Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Viszkető, száraz szem? Milyen szemcseppet válasszunk?

Létrehozva: 3/2/2020 2 perc VitáltippekkontaktlencseLátásSzemSzembetegségekÖsszes cikk
Honnan tudjuk, hogy mikor melyik szemcseppet használjuk? Érdemes egyáltalán ezeket alkalmazni? Mindig beválnak, vagy árthatunk is velük? – többek közt ezekre a kérdésekre ad választ Dr. Szalai Irén, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa.

A szem különösen érzékeny szervünk: irritálhatja a szennyezett levegő, a por, a füst, a légkondicionáló, a fűtés, a víz klórtartalma, a szemfesték, de hatással lehet rá az időjárás, egy átbulizott éjszaka vagy a hosszantartó tévénézés, monitor előtt ülés is.

Az egyik leggyakoribb szempanasz a vörösség, mely annak köszönhető, hogy a kötőhártya hajszálerei az irritáció következtében kitágulnak, és a szem tele lesz vörös, “pókhálószerű” vonalkákkal. Ilyenkor sokan nyúlnak a szemcsepp után, ami sok esetben enyhülést hozhat. A rendszeresen visszatérő problémát azonban mindenképp érdemes kivizsgáltatni, és megtalálni a hosszú távú megoldást.

A szem vörössége mellett szintén gyakran okoz panaszt a szemszárazság, melynek hátterében többféle ok is lehet. 

Elfelejtünk pislogni a monitor előtt

Az egyik leggyakoribb szemszárazságot okozó probléma, hogyha sok időt töltünk a monitor előtt, a koncentrálás miatt elfelejtünk elégszer pislogni, így a szemfelszínt borító könnyfilm nem tudja megfelelően betölteni a védő szerepét, és megjelennek az olyan tünetek, mint az égő, szúró érzés, enyhe vörösség a kötőhártyán, fényérzékenység, sőt a látás is elhomályosodhat.

„A számítógépet úgy kellene használni a szemünk egészsége érdekében, hogy kb. 45 perc monitor előtt töltött idő után tartunk 10 perc pihenőt, amikor be tudjuk hunyni a szemünket vagy egyszerűen a koncentráció nem gátol meg minket  a rendszeres pislogástól és a monitortól távolabbi pontra is tekinthetünk. A monitor állása sem elhanyagolható: ha munka közben lefelé tekintünk, szűkebb a szemrés és kisebb felületen párolog el a könnyünk” – árulja el a szakorvos.

A krónikus szemszárazság orvosi kivizsgálást igényel

A krónikus szemszárazság főként a 45 feletti nőket érinti, előfordulása 10-30% közé tehető. Könnyünk több fázisból áll, melyeknek megfelelő mennyiségben és minőségben kell előfordulniuk ahhoz, hogy a szemünket ne érezzük száraznak. „A szemszárazság két főbb típusát a csökkent könnytermelés, illetve a fokozott párolgás okozza. A csökkent könnytermeléshez elsősorban a könny vizes fázisának termeléséért felelős könnymirigyek alulműködése vezet, míg a szemhéjban lévő Meibom-mirigyek nem megfelelő működése következtében fokozódik a könny párolgása. Ezért is fontos, hogy a szemhéj is egészséges legyen. A krónikus szemszárazság terápiájában is gyakran alkalmazunk  különböző típusú műkönnyeket önmagukban vagy egyéb kezelések kiegészítésére” – mondja Dr. Szalai Irén.

Milyen műkönnyet használjunk?

“A jó műkönny feladata, hogy használatával a könny mennyisége és minősége is javuljon. A megfelelő műkönny kiválasztáshoz elsősorban azt kell figyelembe kell venni, hogy mi okozza a szemszárazságot. A könny vizes fázisának pótlására alkalmazott műkönnyek mellett számos szemcsepp tartalmaz a természetes könnyfilm alkotóelemeihez hasonló viszkozitási tulajdonságokkal rendelkező összetevőket, amelyek biztosítják a könnyfilm tapadását a szaruhártyához és lassítják a párolgást.” – magyarázza a Budai Szemészeti Központ orvosa.

A kevés termelődő könny pótlására sokszor igen gyakori szemcsepp használat szükséges, ezért fontos követelmény, hogy ne legyen semmilyen mellékhatása, lehetőleg ne tartalmazzon cetrimid és benzalkónium-kloridos (BAK) tartósítószert, ami hosszú távon károsíthatja a szemfelszínt. Az újabb műkönnyek már kíméletesebb, a becseppentést követően lebomló  tartósítószereket tartalmaznak vagy tartósítószermentesek. Általában elmondható, hogy ha ötnél többször kell egy nap műkönnyet használni, tartósítószer mentes változatot javasolt alkalmazni.

Kontaktlencse mellé javasolt a műkönny használat

A kontaktlencse használat sokaknak okoz száraz szem érzetet. Kontaktlencse mellé érdemes műkönnyet használni naponta több alkalommal, itt még inkább érdemes tartósítószer mentes terméket választani, mivel a lágy lencsék anyagai hajlamosak nem megfelelően reagálni ezekkel az összetevőkkel.

„Ha felmerül a krónikus szemszárazság gyanúja, vagy a patikában ajánlott műkönny nem hoz enyhülést, akkor mindenképp érdemes szakorvossal konzultálni, hogy az egyéb szemészeti problémák kizárásra kerüljenek és tanácsot kapjunk a megfelelő terápia kiválasztásában” – javasolja a szakorvos.

Forrás: Budai Szemészeti Központ

Ma már óriási a kínálat a szemcseppekből: ha viszket, ha szúr, ha száraz, ha vörös – szinte minden problémára létezik gyors megoldás.