. Pawliszynék bíznak benne, hogy módszerük segítheti a hatóságokat a használat precíz felmérésében, illetve a méhek védelmében.
Forrás: ng.hu