Az optikai csipeszek olyan eszközök, amelyek erősen fókuszált lézersugarakkal akár mikroszkopikus objektumok megragadására és manipulálására is alkalmasak. A jelenleg létező típusokkal mindazonáltal a vörös vérsejteknél kisebb „tárgyakat” már képtelenség kezelésbe venni. Az új nanocsipeszek elméletileg már szimpla DNS-molekulákat és fehérjéket is magukhoz tudnak ragadni.
A szaknyelven opto-termo-elektrohidrodinamikus csipeszeknek (OTET) elnevezett nanoeszközök olyan lézert használnak, amely akár a 10 nanométeres méretű objektumok kezelését is lehetővé teszi. Az operátorok ilyenkor nem egyenesen az objektumokra bocsátják a lézersugarakat, és ezzel a roncsolást is el tudják kerülni.
Az egyes fehérjék elkülönítésének, csoportosításának és vizsgálatának lehetősége különösen értékes vívmány lenne az orvostudomány számára, mivel ilyen módon az Alzheimer-kór vagy más neurodegeneratív első jeleinek felismerése sokkal egyszerűbbé válhatna. Minthogy az OTET akár különálló molekulákkal is elboldogul, segítségével az Alzheimerrel kapcsolatba hozható proteineket a kór korábbi stádiumában is azonosítani lehet.
Forrás: medicalonline.hu