Nyalni vagy nem nyalni?

2010. 10. 03.
Szerző: Zimre Zsuzsa
Kakasos nyalóka. Megvan? Na és a Kojak? Vagy a Chupa Chups? Mi a közös ezekben a termékekben?
Bizony, a feltalálójuk-állítólag- magyar volt. Dr. Tímár József(1893-1961) élelmiszervegyész nélkül lehet hogy ma nem tudnánk nyalókát venni, mert nem létezne. – írtam, de aztán sok billentyűnyomogatás után kiderült, többen is azt vallják, ők találták fel a nyalókát. Sebaj, mi legyünk büszkék dr. Tímárra, akinek nevéhez kötődik a csokoládével bevont szaloncukor is.

Ez azonban nem hozott számára világsikert, egyedül Magyarország rajong érte. Jó tudni, hogy a külföldi vállalatok csak számunkra dobják piacra, Advent környékén ezeket a mindenféle ízű finomságokat. visszatérve a magyar feltalálóra,  Dr. Tímárnak 11 gyermeke volt, és számos találmánnyal rendelkezett. A szabadalmakból befolyt díjak révén jelentős magánvagyonra tett szert, 50 budapesti bérháza , és egy gyára volt, mely a Tímár Cukorka- és Csokoládégyár nevet viselte.

1949-ben a gyár és a házak állami tuljdonba kerültek. A gyárat átvette a Büfé Nemzeti Vállalat. Rossz a jóban, hogy Tímár maradhatott üzemvezető, sőt az üzem területén lévő lakását is megtarthata, mint szolgálati helyiséget. Onódy Lajos a vállalat igazgatója (kinek élettörténete nem kevésbé izgalmas, mint Tímáré ) a kitelepítéstől megmentette az osztályidegen gyárigazgatót és családját. A feltaláló halála után, özvegye portásként élt tovább a gyár által kiutalt lakásban.

Személyes kedvencemet a Kojak nyalókát csak 1965-ben kezdték el gyártani. A Hungaro-Nektár békési üzemében. Innen került exportra ez a csokoládéval bevont mámor. A gyár a rendszerváltás után magánkézbe került, de 1997—ben megszűnt. A gyártósort Mezőberénybe telepítették át, ott készül még ma is a Kojak-nyalóka.

Mások szerint Enric Bernat találta fel a nyalókát. Neve így nem sokat mond, de ha azt mondom Chupa chups sokan tudják miről is beszélek. Ő alapította a spanyol nagyvállalatot. Első nyalókáját 1958-ban dobta piacra, azóta több mint 40 milliárd darabot értékesítettek belőle. A cég logóját nem kisebb név, mint Salvador Dalí készítette el.

És, hogy legyen mégvalaki aki feltalálta a nyalóját, itt van George Smith, Connecticuti New Havenből. Ő 1908-ban érzett rá a nyalóka készítés rejtelmeire, és versenylováról nevezte el  az édességet Lolly popnak. ( A nyalóka angol neve: lollipop)

Miből is áll a nyalóka?

Itt van Kojak, ami  12 grammot nyom. (55 Ft)

Összetevők: cukor, glükózszirup, kakaós bevonómassza, kakaó, emulgeálószer, természetes aroma, növényi zsír, szárított tojásfehérje, kristályvanilin.

Ezzel szemben 68 forintért lehet hozzájutni a bio-nyalókához, ami az alábbi összetveőket tartalmazza:

kukoricaszirup( bio gazdálkodásból), savanyodás szabályzó: citromsav, természetes aroma (citrom 2%, narancs 2%, fekete ribizli 3%)

Egy biztos, akár bio akár nem, gyakorlatilag megkeményített cukrot szopogatunk, mely  bármilyen finom is erőteljesen árt a fogaknak- na és a súlyunknak is.

Melyik nyalóka a legjobb? Kiváncsi rá? A Velvet letesztelte!

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!