Mit kell tudni a vitaminokról?

Szerző: Zimre Zsuzsa
Dr. Fang Simon gyógyszertára, a Magyar Korona Kunszentmiklóson működik. Az 1961-ben nyílt patikát 2007 óta vezeti. Családtagjai is szakmabeliek, orvosként vagy gyógyszerészként segítenek a hozzájuk forduló betegeknek. Dr. Fang Simont a vitaminokról és az antioxidánsokról kérdeztük.
Sokan csak annyit tudunk ezekről az anyagokról, hogy egészségesek, de arról fogalmunk sincs, hogy hogyan működnek, és miért van szükségünk rájuk...

A vitaminok olyan természetes anyagok, amelyek optimális mennyisége szervezetünk normális életműködéséhez és a növekedéshez szükséges. A szervezet energiaátalakító folyamatainak katalizátorai, az anyagcsere-folyamatok nélkülözhetetlen szereplői, melyek egy részét a szervezet nem képes önállóan előállítani. Ha nincs belőlük elég a szervezetben, akkor hiánybetegségek léphetnek fel.

Ennek legismertebb példája a vérzéses tünetekkel járó skorbut, mely a hosszú hajóutak során alakult ki azoknál a matrózoknál, akik nem ettek zöldséget és gyümölcsöt. Egy skót fizikus azonban rájött, hogy citromlé (illetve a később Szent-Györgyi Albert által izolált aszkorbinsav) fogyasztásával a rettegett betegség elkerülhető. Ilyen nagy fokú vitaminhiány ma már nem jellemző, de ha nem megfelelően táplálkozunk, vagy szervezetünk működése megváltozott, akkor egyes vitaminokat pótolnunk kell.

Mikor ajánlott vitaminokat szednünk?

A legfontosabb a kiegyensúlyozott étrend, erre érdemes odafigyelni. Bizonyos élethelyzetekben azonban szükség lehet a vitaminkészítményekre is. Egy betegség után, amikor legyengült a szervezet, illetve bizonyos krónikus betegségek esetén, vagy a terhesség alatt érdemes komplex vitamin- és ásványianyag-tartalmú készítményeket szedni.

A terhesség alatt miért kell vitamint szedni?

- A 19. század végéig magas volt a csecsemőhalálozás; ennek csökkentéséhez a fertőtlenítőszerek és a védőoltások alkalmazása mellett hozzájárultak a terhesség alatt alkalmazott komplex vitaminok is., Például az idegcső-záródási rendellenesség megelőzhető folsav szedésével, ezért ez kifejezetten ajánlott a gyermekvárás alatt. Ha a kismama nem figyel oda, akkor nehéz a terhesség miatt megnövekedett tápanyagigényt kielégíteni.

Számtalan vitaminkészítmény van forgalomban. Hogyan válasszunk ezek közül, hisz látszólag csak az árban van különbség, ott viszont hatalmas eltérések mutatkoznak...

Mindenképp érdemes személyre szabott tanácsot kérni a gyógyszerésztől, mert sok mindentől függ, mire van szükség. A nőnek és a férfinak is mások az igényei, számít, hogy van-e valamilyen krónikus betegsége, dohányzik-e és más effélék. Az alapvitaminok (néhány vitamint és ásványi anyagot alacsonyabb mennyiségben tartalmazó készítmények) ára 1000 Ft körül kezdődik, a több és többféle anyagot tartalmazó készítmények ára magasabb.

Lassan jön a hideg idő, a náthás, influenzás szezon. Ennek átvészeléséhez nyilván segítséget tudnak nyújtani a vitaminok és antioxidánsok.

Igen, ezek szedésével elkerülhetjük, vagy könnyebben kiheverhetjük ezeket a betegségeket. Ehhez ugyanis az kell, hogy az immunrendszerünk működését fokozzuk, ellenállóbbá kell válnunk a kórokozókkal szemben.

Hogyan érdemes vitamint szedni?

Minden vitamint kúraszerűen kell fogyasztani, általában egy hónapos szedés felel meg egy kúrának, utána javasolt 1-2 hét szünetet tartani, hogy a szervezet ne szokjon hozzá. A kúrát a rossz idő beálltával egy alapvitamin szedésével érdemes elkezdeni. Aztán később, a tél folyamán érdemes valamelyik, több ásványi anyagot és vitamint tartalmazó készítményt választani.

