Miben különbözik az ibuprofén és a paracetamol?
A francia hatóságok szerint egyenesen súlyosbíthatják a vírus okozta tüneteket, ezért a paracetamol hatóanyag-tartalmú készítmények használata javasolt.
Felmerülhet azonban a kérdés, hogy mire hat az ibuprofén, és miben más a paracetamol?
Az ibuprofén az ún. nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID) csoportjába tartozik, melyek láz-, fájdalom és gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek. A gyulladás szervezetünk védelmi mechanizmusa, melynek célja a külső károsító ágens (pl.: kórokozó) eltávolítása. A folyamat során felszabaduló endogén (szervezetünkben termelődő) anyagok azonban szövetkárosító hatásúak is lehetnek. A gyulladásnak megkülönböztetünk akut, szubakut és krónikus fázisát, melyek közül a NSAID-kat az akut fázisban vetik be. Támadáspontjuk egy enzim, amely hozzájárul az ún. prosztaglandinok termelődéséhez, melyek blokkolásával a láz, fa ájdalom és a gyulladás is megszüntethető.
A paracetamol ezzel szemben a nem opioid fájdalomcsillapítók közé sorolható, melyek hatékony láz- és fájdalomcsillapító hatását a nemzetközi irányelvek is alátámasztják, és elsők között ajánlják.
Gyulladáscsökkentő hatása azonban jelentősen elmarad az ibuprofénhez képest.
Végeredményben mi a probléma az ibuprofénnel?
A probléma, amely a kijelentés hátterében állt, egy a francia gyógyszerhatóság (ANSM) által folytatott tanulmány, amely arra a következtetésre jutott, hogy az ibuprofén súlyosbíthatja a bárányhimlő és egyes bakteriális fertőzések tüneteit, mivel a gyulladáscsökkentő hatása elfedheti a súlyosbodó fertőzés tüneteit. 2019 májusában az EMA (Európai Gyógyszerügynökség) Farmakovigilanciai Kockázatértékelő Bizottsága (PRAC) megkezdte ezen hatóanyag felülvizsgálatát, és az erre vonatkozó figyelmeztetéseket a készítmények betegtájékoztatóiban is leközölték.
A helyzetet komplikálta egy, a The Lancet című folyóiratban március elején megjelent cikk, amely összefüggéseket vetett fel a vírussal fertőzött és a fertőzés következtében elhunyt idős betegek által szedett gyógyszerek, és a vírus támadáspontja között. Ennek értelmében bizonyos gyógyszerek növelhetik azon, szervezetünkben megtalálható fehérjék (ACE2) mennyiségét, amelyhez a vírus képes kötődni.
A cikk valóban említést tesz az ibuprofénről is, de hangsúlyozottan nem evidenciaként, ami azt jelenti, hogy ez még sokkal inkább csak egy elmélet az összefüggéseket alátámasztó megfelelő számú adat hiányában, ezért nem lehet a mindennapokat is érintő következtetéseket levonni.
Mit tehetünk?
Amellett, hogy megpróbáljuk hiteles forrásból nyomon követni a mindennapok eseményeit, kérdés esetén forduljunk bizalommal kezelőorvosunkhoz vagy gyógyszerészhez.
Általános szabályként azonban érdemes az alábbiakat megfogadni:
➔ Mindig az illetékes szakemberrel egyeztetett vagy a csomagoláson megjelölt adagolásokat kövessük!
➔ Ne szedjünk több, azonos hatóanyag-tartalmú készítményt egyszerre, mert növelheti a túladagolás veszélyét!
➔ 4 óránál gyakrabban, különösen gyermekek esetén, nem adhatóak ezek a készítmények!
➔ 3 hónapos kor alatt csak orvosi utasításra alkalmazhatóak!
➔ Vesét, májat érintő betegségek esetén mindenképpen beszéljen egy szakemberrel!
➔ Amennyiben rendszeresen szed ibuprofén-tartalmú készítményt mozgásszervi panaszaira, orvosi utasítás nélkül ne szüneteltesse!
Forrás: Heim Pál Gyermekkórház
A cikkben hivatkozott linkek:
„Tájoló” kvíz
Ha januárban kitölti Tájoló kvízünket, megnyerheti az IBUSZ retro táskáját, amit kifejezetten azoknak ajánlunk, akik bíznak abban, hogy a korlátozások után idén kinyílhat a világ, és végre becsomagolhatja mindenki az útipoggyászát!
E havi Tájoló kvízünk kérdéseire a válaszokat korábbi cikkeinkben találhatják a szimpatika.hu oldalon. A kérdések megválaszolásában segítséget nyújt az oldal tetején található keresés funkció!
A nyitólapról ajánljuk
* A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!
** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
Friss cikkeink
- A szén-dioxid gázfürdő hatásos lehet az érbetegségek ellen
- Új gyógyszerforma segíthet a csontritkulás kezelésében
- Különleges bolygórendszerre bukkantak
- A kamaszok is nehezen élik meg a karanténidőszakot
- Hagyjuk-e sírni a babát?
- Megfejtették a galápagosi élővilág gazdagságának titkát
- Tényleg öröklődnek a fogászati problémák?
- Mi a betegjogi képviselők szerepe?
- A rákos sejtek képesek hibernálódni a kemoterápia alatt
- Kerítések keserítik meg a vándorló állatok életét
- Erősebbek a mellékhatások a második Pfizer-vakcina után
- Minden beutazónak karanténba kell vonulnia Angliában
Hírlevél feliratkozás
Aktuális magazinunk

Ingyenes magazinunkat kérje gyógyszerészétől a Szimpatika emblémával ellátott gyógyszertárakban! A korábbi számokat ide kattintva érheti el