A plazmakezelés továbbra is kísérleti terápiának számít
Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelet (FDA) rendkívüli felhatalmazást adott a koronavírusos betegek vérplazmakezelésére. Ennek értelmében a felgyógyultak antitesteket tartalmazó vérplazmájával kezelhetik a kórházban ápolt betegeket. Egyes kísérletek szerint ezzel a módszerrel a lehető legrövidebb idő alatt kiirtható a fertőzött szervezetből a vírus, és a kezelés egyben csökkenti a beteg egyes szervi károsodásainak mértékét is. A felhatalmazás nem jelenti azt, hogy a plazmaterápia biztonságosnak és hatékonynak tekinthető. Ennek megállapítása érdekében számos, a szigorú tudományos kritériumoknak megfelelő tanulmány zajlik.
Az eddigi eredmények nem meggyőzők, bizonyító erejük alacsony, mondta el Soumya Swaminathan, a WHO szakértője egy sajtótájékoztatón. Hozzátette, hogy az Egészségügyi Világszervezet kísérleti jellegűnek tartja a plazmaterápiát, és hatékonyságának további vizsgálata elengedhetetlen. A legnagyobb nehézségek a standardizálás körül merülnek fel: a plazmát különböző egyénektől szerzik be, akiknek szervezete eltérő mennyiségű antitestet termel a vírusra, hangsúlyozta.
A plazmaterápia körülbelül egy évszázadra visszatekintő gyógymód, amelyet az influenza és a kanyaró kezelésében is sikerrel alkalmaztak még jóval a védőoltások megjelenése előtt, és nemrég az ebolajárvány kezelésében is hatékonynak bizonyult.
Martin Landray, az Oxford Egyetem munkatársa szerint bár a terápiához nagy reményeket fűznek, nincs bizonyíték annak hatékonyságára. Széles a szakadék az elmélet és a bizonyított hatékonyság között – írta közleményében.
Stephen Griffin, a Leeds-i Egyetem professzora kiemelte, hogy továbbra is nagy a bizonytalanság az immunrendszer koronavírusra adott válaszával kapcsolatban, ami kihívások elé állítja a plazmaterápiát. Úgy tűnik, hogy nem tanultunk a hidroxiklorokin-botrányból – mondta Griffin. A malária és egyes súlyos immunbetegségek, mint például a lupusz vagy a reumatoid artritisz esetében sikerrel használt hidroxiklorokin hatékony lehet a koronavírus kezelésében. Az FDA a plazmaterápiához hasonlóan a hidroxiklorokin használatát is rendkívüli eljárás keretében engedélyezte. Hónapokkal később visszavonta döntését, miután kiderült, hogy a szer nem hatékony a fertőzés kezelésében, sőt növeli a szervi problémák kockázatát.
Forrás: medicalonline.hu
A cikkben hivatkozott linkek:
„Tájoló” kvíz
Ha januárban kitölti Tájoló kvízünket, megnyerheti az IBUSZ retro táskáját, amit kifejezetten azoknak ajánlunk, akik bíznak abban, hogy a korlátozások után idén kinyílhat a világ, és végre becsomagolhatja mindenki az útipoggyászát!
E havi Tájoló kvízünk kérdéseire a válaszokat korábbi cikkeinkben találhatják a szimpatika.hu oldalon. A kérdések megválaszolásában segítséget nyújt az oldal tetején található keresés funkció!
A nyitólapról ajánljuk
* A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!
** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
Friss cikkeink
- Minden beutazónak karanténba kell vonulnia Angliában
- Egy macskaparazita is felelős lehet az agydaganatért
- Ismerd fel a téli allergiát!
- Ausztráliában él a legtöbb mobiltelefon-függő
- A férfiak intim daganatairól
- A járvány alatt is merjünk segítséget kérni!
- Mi okozhatja a kiújuló arcüreggyulladást?
- Mit tehetünk, ha túlsúlyos a gyerek?
- A kávéfogyasztás is megterheli a környezetet
- Ints búcsút a szemüveg bepárásodásának!
- Bőrbetegségtől szenvednek a delfinek a klímaváltozás miatt
- Növényvédők segíthetik az antibiotikum-rezisztencia elleni harcot
Hírlevél feliratkozás
Aktuális magazinunk

Ingyenes magazinunkat kérje gyógyszerészétől a Szimpatika emblémával ellátott gyógyszertárakban! A korábbi számokat ide kattintva érheti el