Előzzük meg a csípőprotézist, tartsuk karban ízületeinket!

Szerző: Béres
Kevesen gondolunk bele, mennyire jelentős része szervezetünknek a csípőnk ízülete. A hozzá köthető fájdalmak megjelenéséig sokan elhanyagoljuk a védelmét, pedig meghatározó szerepet tölt be mindennapjainkban. Nézzük, mit tehetünk azért, hogy csípőnk szabadon mozoghasson!

A csípőízület szerepe

A csípő és a combcsont találkozásánál bújik meg szervezetünk egyik legfontosabb ízülete, a csípőízület. Ez a különleges „kapocs” három különböző feladatot lát el minden másodpercben. Egyrészt, biztosítja azt, hogy a testünk súlya átkerüljön az alsó végtagjainkra. Másrészt – mivel gömbízület – lehetővé teszi, hogy a combcsont képes legyen a sokoldalú mozgásra, amire ezen kívül csak a vállunk ízülete képes. Harmadrészt, ez a testrészünk felel azért is, hogy meg tudjuk őrizni a stabilitásunkat. Ezeket a szerepeket azóta látja el a csípőnk, mióta az evolúciónk egy pontján két lábra álltunk. És ezért, ha életünk során nem óvjuk a csípőízületünket, a mozgástartománya beszűkül, és a legalapvetőbb mozdulatok is nehezebbé (vagy akár lehetetlenné) válhatnak. De pontosan milyen veszélyek leselkednek erre a precíz „műszerre”?

Milyen fájdalmak jelentkezhetnek a csípőben?

Kezdjük a legnagyobb problémával: mivel ez az ízületünk fekszik a legmélyebben, ezért nem lehet közvetlenül, tapintással vizsgálni a csípőízületet. Ugyancsak ezért lehet nehezen elkülöníteni a csípőfájdalmat az ott található idegek becsípődésétől. Vagyis ha a problémánk tartósan fennáll, biztosak lehetünk abban, hogy orvosunk képalkotó diagnosztikával (röntgen, CT, mágneses rezonancia) fogja indítani a vizsgálatunkat. A csípőízület fájdalmait okozhatja az ízületet körülvevő izmok és inak túlerőltetése, melynek hátterében akár egy annyira banális ok is állhat, mint egy rosszul megválasztott futócipő, ami nem tompít megfelelően, de problémát jelenthet az ízület rándulása vagy gyulladása is.

Ami mégis összeköti a felmerülő legkülönbözőbb kórképeket, az a „C-jel”. Ez azt a mozdulatot jelenti, amikor a hüvelyk- és mutatóujjunkkal egy C-betűt formázva fogjuk a csípőnket, hogy megmutassuk a fájdalmas területet. Ebben az esetben nagy biztonsággal tudhatjuk, hogy a csípőízületünkkel van a gond. A fenti példákon túl még csípőficam is kialakulhat, de szerencsére ez ritka eset, köszönhetően a csípőízületet körülvevő szalagok és izmok összetartó erejének. A csípőficam során a combfej – részlegesen, súlyosabb esetben teljesen – elhagyja a csípőízületi üreget. Ekkor egy halk kattanást is hallhatunk, ahogy a combcsont kiugrik a helyéről. Ha nem kezeljük időben, egy idő után bicegni kezdhetünk, a fájdalom pedig a csípőből kisugározhat a derékba vagy akár a térdbe is.

A csípőnk mozgástartományáról

Miután megismertük a csípőízületet érintő lehetséges problémákat, érdemes kitérnünk arra is, hogyan védhetjük meg szabad mozgását.

Ahhoz, hogy ne szűküljön be a csípőnk mozgástartománya, arra van szükség, hogy mozgásban tartsuk a csípőízületünket mind a három síkjában: a hajlítás-nyújtáson túl távolítással-közelítéssel és forgatással is.

Ezeket a mozgásokat gyakran elvégezzük a hétköznapi élet során is, de sokan a napunk legnagyobb részét ülve töltjük, sokkal kevesebbet használjuk testünket, ez pedig kedvezőtlen hatással van a csípőízületünkre is. Egyrészt terhelés nélkül korlátozzuk az ízület tápanyagellátását és anyagcseréjét, emellett az üléstől a csípő létfontosságú izmai is megrövidülnek, ami még tovább nehezíti a mindennapi mozgást. Ha beszűkül a csípőnk mozgástartománya, akár már olyan hétköznapi mozdulatok is nehezebbé vagy fájdalmassá válhatnak, mint a cipőnk bekötése, a guggolás vagy a törökülés. 

Mit tehetünk a csípőfájdalmak ellen?

Végezetül összeszedtük azokat a tippeket, amik segítségével a lehető legtovább fájdalommentes maradhat csípőízületünk. Az első, amit nem lehet elégszer hangsúlyozni, az egészséges életmód követése. A kiegyensúlyozott étrend, ezen belül is a kellő mennyiségű ásványi anyagok és nyomelemek bevitele, valamint a megfelelő folyadékbevitel az első lépés. Ezen felül a rendszeres mozgás is elősegíti, hogy ne alakuljanak ki ízületi problémák. A szabadtéri sportok közül az úszás és a kerékpározás kíméli az ízületünket, miközben megőrzi az épségét – de ha nincs lehetőségünk kimozdulni, otthon is könnyedén át tudjuk mozgatni a csípőízületet. A négy fal között is végezhető mozgásformák közül a tornával tudjuk a legkönnyebben biztosítani a csípő védelmét. Törődjünk az ízületeinkkel, tartsuk magunkat mozgásban!

Forrás: Béresmozgás

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!