Az immunsejtek számának növelése segíthet a legsúlyosabb betegeken
A tapasztalatok szerint a betegség legsúlyosabb eseteinél rendkívül alacsony lesz az immunrendszer T-sejtjeinek száma. A T-sejtek feladata, hogy felvegyék a harcot a szervezetet ért fertőzés ellen.
A klinikai teszteléssel a brit kutatók most az interleukin 7 elnevezésű gyógyszert vizsgálják, amely megnöveli a T-sejtek számát, és ezzel elősegítheti a páciensek felépülését.
A vizsgálatban a Francis Crick Intézet, a King's College London, valamint a Guy's és St. Thomas Kórházak tudósai vesznek részt.
A kutatók a Covid-19-es páciensek vérét vizsgálva megfigyelték, hogy a T-sejtszámuk nagyon alacsony volt.
Adrian Hayday, a Crick Intézet professzora úgy fogalmazott: „meglepve látták", hogy mi történik az immunsejtekkel.
Egy egészséges ember 0,001ml vérében 2000-4000 T-sejt, más néven T-limfocita található. A megvizsgált betegek vérében viszont 200-1200 T-sejtet találtak. A kutatók szerint ez a felfedezés hozzájárulhat egy olyan teszt kifejlesztéséhez, amely kimutatja a vér T-sejtszintjét, és ebből idejében kiderülhet, hogy kell-e a betegség rosszabbra fordulásával számolni. Egy speciális kezeléssel pedig vissza is lehet fordítani az immunsejtek számának csökkenését.
Manu Shankar-Hari, a Guy's és St. Thomas Kórházak kutatója elmondta, hogy az intenzív kezelésre szoruló Covid-19 esetek 70 százalékának vérében 400-800 limfocitát számoltak mikroliterenként. Mikor javulni kezdett az állapotuk, a limfocitaszintjük is megnőtt – fűzte hozzá.
Az interleukin 7 hatóanyagot szepszisben szenvedő betegek kis csoportján már kipróbálták, és bebizonyosodott, hogy biztonságosan megemelte az immunsejtek szintjét.
A brit kutatásban olyan intenzív ellátásra szoruló Covid-19-es pácienseknek adták a gyógyszert, akiknek alacsony volt a limfocitaszáma és több mint három napja voltak már intenzív osztályon. A kezeléstől azt várják az orvosok, hogy segít legyőzni a vírusfertőzést.
Hayday professzor kiemelte: egyelőre nem egyértelmű a kutatók számára, hogy miért alakul ki ez a zavar a T-sejtekkel kapcsolatban.
Forrás: MTI
A cikkben hivatkozott linkek:
„Tájoló” kvíz
Ha januárban kitölti Tájoló kvízünket, megnyerheti az IBUSZ retro táskáját, amit kifejezetten azoknak ajánlunk, akik bíznak abban, hogy a korlátozások után idén kinyílhat a világ, és végre becsomagolhatja mindenki az útipoggyászát!
E havi Tájoló kvízünk kérdéseire a válaszokat korábbi cikkeinkben találhatják a szimpatika.hu oldalon. A kérdések megválaszolásában segítséget nyújt az oldal tetején található keresés funkció!
A nyitólapról ajánljuk
* A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!
** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
Friss cikkeink
- Megfejtették a galápagosi élővilág gazdagságának titkát
- Tényleg öröklődnek a fogászati problémák?
- A rákos sejtek képesek hibernálódni a kemoterápia alatt
- Kerítések keserítik meg a vándorló állatok életét
- Erősebbek a mellékhatások a második Pfizer-vakcina után
- Minden beutazónak karanténba kell vonulnia Angliában
- Egy macskaparazita is felelős lehet az agydaganatért
- Ausztria továbbra is zárva marad
- Ismerd fel a téli allergiát!
- Kevesebb emésztési panaszt okoz az A2-es típusú tej
- Ausztráliában él a legtöbb mobiltelefon-függő
- A férfiak intim daganatairól
Hírlevél feliratkozás
Aktuális magazinunk

Ingyenes magazinunkat kérje gyógyszerészétől a Szimpatika emblémával ellátott gyógyszertárakban! A korábbi számokat ide kattintva érheti el