A kutya is képes tárgyakat csoportosítani
Whisky több játéka négy kategória valamelyikébe tartozik: 10 különböző labdája, 7 különböző gyűrűje, 4 különböző kötele és 4 különböző frizbije van. Mindegyik játéknak megvan a pontos neve, nemcsak “kötél” vagy “gyűrű”, hanem egy jelzőből és egy kategóriára vonatkozó szóból épül fel, például: "zöld kötél". Ez a tény lehetőséget kínált a kutatóknak, hogy megvizsgálják, vajon képes-e egy kutya spontán mentális kategóriákat kialakítani a kategóriába tartozó egyes tárgyakkal való találkozások során, hasonlóan ahhoz, ahogy egy gyermek tenné. Annak kizárására, hogy Whisky olyan vizuális jelzésekre támaszkodjon, mint például a megfelelő játék mutatása vagy nézése, a kutatók a játékokat a gazda látókörén kívül helyezték el, aki ily módon nem tudta befolyásolni a kutyáját a kért játék kiválasztásában.
Miklósi Ádám társszerző, az Etológia Tanszék vezetője kiemelte, hogy a legtöbb kutatást, amely az állatok csoportosítási képességével foglalkozik, azután végezték el, hogy az alanyokat alaposan felkészítették kategóriák felismerésére egy adott tárgykészlet segítségével, tehát csak az előre meghatározott kritérium elérése után tesztelték képességüket arra vonatkozóan, hogy képesek-e csoportosítani a megtanult kategóriákba tartozó új tárgyakat.
Ha Whisky megtanult néhány kategóriát, az biztosan teljesen spontán történt, a gazdáival való játékos interakciók során.
Ez pedig különleges alkalmat adott egy kutya spontán kategorizációs képességének vizsgálatára. A Scientific Reports tudományos folyóiratban publikált új kutatás, melyet a Nemzeti Agykutatási Program támogatott, megmutatja, hogy Whisky képes volt a gyűrűk, labdák, frizbik és kötelek elnevezésű négy kategória valamelyikébe tartozó játékok csoportosítására akkor is, ha az adott játékot a vizsgálat előtt soha nem látta.
A tesztben Whiskyt például arra kérték a “Hozz nekem egy kötelet!” paranccsal, hogy válasszon egy kötelet négy új játék közül, amelyek mindegyike a négy kategória egyikébe tartozik. A hat éves border collie képes volt rá, hogy a véletlen szint felett teljesítve a megfelelő kategóriába tartozó játékot válassza ki, és még pontosabb volt a teljesítménye, ha a tesztelés előtt a négy új játék mindegyikével játszhatott röviden a gazdájával, akit arra kértek, hogy ne nevezze meg sehogy a tárgyat a játék során.
“Ez azt sugallja, hogy bár Whisky a játék vizuális tulajdonságaira támaszkodott, például annak formájára, megtapasztalva annak funkcióját – például hogyan lehet vele játszani, hogyan mozog – mégis segített neki a döntésben” – magyarázza Fugazza.
„Ennek a tanulmánynak a leginnovatívabb jellemzője, hogy Whisky eredményei két kulcsfontosságú tényező miatt jobban tükrözik az emberi képességeket, mint a tipikus állatokon végzett kutatások: a vizsgálat előtti, kategorizálásra való speciális tréning hiánya és a kategóriák jelölésére szolgáló szavak használata” – mutat rá Miklósi Ádám.
Bizonyos értelemben Whisky teljesítménye hasonló a babákéhoz, akik első szavaikat tanulják.
“Mivel a vizsgálatot mindösszesen egy kutyán végeztük, és az ilyen szókészletet ismerő kutyák rendkívül ritkák, Whisky képességei nem általánosíthatók más kutyákra. Az eredmények ugyanakkor igazolták, hogy különleges képzés nélkül is képes egy kutya spontán csoportosításra, a képesség tehát nemcsak az ember sajátja” – foglalta össze az Etológiai Tanszék vezetője.
A teljes publikáció itt elérhető.
Forrás: ELTE
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Mennyivel zöldebb a távmunka?
- Maradandó változásokat okozhatnak a traumák az ember agyában
- Ínhüvelygyulladás: nem sorscsapás, van remény
- Lékai-Kiss Ramóna – A mértékletesség a kulcsszó
- Alvás közben is figyelnek ránk a kutyák
- Boldogság ősszel
- Szilva – Az őszi szezon egyik slágergyümölcse
- A terhességi diabétesz korai kimutatására alkalmas módszert fejlesztettek
- Ezek a gyógynövények a legjobbak a kamaszok bőrére
- Közösségben tanul az immunrendszer
- Támpontok iskolakezdéshez
- Korunk népbetegsége: az önbizalomhiány
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!