Hogyan lehet biztonságos a téli futóedzés?

2020. 02. 15.
Szerző: Szimpatika
A rendszeres futók, vagy azok, akik már hónapok óta futnak, télen sem kell, hogy felfüggesszék az edzéseiket, csupán kissé okosabban kell átgondolni azok felépítését. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos a biztonságos tréning elemeire hívta fel a figyelmet.

Télen érdemes állóképességet növelni

Ilyenkor elsősorban nem az erős tempójú, gyorsító edzéseket kell előtérbe helyezni, hanem az egyenletes intenzitású, hosszabb futásokat, nagyon figyelve a talajra, a jegesedésre, a csúszásveszélyre. Természetesen ez a tanács csak a szabadban történő futásra vonatkozik, edzőteremben, futópadon továbbra is szabadon választható a gyorsabb tempó.
Ezen felül télen még nagyobb hangsúlyt kell fektetni az alapos bemelegítésre, mindenképpen több időt kell rászánni, mint a meleg hónapokban. A nagy izomcsoportok átmozgatása után külön érdemes koncentrálni a futáshoz használatos izmokra, aztán könnyed futóiskolának kell következnie, szökdelésekkel, oldalazásokkal, stb. Nyújtani csakis az edzés végén szabad!

A hideg évszakokban még alaposabban kell összeállítani a sportöltözetet is, a réteges öltözködés elve alapján a felsőtesten 3 darabos, míg alul kettő, vékonyabb réteg az ajánlott. A testtel érintkező felső optimális esetben vízáteresztő anyagú, míg a külső felső és alsó „lélegző”. Sokan nem veszik komolyan a sapka viselését, holott a test hőleadásának 30 – 50 %-a történik a fej bőrén keresztül. Ezért a sapkával nemcsak a fejet és a hajhagymákat, hanem az egész testet is védjük a lehűléstől. Ugyancsak fontos a kesztyű és a vastagabb futózokni is. Mindig lényeges, de télen speciálisan: a láb és cipő között legyen helye a szigetelő levegőrétegnek. Érdemes ezért ilyenkor fél számmal nagyobb cipőt választani.

Mikor nem ajánlott a téli edzés?

Edzett sportolóknak sem ajánlott mínusz 10 – 15° C- os a kültéri futás.

Betegen, lázasan vagy hőemelkedéssel télen sem szabad edzeni. Az utolsó lázas napot követnie kell még két lázmentes napnak is, az újabb tréning előtt.

Sérülés esetén az orvos utasításának megfelelően hosszan kell regenerálódni.

Alkoholfogyasztás esetén nem szabad edzeni, főleg kültéren, hiszen az megzavarja a hőszabályozást.

Forrás : Fájdalomközpont

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!