A szakáll a történelem során több kultúrában is a férfiasság és az erő szimbóluma volt, úgy tűnik azonban, hogy gyakorlati haszna is van – írja a Live Science.
Az arcszőrzetről már Charles Darwin is elmélkedett: míg az oroszlánok esetében felismerte a védelmi szerepet, az embereknél inkább díszként tekintett a szakállra. Ethan Beseris, a Utahi Egyetem munkatársa és kollégái azonban másként vélekednek: friss tanulmányukban azt írják, az arcszőrzet azért fejlődhetett ki, hogy enyhítse a férfiak közötti harcokban az ütéseket.
Beserisék szerint a szakállban levő szőrszálak együttesen eloszlatják az ütések erejét. A vizsgálatban a kutatók birkabőrrel és gyapjúval kísérleteztek, a csupasz és a gyapjús felületekre súlyokat ejtettek. A csapat arra jutott, hogy a szimulált szakáll 30 százalékkal több energiát nyelt el, mint a nyírt vagy teljesen csupasz minta. Ez azt sugallja, hogy a vastagabb arcszőrzet valóban nyújthat némi védelmet a tompa ütésekkel szemben.
Beserisék úgy gondolják, hogy a teljes szakáll az arc sérülékenyebb területeit, így az állkapcsot óvhatja, de a bőr sérülésének esélyét is csökkentheti.
Forrás: ng.hu