A cukorbetegség legsúlyosabb szövődménye a diabéteszes retinopátia, melynek hatására kóros elváltozások alakulnak ki a látóhártya kisereiben, ami látáskárosodáshoz vagy súlyosabb esetekben vaksághoz is vezethet.
Tünetei:
A diabéteszes retinopátia kezdeti szakaszában tünetmentes, ezért a betegek javarészt csak a kór előrehaladott állapotában fordulnak szakemberhez, amikor már szemromlást tapasztalnak (homályos látást, fekete pontokat vagy foltokat látnak).
Megelőzése:
A diabéteszes retinopátia megelőzhető, ha az érintett rendben tartja a cukorháztartását, rendszeres végez vércukormérést és évenként részt vesz szemészeti szűrővizsgálaton (szemfenékvizsgálat). Emellett fontos ügyelni az egészséges életmódra is: kerülni kell a dohányzást és egyes ételcsoportokat, vagy csak kis mennyiséget fogyasztani belőlük (szénhidrátok, zsíros ételek, gyümölcsök és kenyérfélék) és rendszeres testmozgással egészséges testsúlyt kialakítani.
Kezelése:
A diabéteszes retinopátia kezelése elsősorban lézerrel történik, mely során a retinára irányított lézersugarak elpusztítják az újonnan képződött ereket, és elzárják a folyadékot áteresztő kóros kapillárisokat. Az időben elvégzett beavatkozás megelőzheti a jelentős látásromlást. A betegség előrehaladott állapotában – amikor már a lézeres műtét önmagában nem elég a kezelésére – műtéti úton távolítják el az üvegtesti vérzést és a hegeket a szemből.