Átadható ráktípust kutatnak a tasman ördögöknél
A Washingtoni Állami Egyetem és a Seattle-i Fred Hutchinson Rákkutató Központ csapata fontos áttörést érhet el a különös daganat terén. A szakértők bíznak benne, hogy eredményeik nemcsak a tasman ördögök, hanem az emberek gyógyításában is segíthetnek.
A csapat egy olyan genetikai mutációt azonosított az állatoknál, amely a vadon élő populációban csökkenti az állat pofáján megjelenő tumor növekedését. Andrew Storfer, a Washingtoni Állami Egyetem munkatársa szerint ez a variáns az embereknél a prosztata- és vastagbélrákhoz köthető.
A szakértők olyan egyedek genomját vizsgálták, amelyeknél kialakult ugyan a tasmánördög-féle pofadaganat (DFTD), de az spontán módon visszahúzódott. A laboratóriumi elemzés során megállapították, hogy az érintett mutáció nem változtatja meg a gén funkcióját, ehelyett csökkenti a rákos sejtek növekedését.
Az embereknél a daganatos megbetegedések 20 százalékát fertőzések idézik elő, míg a tasman ördögöknél maga a rák a fertőzés. A DFTD harapással terjed, ami meglehetősen gyakori az erszényesek szociális interakciói során. Az 1990-es évek közepe óta a betegség komoly pusztítást okozott a populációban. A szakértők régóta vizsgálják a jelenséget, Storferék pedig bíznak benne, hogy új kutatásuk nagyban hozzájárulhat a faj védelméhez.
Forrás:ng.hu
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- A rövid orrú kutyák hajlamosabbak emberi segítséget kérni
- Szabadulás a múlt fogságából
- Biztonságos gyógyszerhasználat
- Szívem, szívem
- A szem figyelésével korán fény derülhet a hallásromlásra
- Magyar kutatók új módszereket találtak az öregedés megállítására
- Átfogó weboldal segíti a daganatos betegeket
- Miért költenénk mosóporra, amikor itt a vadgesztenye!
- Ez veszélyezteti legjobban a házas emberek boldogságát
- Mennyivel zöldebb a távmunka?
- Maradandó változásokat okozhatnak a traumák az ember agyában
- Ínhüvelygyulladás: nem sorscsapás, van remény
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!