Miben különbözik az ibuprofén és a paracetamol?

2020. 11. 16.
|
Járvány sújtotta mindennapjaink egyik jelentős és nagy figyelmet övező kijelentése volt, hogy az ibuprofén hatóanyag-tartalmú készítmények a SARS-CoV-2 koronavírussal fertőzött betegekre kedvezőtlen hatást gyakorolnak.

A francia hatóságok szerint egyenesen súlyosbíthatják a vírus okozta tüneteket, ezért a paracetamol hatóanyag-tartalmú készítmények használata javasolt.

Felmerülhet azonban a kérdés, hogy mire hat az ibuprofén, és miben más a paracetamol?

Az ibuprofén az ún. nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID) csoportjába tartozik, melyek láz-, fájdalom és gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek. A gyulladás szervezetünk védelmi mechanizmusa, melynek célja a külső károsító ágens (pl.: kórokozó) eltávolítása. A folyamat során felszabaduló endogén (szervezetünkben termelődő) anyagok azonban szövetkárosító hatásúak is lehetnek. A gyulladásnak megkülönböztetünk akut, szubakut és krónikus fázisát, melyek közül a NSAID-kat az akut fázisban vetik be. Támadáspontjuk egy enzim, amely hozzájárul az ún. prosztaglandinok termelődéséhez, melyek blokkolásával a láz, fa ájdalom és a gyulladás is megszüntethető.

A paracetamol ezzel szemben a nem opioid fájdalomcsillapítók közé sorolható, melyek hatékony láz- és fájdalomcsillapító hatását a nemzetközi irányelvek is alátámasztják, és elsők között ajánlják. 
Gyulladáscsökkentő hatása azonban jelentősen elmarad az ibuprofénhez képest.

Végeredményben mi a probléma az ibuprofénnel?

A probléma, amely a kijelentés hátterében állt, egy a francia gyógyszerhatóság (ANSM) által folytatott tanulmány, amely arra a következtetésre jutott, hogy az ibuprofén súlyosbíthatja a bárányhimlő és egyes bakteriális fertőzések tüneteit, mivel a gyulladáscsökkentő hatása elfedheti a súlyosbodó fertőzés tüneteit. 2019 májusában az EMA (Európai Gyógyszerügynökség) Farmakovigilanciai Kockázatértékelő Bizottsága (PRAC) megkezdte ezen hatóanyag felülvizsgálatát, és az erre vonatkozó figyelmeztetéseket a készítmények betegtájékoztatóiban is leközölték.

A helyzetet komplikálta egy, a The Lancet című folyóiratban március elején megjelent cikk, amely összefüggéseket vetett fel a vírussal fertőzött és a fertőzés következtében elhunyt idős betegek által szedett gyógyszerek, és a vírus támadáspontja között. Ennek értelmében bizonyos gyógyszerek növelhetik azon, szervezetünkben megtalálható fehérjék (ACE2) mennyiségét, amelyhez a vírus képes kötődni.

A cikk valóban említést tesz az ibuprofénről is, de hangsúlyozottan nem evidenciaként, ami azt jelenti, hogy ez még sokkal inkább csak egy elmélet az összefüggéseket alátámasztó megfelelő számú adat hiányában, ezért nem lehet a mindennapokat is érintő következtetéseket levonni.

Mit tehetünk?

Amellett, hogy megpróbáljuk hiteles forrásból nyomon követni a mindennapok eseményeit, kérdés esetén forduljunk bizalommal kezelőorvosunkhoz vagy gyógyszerészhez.

Általános szabályként azonban érdemes az alábbiakat megfogadni:

➔ Mindig az illetékes szakemberrel egyeztetett vagy a csomagoláson megjelölt adagolásokat kövessük!
➔ Ne szedjünk több, azonos hatóanyag-tartalmú készítményt egyszerre, mert növelheti a túladagolás veszélyét!
➔ 4 óránál gyakrabban, különösen gyermekek esetén, nem adhatóak ezek a készítmények!
➔ 3 hónapos kor alatt csak orvosi utasításra alkalmazhatóak!
➔ Vesét, májat érintő betegségek esetén mindenképpen beszéljen egy szakemberrel!
➔ Amennyiben rendszeresen szed ibuprofén-tartalmú készítményt mozgásszervi panaszaira, orvosi utasítás nélkül ne szüneteltesse!

Forrás: Heim Pál Gyermekkórház

Nyereményjátékok

Megfejtő

Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!

»

Kvíz

Olvassa el a Szimpatika magazint és válaszoljon a kérdésekre!

