Biztonságos internet?

A 15 és 24 év közötti magyar fiatalok 97,3 százaléka ki van téve az online bántalmazás veszélyeinek, ennyien vannak ugyanis jelen az online világban – közölte az UNICEF a biztonságos internet napján, február 5-én. A gyermekjogi szervezet felhívja a figyelmet arra, hogy közösen kell megoldást keresni és fellépni a gyermekeket és fiatalokat fenyegető online erőszak ellen.

A világ 160 országából több mint egymillió fiataltól érkezett válasz az UNICEF iskolai - online és offline - erőszakkal kapcsolatos kérdőívére. A kitöltők számos megoldási javaslatot küldtek, mit tehetnének a szüleik, tanáraik és a döntéshozók annak érdekében, hogy megelőzzék és megállítsák az erőszak terjedését az iskolákban.

A kedvességet az egyik leghatásosabb eszközként nevezték meg a fiatalok a zaklatás és bántalmazás megakadályozására. Ezért az UNICEF – hallgatva a fiatalok véleményére – arra kér mindenkit, hogy legyünk kedvesek online, és dolgozzunk azon közösen, hogy az internet minden egyes ember számára biztonságossá válhasson.

Az UNESCO adatai szerint a magas jövedelmű országokban élő fiatalok és tinédzserek 5-21 százaléka érintett az online bántalmazásban, továbbá a lányok sokkal gyakrabban lesznek a cyberbullying áldozatai, mint a fiúk.

A cyberbullying hatalmas károk okozására képes, mivel gyorsan ér el egy széles réteget, korlátlan mértékben van jelen az interneten, valamint virtuálisan egy életen át “követi” az áldozatait. Az online bántalmazásban szenvedők hajlamosabbak az alkohol- és drogfogyasztásra, valamint az iskola kerülésére, mint társaik. Jellemző rájuk, hogy rosszabb osztályzatot kapnak az iskolában, alacsonyabb az önértékelésük és több egészségügyi problémában is szenvednek. Extrém esetekben a cyberbullying öngyilkossághoz is vezethet.

“A gyerekeket nemcsak a fizikai világban kell megvédeni, hanem az interneten leselkedő veszélyektől is. Ez néha nehezebb és nagyobb körültekintést igényel a környezetüktől, de nem kevésbé fontos – és ezzel egyszersmind segítjük is a gyerekeinket abban, hogy minél jobban kihasználhassák a világháló előnyeit. Az UNICEF arra kér mindenkit, hogy tegyen legalább egy kedves gesztust valaki felé az interneten, ezzel is kifejezve azt, hogy a biztonságosabb online élethez mindannyiunk összefogása és empátiája kell” – mondta Mészáros Antónia, az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója.

Annak, hogy valaki “digitális bennszülött”, hogy ezzel a mai, divatos kifejezéssel éljünk, meg vannak a szépségei – de a hátrányai is. Ahogy a határok egyre jobban elmosódnak az online és az offline világ között, a mi feladatunk, hogy odafigyeljünk arra,  ami a gyerekekkel történik – és segítsük őket, ahogy tudjuk.

És néhány tanács a leginkább érintett korosztálynak:

Hogyan tudjuk az internetet biztonságosabb hellyé tenni mindannyiunk számára? Ezeket tudod megtenni még ma:

Oszd meg velünk az online biztonsággal kapcsolatos tippjeidet – mi pedig megosztjuk a legjobbakat a világgal. Írj a onlinezaklatas@unicef.hu e-mail címre!

Ellenőrizd le a beállításaidat és jelszavaidat:
12345 a jelszavad? Válassz egy bonyolultabbat!
Elmondtad egy barátodnak? Változtasd meg!
Ki láthatja az online posztjaidat? Mikor nézted át utoljára a privát beállításaidat? Ellenőrizd a biztonsági beállításaidat!

És ne feledd, veled kezdődik! Ne terjessz pletykákat és ne ossz meg fájdalmas vagy kínos sztorikat és képeket. Ami először csak egy ártatlan viccnek tűnik, az egy másik embernek nagyon fájdalmas lehet.

Te mit tehetsz?

Gondold át, mielőtt elfogadod!

Mielőtt elfogadsz egy ismerősnek jelölést, nézd meg a profilját – próbáld kideríteni, kiről van szó. Ne feledkezz meg róla, hogy néha emberek másoknak adják ki magukat, és nehéz megmondani, hogy igazat mondanak-e.

Vannak közös ismerőseitek? Ugyanabból a városból valók vagytok? Ne érezd magad kötelesnek elfogadni random emberek jelöléseit. Nézd meg a privát beállításaidat, hogy az ismeretlen emberek ne láthassanak semmilyen információt, amit nem akarnál velük megosztani.

Gondold át, mielőtt elküldöd!

Ne terjessz pletykákat, és ne ossz meg fájdalmas vagy kínos sztorikat és képeket. Ami először csak egy ártatlan viccnek tűnik, az egy másik embernek nagyon fájdalmas lehet.

Gondold át kétszer, mielőtt rányomsz a „Küldés” gombra, különösen, ha mérges vagy zaklatott vagy. Ha már megosztottál egy üzenetet, képet vagy videót akkor már nehéz befolyásolni, hogy mi történik vele. Leszedni szinte lehetetlen.

Ne felejtsd el, hogy megvan a jogod a magánélethez – és másoknak is. Nincs jogod más emberek fiókjába belépni, vagy a mobiljukat használni az engedélyük nélkül.

Gondold át mielőtt megosztod!

A közösségi média felületeken meg tudod változtatni a privát beállításaidat, és kontrollálni tudod, hogy ki láthatja az információidat és az összes helyet, ahonnan becsekkoltál.

Gondold át alaposan, hogy kivel és mit osztasz meg. Ne rakd ki a személyes információidat, mint például a lakcímedet, telefonszámodat vagy a banki adataidat. És semmiképp se oszd meg a jelszavadat!

Ha a privát beállításaid nem biztonságosak, mindenki láthatja az információidat.

Jelentsd!

Ha láttál valamit a közösségi média felületeken, ami felkavart vagy megbántott, be tudod jelenteni. Sok felületen tudsz jelenteni bizonyos posztokat vagy képeket, ha azok a közösségi elveket sértik. A legtöbb közösségi média felület engedi blokkolni azokat az embereket, akiknek a tartalmát nem akarod látni, és így nem tudnak kapcsolatba lépni veled vagy üzenetet küldeni neked.

Ne tartsd magadban, ha félsz!

Ha aggódsz a biztonságod miatt, vagy történt veled valami online sürgősen beszélj egy felnőttel, akiben megbízol. Keresd fel a biztonsagosinternet.hu oldalt, hogy segítséget kérhess, vagy hívd a Kék-Vonalat a 116-111-es számon.

Együtt véget tudunk vetni az online erőszaknak!

UNICEF

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!