A leggyakoribb szemészeti problémák
A fertőzés általában bakteriális és vírusos, de gomba is okozhatja. Legtöbbször mindkét szem vörös, viszket, szúr, váladékozik (sárgás gennyes/vizes váladék). Bakteriális fertőzések esetén antibiotikum-tartalmú szemcseppeket alkalmaznak, melyet az orvos receptre ír fel.
Virális fertőzés esetén korlátozottabb a gyógyszerkincs, főleg aciclovir hatóanyagot alkalmaznak. Ezen szemcseppeket orvos által javasolt ideig kell használni, ez jellemzően 7-10 nap. A sérülések lehetnek mechanikai vagy vegyi eredetűek, és felszíni, illetve mélyebb rétegeket érintőek is. Kisebb felszíni sérülést akár a kontaktlencse is okozhat, ha túl száraz a szemfelszín. Ilyenkor a regenerációt, hámosodást elősegítő készítmények javasoltak.
Az UV-fény okozta gyulladás például hegesztés, de akár napozás során is kialakulhat, kifejezetten jellemző rá az éjszaka jelentkező fájdalom, és a szúró érzet a szemben.
Allergia esetén mindkét szem érintett. A szemek vörösek, duzzadtak, égő érzet, viszketés és vizes váladékozás, könnyezés kíséri. Jellemzően a tavaszi-nyári időszakban jelentkeznek a tünetek, ennek oka a levegő pollentartalmának megemelkedése. Antihisztamin-tartalmú szemcseppeket érdemes használni, amelyek csökkentik a viszketést, égő érzést, ennek kiválasztásában érdemes gyógyszerész segítségét kérni. Súlyosabb esetekben azonban szteroid-tartalmú szemcseppekre is szükség lehet, ezt csak orvos írhatja fel.
A világon az emberek 5-34 %-a szenved szárazszem-betegségben. Tünetek: szemvörösség, égő, szúró, viszkető, idegentest-érzés, látászavar, fényérzékenység. Az elsődleges cél a könny pótlása. A helyes műkönny kiválasztása attól is függ, hogy a beteg visel-e kontaktlencsét, mivel ez bizonyos anyagokkal összeférhetetlen, így a műkönnyek skálája szűkül.
A zöldhályog alattomos betegség, hiszen amikor az emberek a látásromlással orvoshoz fordulnak, általában már jelentős a károsodás. A kialakult látásromlás nem gyógyítható, de a további károsodás megállítható. Zöldhályog esetén a szemnyomás megemelkedik, elégtelen lesz a vérellátás, ezáltal károsodik a retina és/vagy a látóideg. Bizonyos betegségek hajlamosíthatnak, pl. cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegségek, dohányzás, szteroid használat, fertőzés.
Bizonyos szemcseppeket nem tudunk vény nélkül vásárolni, ilyen pl. az antibiotikum-, szteroid-, egyes antihisztamin-tartalmú szemcseppek, és a zöldhályog kezelésére alkalmas készítmények. Ennek egyik oka, hogy nem megfelelő, indokolatlan használatukkal akár károsíthatjuk is szemünk egészségét. Csak azon szemcseppek érhetőek el recept nélkül, amelyek olyan betegség kezelésére alkalmasak, amelynél a beteg saját maga meg tudja állapítani, fel tudja ismerni betegségét.
Szemüvegek
A gyógyszertárakban forgalmazható termékeket a 2/2008. (I. 8.) Egészségügyi Minisztérium rendelete szabályozza, mely szerint UV-szűrő szemüvegek, munkavédelmi szemüvegek forgalmazhatóak, dioptriás olvasószemüvegek nem.
A drogériában vagy szupermarketben vásárolható dioptriás olvasószemüvegek rövid és hosszú távon is károsak. Céljuk az volt, hogy kisegítsék az embereket, ha éppen nincs kéznél az olvasószemüvegük. Sajnálatos módon sokan nem csak e célból használják a dioptriás szemüveget, ám ez nagyon káros. Mivel a két szemlencse fénytörése gyakran eltér, az egyendioptriás szemüveg erőlteti a szemet, így látásromláshoz vezet. Aki úgy érzi, látása nem tökéletes, forduljon szemészhez vagy optometristához, hiszen vizsgálatok nélkül nem megállapítható, hogy fénytörési probléma áll a háttérben vagy más szembetegség.
A napszemüveg vásárlásánál fontos a megfelelő UV-védelem (UV 400), hogy védjen a káros sugaraktól, hiszen az UV-sugarak közrejátszhatnak egyes szembetegségek kialakulásában, a másik fontos tényező pedig, hogy megfelelően takarjon, illeszkedjen az archoz, így növelve az UV-védelmet. A napszemüveg használata egész éven át hasznos, hiszen az UV-sugarak a felhőkön is átjutnak. A gyermekek szeme még érzékenyebb, mint a felnőtteké, de ma már számukra is elérhetőek jó minőségű UV-szűrős napszemüvegek.
Cikkünk folytatásában Dr. Horváth Nóra a szemvédő vitaminokról és ételekről, a kozmetikumok és a gyógyszerek szemre gyakorolt hatásairól mesél!