Gyerekeknek rendszeresen adjunk-e vitaminkészítményt?

Vitaminok adása abban az esetben indokolt, ha valamilyen okból szervezetünk nem kapja meg életkorának, életvitelének, egészségi állapotának megfelelő vitaminszükségletet. A kizárólag anyatejen élő csecsemőknek az orvos K-vitamint ír fel, mert a véralvadási rendszerünk újszülött korban még hiányosan működik, és az egészséges fejlődéséhez is szükség van rá. D-vitamint pedig a csontnövekedés elősegítésére kap a baba. A gyerekek és az idősek számára a megfelelő mennyiségű kalcium bevitele is fontos, a gerincferdülés és a csonttörések megelőzése érdekében.

Mik azok az élethelyzetek, amikor ajánlott még a fokozott vitaminszedés?

Sajnos Magyarországon is sokakat érintő betegség a diabétesz (cukorbetegség). Ezt vitaminokkal nem lehet gyógyítani, de a szövődmények kialakulásának kockázatát lehet csökkenteni, vagy lassítani lehet erősödésüket. Ma már az erek beszűkülésével bekövetkező látásromlás csökkentésére kifejlesztett készítmények is rendelkezésre állnak. Az A-vitamin nélkülözhetetlen a retina pálcasejtjeinek működéséhez, a C-vitamin és az E-vitamin antioxidáns tulajdonságuknál fogva általános immunrendszer-erősítő hatásúak.

Túl lehet-e adagolni a vitaminokat?

A vízben oldódó vitaminok kiürülnek a szervezetből, ezek nem okoznak problémát. A zsírban oldódó vitaminok viszont elraktározódnak, és nagy dózisban, tartósan szedve okozhatnak problémákat. Ezek a D-, E-, A-, K- vitaminok. Ezért vásárlás előtt érdemes megnézni, mennyi van ezekből a készítményben, és mennyi az ajánlott napi beviteli érték (RDA). Az A-vitamin túladagolása bőrviszketést okozhat, sőt extrém mennyiségben fogyasztva magzatkárosító hatása is lehet. Az E-vitamin szedésénél oda kell figyelni, hogy véralvadásgátlókkal és K-vitaminnal alkalmazva a vérzési idő megnő, ezért ha véralvadásgátlót szedünk, mindenképp tájékoztassuk gyógyszerészünket, mielőtt kombinált vitaminkészítményt választunk.

Mi a helyzet az antioxidánsokkal?

Az antioxidánsok olyan vegyületek, melyek az oxidációs (égési) folyamatokat gátolják. Elsődleges kémiai jelentésén túl tágabb értelemben oxidáció alatt az energiatermelő anyagcsere folyamatokat is érthetjük, amelyek a szervezet lebontó folyamatait is magukba foglalják. Az égés során szabad gyökök keletkeznek, melyekkel a szervezet nem tud minden esetben megbirkózni. Ezen szabad gyökök felszaporodása is felelőssé tehető az érelmeszesedés, a daganatos betegségek és más súlyos betegségek kialakulásáért. Az antioxidánsok egy része az élelmiszerekkel juttatható be a szervezetbe (vitaminok, flavonoidok, szelén), míg másokat mi magunk állítunk elő. Közismert antioxidánsok az A-, a C- és az E-vitamin, a béta-karotin, a szelén, a Q10 molekula.

Kiknek javasolt az antioxidánsok szedése?

Ezek az anyagok általában vitamin-komplexek részét képezik, így az ilyen készítmények fix kombinációi a gyógyszertárban szabadon vásárolhatóak. A zsírban oldódó vitaminok beszerzése önmagában nagyrészt vényhez kötött, pont azért, hogy ne halmozzuk fel őket a szervezetben. A többi előbb említett antioxidáns hatású anyag szabadon vásárolható. Akkor alkalmazzuk ezeket, amikor vitaminokat szedünk.

Mindegy, hogy mikor és mivel vesszük be a készítményeket?

A babák a D-vitamint tejbe cseppentve kapják. A komplex vitaminokat mindenképp kiadós étkezés után javaslom bevenni, naponta általában egyszer, ugyanabban a napszakban. Ha viszont más gyógyszer(eke)t is szed, vásárláskor mindig kérdezze meg gyógyszerészét.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!