Mobilos szűrővizsgálat
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A hasnyálmirigyrák esetében csak a betegek 9 százaléka éri el az ötéves túlélési időt. A korai időszakban alig, vagy csak nagyon nehezen felismerhető a betegség és nincsenek olyan nem-invazív szűrőeszközök, amelyekkel még az előtt meg lehetne találni a tumort, hogy az terjeszkedni kezdene.
A BiliScreen nevű applikáció az okostelefon kameráját, a képi tartalom értelmezéséhez pedig a számítógépes látás és a gépi tanulás technológiáit használva észleli a megemelkedett bilirubinszint (epefesték) árulkodó jeleit az ember szemfehérjéjében. Az alkalmazáshoz egyébként fejlesztettek egy VR-szemüveghez hasonlító szemüveget, amelyben el lehet helyezni a telefont, hogy kiszűrjék a külső fényeket, így még pontosabb legyen az alkalmazás vizsgálata.
„A hasnyálmirigyrákkal az a probléma, hogy mire jelentkeznek a tünetek, már általában túl késő" - húzta alá közleményében Alex Mariakakis, az egyetem doktorandusza.
A sárgaság korai jeleinek - vagyis a még csak enyhén megemelkedett bilirubinszintnek - az azonosítása egy teljesen új szűrőprogram kidolgozását tenné lehetővé a kockázati csoportba tartozók számára.
„Reményeink szerint, ha az emberek havonta egyszer el tudják végezni ezt az egyszerű tesztet - a saját otthonuk kényelmében -, akkor néhányan talán időben észlelik a betegséget ahhoz, hogy a kezelések révén legyőzzék azt" - magyarázta Mariakakis, aki szeptember 13-án fogja ismertetni eredményeiket a Hawaiin megrendezett Ubicomp 2017 konferencián.
Felnőtteknél a szemfehérje sokkal érzékenyebben reagál a - hasnyálmirigyrákon túl hepatitiszt, vagy akár Gilbert-szindrómát is jelző - bilirubinszint-változásokra, mint a bőr. A bőrrel ellentétben továbbá a szemfehérje elváltozásai nagyjából hasonlóan néznek ki minden embernél, etnikai hovatartozástól függetlenül.
A BiliScreen a felhasználó által készített szelfit elemezve értékeli ki a szemfehérje színét. A hetven ember bevonásával végzett klinikai próbán az applikáció 89,7 százalékos hatékonysággal működött.
A cikkben hivatkozott linkek:
„Tájoló” kvíz
Ha januárban kitölti Tájoló kvízünket, megnyerheti az IBUSZ retro táskáját, amit kifejezetten azoknak ajánlunk, akik bíznak abban, hogy a korlátozások után idén kinyílhat a világ, és végre becsomagolhatja mindenki az útipoggyászát!
E havi Tájoló kvízünk kérdéseire a válaszokat korábbi cikkeinkben találhatják a szimpatika.hu oldalon. A kérdések megválaszolásában segítséget nyújt az oldal tetején található keresés funkció!
A nyitólapról ajánljuk
* A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!
** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
Friss cikkeink
- Miért nincs hatással a pitonra a kígyóméreg?
- Eltolódik az esőerdők övezete a klímaváltozással
- Tájékoztató videosorozat indult az oltásról
- Az e-kereskedelem csökkenti a szén-dioxid kibocsátást
- Tízezrek életét menthetnénk meg a tiszta levegővel
- Az Alzheimer-kór három altípusát azonosították
- Soha nem szabad megrázni egy kisbabát!
- Fúziós prosztatabiopszia mentheti meg a férfiak életét
- Napelemes autótöltőt helyeztek üzembe Budapesten
- Matematikai modell segítheti a természetvédők munkáját
- Sikerrel zárult egy koronavírusos kismama műtüdő-kezelése
- A szén-dioxid gázfürdő hatásos lehet az érbetegségek ellen
Hírlevél feliratkozás
Aktuális magazinunk

Ingyenes magazinunkat kérje gyógyszerészétől a Szimpatika emblémával ellátott gyógyszertárakban! A korábbi számokat ide kattintva érheti el