»

Tematikus kvíz

Böngésszen a honlap cikkei között és válaszoljon a kérdésekre!

»

Facebook játék

Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény

»

A nyitólapról ajánljuk

#KORONAVÍRUS

Februári akció

Actival Extra filmtabletta

120 db

5 299 Ft

44,2 Ft/db
Vény nélkül kapható gyógyszer

Mebucain® Mint 2 mg/1 mg szopogató tabletta

20 db

1 599 Ft

80 Ft/db
Vény nélkül kapható gyógyszer

Sperti Preparation H® végbélkenőcs

25 g

2 499 Ft

100 Ft/g
Vény nélkül kapható gyógyszer

Urostemol® Femina kemény kapszula

40 db

3 899 Ft

97,5 Ft/db
Vény nélkül kapható hagyományos növényi gyógyszer***

Apranax Dolo filmtabletta

30 db

1 599 Ft

53,3 Ft/db
Vény nélkül kapható gyógyszer

Baldivian® Night bevont tabletta

30 db

2 199 Ft

73,3 Ft/db
Vény nélkül kapható gyógyszer

Béres Magnézium 250mg + B6 filmtabletta

90 db

2 649 Ft

29,4 Ft/db
Vény nélkül kapható gyógyszer

Coldrex® citrom ízű por belsőleges oldathoz

14 db

2 599 Ft

185,6 Ft/db
Vény nélkül kapható gyógyszer

Voltaren Emulgel Forte 20 mg/g gél

100 g

3 699 Ft

37 Ft/g
Vény nélkül kapható gyógyszer

Linex® Flora élőflórát tartalmazó kapszula

28 db

2 899 Ft

103,5 Ft/db
Étrend-kiegészítő készítmény**

Datif PC® NEO bukkális tabletta

90 db

3 799 Ft

42,2 Ft/db
Vény nélkül kapható homeopátiás gyógyszer jóváhagyott terápiás javallat nélkül

Kalmopyrin® 500 mg tabletta

12 db

899 Ft

74,9 Ft/db
Vény nélkül kapható gyógyszer

Ambroxol-TEVA 30 mg tabletta

30 db

1 699 Ft

56,6 Ft/db
Vény nélkül kapható gyógyszer

Béres Csepp Forte belsőleges oldatos cseppek + C-vitamin Béres 50 mg tabletta

4×30 ml + 120 db

5 699 Ft

Vény nélkül kapható gyógyszer

Nicorette® Quickspray 1 mg/adag szájnyálkahártyán alkalmazott oldatos spray

13,2 ml

4 199 Ft

318,1 Ft/ml
Vény nélkül kapható gyógyszer

Algopyrin 500 mg tabletta

20 db

2 049 Ft

102,5 Ft/db
Vény nélkül kapható gyógyszer

Patikárium Magnézium B6 tabletta

60 db

1 099 Ft

18,3 Ft/db
Étrend-kiegészítő készítmény**

Otrivin Rapid Mentol 1 mg/ml adagoló oldatos orrspray

10 ml

2 249 Ft

224,9 Ft/ml
Vény nélkül kapható gyógyszer

Bilobil® Intense 120 mg kemény kapszula

60 db

4 799 Ft

80 Ft/db
Vény nélkül kapható gyógyszer

Neo Citran belsőleges por felnőtteknek

14 tasak

2 799 Ft

199,9 Ft/tasak
Vény nélkül kapható gyógyszer

Kaloba® 20 mg filmtabletta

21 db

2 799 Ft

133,3 Ft/db
Vény nélkül kapható hagyományos növényi gyógyszer***

Nasivin® Classic 0,5 mg/ml oldatos orrspray

10 ml

1 899 Ft

189,9 Ft/ml
Vény nélkül kapható gyógyszer

Magne B6 bevont tabletta

50 db

2 099 Ft

42 Ft/db
Vény nélkül kapható gyógyszer
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!
** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
*** Hagyományos növényi gyógyszer, a javallatokra való alkalmazása a régóta fennálló használaton alapul.

Friss cikkeink

Hírlevél feliratkozás

A hírlevélküldő szolgáltatás – rajtunk kívülálló okok miatt – nem támogatja a Freemail-es és Citromail-es címeket, hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

Aktuális magazinunk

Magazin címlap Már elérhető a a Szimpatika magazin 2021. februári száma!

Ingyenes magazinunkat kérje gyógyszerészétől a Szimpatika emblémával ellátott gyógyszertárakban! A korábbi számokat ide kattintva érheti el