Miért okoz ennyi problémát a bölcsességfog?
Miért olyan gyakori a bölcsességfog által okozott fogászati probléma?
Mielőtt az emberek főtt ételt kezdtek el enni, túlnyomórészt növényeket, dióféléket és magvakat fogyasztottak. Ezáltal a bölcsességfogak hasznosnak bizonyultak a keményebb ételek őrlésére. Ekkor még az emberek nagyobb állkapoccsal rendelkeztek, így elegendő hely volt arra, hogy a bölcsességfogak megfelelően kinőjenek és jól helyezkedjenek el a fogászati ívben. Miután az emberek étrendje az evolúció során megváltozott, az állkapocs kisebbé vált, vagyis alkalmazkodott a táplálékbevitelhez. Manapság a legtöbb embernek sokkal kevesebb hely van az állkapcsában arra, hogy a bölcsességfogak mindegyike megfelelően kinőhessen.
Nem minden bölcsességfog okoz problémát
Vannak, akiknek csak egy vagy két bölcsességfoga nő ki egész élete során, még másoknál egy sem nő ki. Valakinél nincsen probléma a bölcsességfogak zsúfoltságával, így egész életükön át benn maradnak bölcsességfogaik. Annak ellenére, hogy a bölcsességfogak eltávolítása nem minden esetben szükséges, mégis érzékenyek lehetnek és fogászati szövődményt okozhatnak a későbbiekben. Érdemes mindenképp ellenőriztetnünk bölcsességfogaink állapotát és helyzetét fogorvosunkkal, hogy meggyőződhessünk a további szövődmények elkerüléséről.
Amennyiben még a bölcsességfog kinövése előtt fájdalmat tapasztal, keresse fel a fogorvost, hiszen gyulladás esetén azonnali kezeltetetés szükséges! Emellett érdemes panoráma röntgent készíttetnünk bölcsességfogaink elhelyezkedéséről, hiszen így tudhatjuk meg azok növési irányát. Ha ferdén nőnek bölcsességfogaink, érdemes szájsebészhez fordulni az eltávolítás miatt.
Forrás: Lévai Dental
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Arany Szeptember: összefogás a gyermekkori daganatok korai felismeréséért
- Visszafordítható-e a szívelégtelenség?
- Korábban jöhet a pubertás a parfümök és a kozmetikumok miatt
- Százezreket érint a sajátos nevelési igényű gyermekek nevelése
- Itt az ideje a gyermekünk szemvizsgálatának
- Öt másodpercre van szükség a békésebb vitákhoz
- Kiégés ellen: hétféle módon is kipihenhetjük magunkat
- A macskák majdnem fele apportíroz
- Fejfájás, fülfájás, kattogás? Az állkapocsízület is lehet a baj forrása
- Hogyan diagnosztizálható a PTSD?
- Vissza az edzőterembe: 10 + 5 tipp a szeptemberi újrakezdéshez
- Szeptember, a tüdőfibrózis hónapja
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!