Mintha víz alatt élnél: a tüdőfibrózis
Amikor tüdőbetegségekről van szó, talán nem a tüdőfibrózis az első, ami eszünkbe jut. Azonban – annak ellenére, hogy ritka betegségnek számít – a tüdőfibrózis sokféle tüdőbetegségben fordulhat elő, és jelentős hatással van az érintett betegek életminőségére.
A tüdőfibrózis során a tüdő rugalmatlanná, merevvé válik, mivel hegesedés alakul ki benne. Számos tünet kísérheti: megnehezítheti a légzést, légszomjat, fulladozást okozhat, ami miatt minden egyes lélegzetvétel komoly kihívást jelenthet, még olyan mindennapi tevékenységek végzése során is, mint egy rövid, esti séta. Mivel minden lélegzetvétel kihívást jelent, a tüdőfibrózissal élők számára a légzés leginkább ahhoz hasonlatos, mintha víz alatt próbálnának lélegezni.
Noha minden egyes ember tapasztalatai eltérőek lehetnek a tüneteket illetően, a tüdőfibrózis okozhat légszomjat, nem javuló köhögést, az ujjak pedig deformálódhatnak (az ujjak vagy a lábujjak hegye kiszélesedik és lekerekedik). A betegségben szenvedők fáradtnak érezhetik magukat, fokozatosan fogyhatnak vagy gyors, sekélyes légzést tapasztalhatnak.
Egyes esetekben a tüdőfibrózis progresszív – ami azt jelenti, hogy a beteg állapota rohamosan romlik, a szervek pedig nem jutnak elég oxigénhez a megfelelő működéshez.
Jelenleg nincs ismert gyógymód a tüdőfibrózisra, azonban a megfelelő terápia lassíthatja a betegség előrehaladását, a tüdő hegesedését, segíthet a tünetek kezelésében, és javíthatja a betegek életminőségét. A közelmúltbeli felfedezések további lehetőségeket kínálnak az érintettek életminőségének javítására.
Gyakran hosszú időbe telik a tüdőfibrózis felismerése és diagnosztizálása, ezért nagyon fontos az első tünetek érzékelésénél azonnal felkeresni egy tüdőgyógyászattal foglalkozó szakorvost.
Az interstitialis tüdőbetegségek több mint 200 különböző rendellenességet foglalnak magukban, amelyek a tüdőfibrózis kialakulásának veszélyét is magukban hordozzák, a tüdőszövet visszafordíthatatlan hegesedésével, amely negatívan befolyásolja a tüdő működését. Bár jelenleg nincs elérhető gyógymód rá, a közelmúltban nagy előrelépések történtek a betegség kezelésében. Nagyon fontos, hogy a betegek felkeressék kezelőorvosukat, és közösen megbeszéljék, milyen elérhető terápiák vannak a betegség kezelésére.
A cikkben hivatkozott linkek:
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Kvíz
Olvassa el a Szimpatika magazint és válaszoljon a kérdésekre!
Tematikus kvíz
Böngésszen a honlap cikkei között és válaszoljon a kérdésekre!
A nyitólapról ajánljuk
* A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!
** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
Friss cikkeink
- Mozgókép készülhet a régi családi fotókból
- Egyre fiatalabbak szorulnak kórházi ellátásra
- Speciális betegemelő eszközt helyeztek üzembe Budapesten
- Az alvásminőségünkre is hat a járványhelyzet
- Memóriajavulást okozhat a kakaófogyasztás?
- A tíz legjobb podcast, amit érdemes meghallgatni
- Tinédzserek fedeztek fel egy izgalmas bolygórendszert
- A gyermekkori köhögés típusai
- Mi áll jogunkban betegként?
- Szűrőpapírral gyűjtik be a tengeri élőlények DNS-ét
- Új eljárást dolgoztak ki az agysejtek működésének vizsgálatára
- Sejtregeneráció segíthet a cukorbetegség gyógyításában
Hírlevél feliratkozás
Aktuális magazinunk

Ingyenes magazinunkat kérje gyógyszerészétől a Szimpatika emblémával ellátott gyógyszertárakban! A korábbi számokat ide kattintva érheti el